Spis treści:
- Pogrzeb Benedykta XVI w Watykanie. Rozpocznie go msza na placu Św. Piotra
- Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Czy emerytowany papież spocznie w dwóch trumnach?
- Pogrzeb Benedykta XVI. Tak wierni żegnają papieża-emeryta [RELACJA NA ŻYWO]
- Papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku
Pogrzeb Benedykta XVI w Watykanie. Rozpocznie go msza na placu Św. Piotra
5 stycznia 2023 roku świat pożegnał emerytowanego papieża. Pogrzeb Benedykta XVI odbył się w Watykanie. Rozpoczął go o godz. 9.30 mszą na placu Św. Piotra w Rzymie. Benedykt XVI został pochowany w Grotach Watykańskich, w miejscu, w którym do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II. Warto zaznaczyć, że 2 stycznia 2023 roku ciało Benedykta XVI zostało wystawione na widok publiczny w bazylice Świętego Piotra w Watykanie, do której już od świtu przybywali wierni, chcący złożyć papieżowi hołd. Pierwszego dnia było ich 65 tys., drugiego do południa 25 tys., w tym między innymi kardynał Stanisław Dziwisz.
Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Czy emerytowany papież spocznie w dwóch trumnach?
Pogrzeb Benedykta XVI to wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego. Było to bowiem ostatnie pożegnanie papieża, który miał tytuł emerytowanego papieża.
Pogrzeb Benedykta XVI. Tak wierni pożegnali papieża-emeryta [ZAPIS RELACJI]
21:37
Zapraszamy do śledzenia relacji z pogrzebu Benedykta XVI na se.pl To wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego.
6:58
Pogrzeb Benedykta XVI rozpocznie się o 9:30. Wierni wchodzą już na plac Świętego Piotra. Spodziewano się większych tłumów. - Przyszłyśmy przed plac Świętego Piotra zaraz po godzinie 5, ale spodziewałyśmy się dużo większej liczby osób – powiedziały w czwartek PAP dwie młode kobiety, przybyłe na mszę pogrzebową emerytowanego papieża Benedykta XVI. - Część moich znajomych nie wybrała się na mszę, ponieważ przestraszyła się spodziewanych tłumów” – wyjaśniła młoda Japonka, mieszkająca i studiująca w Rzymie. „Jak na razie nie wygląda to tak strasznie” – dodała.
Ludzie zgromadzeni na via della Conciliazione stoją przed budynkiem, w którym znajduje się kilka ambasad - z jednej strony drzwi powiewa samotna flaga Rosji, z drugiej flagi Słowenii i Unii Europejskiej. W oczekiwaniu na wejście na główny plac Watykanu zgromadzeni zaczęli śpiewać religijne pieśni. Około godz. 6.30 służby porządkowe zaczęły wpuszczać wiernych na plac Świętego Piotra.
7:07
W mszy pogrzebowej Benedykta XVI w czwartek na placu Świętego Piotra wezmą udział dwie oficjalne delegacje państwowe - z Włoch i Niemiec. Obecni będą także w charakterze prywatnym przywódcy i politycy z innych krajów, przedstawiciele episkopatów ze wszystkich kontynentów, reprezentanci różnych wyznań chrześcijańskich, a także wspólnoty żydowskiej i islamu. Na mszę przybędą prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. Niemcy reprezentować będą prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.
Obecni będą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przybędzie kilkunastu polskich biskupów na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i prymasem arcybiskupem Wojciechem Polakiem. Zapowiedziano także obecność m.in. prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy, prezydent Węgier Katalin Novak, królowej Zofii z Hiszpanii, pary królewskiej z Belgii - Filipa i Matyldy, przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera.
Będą też liczne delegacje Kościołów i wspólnot chrześcijańskich; wśród nich moderator Centralnego Komitetu Światowej Rady Kościołów biskup Heinrich Bedford-Strohm. Przybędzie delegacja rzymskiej wspólnoty żydowskiej, a także przedstawiciel wyznawców islamu z Włoch imam Yahya Pallavicini.
7:08
Na pogrzebie Benedykta XVI będzie także ważny wysłannik z Rosji. Patriarchat Moskwy i całej Rusi będzie reprezentował drugi w kolejności hierarcha, czyli metropolita Antonii z Wołokołamska, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.
7:16
W godzinie rozpoczęcia w Rzymie pogrzebu papieża Benedykta XVI w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej zabiją w kościołach dzwony. Po zakończeniu uroczystości we wszystkich parafiach w Polsce zostaną odprawione msze żałobne w intencji zmarłego papieża.
8:34
Po otwarciu bramek przez służby porządkowe na via della Conciliazione część wiernych rzuciła się biegiem, aby zająć jak najlepsze miejsca na watykańskim placu Świętego Piotra.
8:45
Trumna z ciałem Benedykta XVI wyniesiona z bazyliki Św. Piotra. Mszę pogrzebową przewodzi papież Franciszek. Na placu zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.
8:54
Niedaleko od ołtarza powiewa samotna niemiecka flaga, co kontrastuje nieco z tym, co działo się tu podczas pogrzebu św. Jana Pawła II. Widoczny jest również transparent z napisem: „Danke, Benedikt”.
8:58
W rogito, czyli dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI w chwili jej zamknięcia w środę wieczorem i opisującym jego papieską posługę, przypomniano jego walkę z pedofilią w Kościele - podała agencja Ansa.
9:14
Podczas wyniesienia trumny z ciałem Benedykta XVI, na co wierni odpowiedzieli głośnymi oklaskami, kopuła bazyliki Świętego Piotra zaczęła wyłaniać się zza mgły.
9:27
Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, której przewodniczy papież Franciszek. W Watykanie zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób, plac jest niemal pełny.
9:52
Trumna z ciałem papieża Benedykta XVI jest zamknięta. Na pl. św. Piotra jest obecny prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
10:03
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski o braku żałoby w Watykanie. - Okropna małość papieża Franciszka, który w dniu pogrzebu #BenedyktXVI nie ogłosił żałoby w Watykanie. Jedynie na kilka godzin będzie - uwaga! - zamknięty watykański supermarket - napisał duchowny na Twitterze.
10:23
Podczas mszy pogrzebowej papieża Benedykta XVI w pewnym momencie nisko nad głowami wiernych przeleciały czarne ptaki. Najpierw dwa z nich krążyły nad wiernymi, po chwili pojawił się następny, który leciał na tyle nisko, że zaczepiał niektóre osoby, po czym odleciał. Podczas nabożeństwa wierni mogli zaobserwować również inne symboliczne obrazki.
10:43
Uczestnicy mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI na placu Świętego Piotra przekazali sobie znak pokoju. Przez długi czas stosowanie tego gestu było zawieszone z powodu pandemii.
10:49
Trumna z ciałem Benedykta XVI opuszcza Plac św. Piotra. Słychać oklaski. Papież Franciszek dotyka trumny i się modli. Zabił dzwon Zygmunt z katedry wawelskiej w Krakowie.
10:53
120 kardynałów, 400 biskupów i ponad 3 tys. innych duchownych żegna papieża emeryta, Benedykta XVI
10:54
Papież Benedykt XVI zostanie teraz pochowany w Grotach Watykańskich w podziemiach Bazyliki św. Piotra.
10:55
Uroczysta msza pogrzebowa się zakończyła. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki odbierają powitania od polskiego duchowieństwa.
Papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku
Benedykt XVI zmarł 31 stycznia 2022 roku. Kilka dni wcześniej, 28 grudnia 2022 roku, na zakończenie audiencji generalnej, papież Franciszek poprosił o modlitwę za niego, mówiąc, że emerytowany papież jest w ciężkim stanie. Kilka godzin później słowa Franciszka potwierdził rzecznik Watykanu, nie podając jednak szczegółów, na co chorował Benedykt XVI. Okazało się, że od dawna miał poważne problemy ze zdrowiem, cierpiał min. na postępujący paraliż i niewydolność nerek. Dożył jednak pięknego wieku, bowiem zmarł mając 95 lat. "Liturgia podczas uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI będzie podobna do tej, jak w przypadku pogrzebu papieża, ale zmodyfikowana ze względu na odmienność sytuacji" - mówił dziennikarzom dyrektor biura prasowego Watykanu, Matteo Bruni. Wiadomo, że Benedykt życzył sobie skromnego pożegnania.
Grób Benedykta XVI w Grotach Watykańskich
Ceremonia złożenia trumny z ciałem Benedykta XVI do grobu w Grotach Watykańskich podziemia Bazyliki św. Piotra miała charakter prywatny. Nie była transmitowana na żywo przez telewizję. Dopiero po kilku godzinach została opublikowana przez władze Watykanu.
Cyprysowa trumna została opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych: cynkowej oraz drewnianej. Spoczęła w miejscu, w którym pochowani byli już inni papieże: Jan XXIII od 1963 do 2000 roku i Jan Paweł II od 2005 do 2011 roku, czyli do chwili przeniesienia do bazyliki watykańskiej po beatyfikacji, której przewodniczył papież Benedykt XVI.