List otwarty do premiera Andreja Babiša Kongres wystosował w niedzielę (14 czerwca). E-mail z apelem do wiadomości otrzymali także hetman kraju morawsko-śląskiego (odpowiednik naszego wojewody) oraz polskie placówki dyplomatyczne w RC. Kongres Polaków w RC skupia 20 organizacji polskiej mniejszości narodowej w tym kraju. Za Olzą żyje niespełna 40 tys. Polaków, z czego większość na Zaolziu.
„Jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość z dnia 13 czerwca 2020, że na podstawie decyzji rządu czesko-polska granica w obrębie województwa śląskiego zostaje w dalszym ciągu zamknięta, podobnie jak dla obywateli kilku innych państw, w którym panuje trudna sytuacja epidemiologiczna, czyli Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Belgii. Do naszej organizacji natychmiast napłynęły dziesiątki listów od rozgoryczonych mieszkańców, w których proszą nas o podjęcie kroków w tej sprawie” - alarmuje Mariusz Wałach, prezes Kongresu. Podkreśla, że decyzja rządu RC w blokowaniu granicy dla mieszkańców Śląskiego w części społeczeństwa postrzegana jest jako polityczna i „niedostatecznie udokumentowana z punktu widzenie epidemicznego”.
Delikatnie prezes Kongresu wykazuje, że decyzja ma słabe strony, bo mieszkańcy Śląskiego, łącznie z tymi, którzy nie byli podani testom, mogą wjechać do Czech przez przejścia w województwie opolskim, albo od strony Słowacji. Kongres przypomina premierowi RC, że „oba regiony wykazują podobne liczby zachorowań w przeliczeniu na 100 tysięcy obywateli, przy czym pewna (nie tak znacząca) przewaga śląskiego województwa w tych statystykach może być spowodowana testowaniem na dużą skalę w konkretnych strefach przemysłowych w województwie śląskim”.
„Uprzejmie proszę pana premiera w imieniu Kongresu Polaków w RC, który reprezentuje interesy Polaków mieszkających w Republice Czeskiej, o ponowne przeanalizowanie decyzji dotyczącej ograniczeń na czesko-polskiej granicy w obrębie województwa śląskiego” - apeluje Mariusz Wałach zaznaczając, że „wielu mieszkańców odczuwa utrudnienia na granicy jako przejaw uprzedzeń wobec Polski, które w czasach normalizacji były pielęgnowane, a niestety czasami jeszcze dziś można się z nimi spotkać”.
Policja zapowiedziała w województwie morawsko-śląskim policja wzmożone kontrole wyrywkowe. Od 8 czerwca w RC złagodzono ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią. M.in. w imprezach masowych może uczestniczyć już 500 osób (z zachowaniem 1,5-metrowej odległości), nie trzeba w kinach teatrach zachowywać 2-metrowego dystansu bezpieczeństwa. Nadal jednak wchodząc do sklepów, urzędów czy środków komunikacji miejskiej obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Do 14 czerwca u naszych południowych sąsiadów wykonano 496 417 testów. COVID-19 zdiagnozowano u 9991 osób, a 7219 zostało wyleczonych. Aktualnie w szpitalach przebywa 117 pacjentów. W związku z COVID-19 umarło 328 osób.
Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.