Andrzej Melak w czasie swego pobytu w Chicago wziął udział we mszy św. za Ojczyznę i ofiary tragedii smoleńskiej, która została odprawiona w kościele św. Ferdynanda w Chicago, wziął także udział w spotkaniu w kościele św. Władysława, gdzie odbyła się projekcja filmu pod tytułem „Pogarda” w reżyserii Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej.
Pokażcie ten film znajomym
– Po zobaczeniu tego filmu ludzie zaczną inaczej myśleć o tragedii smoleńskiej. Pokażcie ten film swoim amerykańskim znajomym. Kiedy go zobaczą, na pewno zaczną myśleć inaczej o tej tragedii – mówił. – Zarówno propaganda rosyjska jak i polski rząd, chcą winą za tę katastrofę obciążyć polskich pilotów, generałów i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie powołano międzynarodowej komisji do zbadania tej zbrodni, bo Rosjanie maczali w niej ręce! – powiedział przed projekcją filmu Melak.
Po pokazie zaś odbyła się dyskusja ze zgromadzonymi uczestnikami spotkania.
– Mam nadzieję, że niedługo poznamy więcej szczegółów, dotyczących tej katastrofy, bo istnieją przecież szpiegowskie filmy i zdjęcia satelitarne. Nasza, czyli rodzin katyńskich, determinacja w dążeniu do wyjaśnieniu prawdy o tej tragedii zaskoczyła rząd Tuska i samego Tuska. Oni myśleli, że się po niej już nie podniesiemy! A my walczymy o prawdę, choć na początku wierzyliśmy, że rząd polski stanie za nami – ciągnął dalej Andrzej Melak.
Melak zawitał do Polonii w Chicago nie tylko po to, by uczestniczyć w spotkaniach, ale także chciał przedstawić za oceanem projekt pomnika „Epitafium Smoleńskie”, który będzie miał formę płaskorzeźby o wysokości 3,8 metra i zostanie umieszczony w jednej z nisz na dziedzińcu prowadzącym do kaplicy z Cudownym Obrazem w Sanktuarium na Jasnej Górze.
Protest pod PNA
Hasło ujawnienia prawdy o katastrofie pojawiło się też wielokrotnie podczas demonstracji zorganizowanej w ubiegłą niedzielę pod chicagowską siedzibą Związku Narodowego Polskiego (PNA). Protest zorganizowali zwolennicy Radia Maryja. Zgromadzeni protestowali przeciwko prezesowi Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Franciszkowi Spuli. Trzy tygodnie temu Spula wydał oświadczenie w imieniu KPA i to ono wywołało tyle emocji.
„Kongres Polonii Amerykańskiej zachowuje bezstronność w tej sprawie (wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej). Podobnie neutralne stanowisko Kongres Polonii Amerykańskiej zajmuje w sprawach dotyczących wniosku fundacji Lux Veritatis o prawo do nadawania cyfrowego w Polsce” – głosi fragment oświadczenia.
Zgromadzeni pod budynkiem PNA nawoływali do odwołania Franciszka Spuli ze stanowiska, śpiewali także patriotyczne pieśni.