Polonijna młodzież chce studiować w Polsce

2012-03-05 20:32

Oto dowód na to, że polonijna młodzież poważnie myśli o studiowaniu w Polsce. Kilkaset osób pojawiło się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie na pierwszej edycji Targów Edukacyjnych zorganizowanych przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających.

Młodzi ludzie i rodzice przyszłych studentów mieli ogrom pytań do przedstawicieli polskich uczelni. Powód tak wielkiego zainteresowania – jak zgodnie twierdzi polonijna młodzież – jest prosty: uniwersytety w Polsce mają bardzo wysoki poziom i co najważniejsze nauka na nich – w zależności od kierunku czy programu – może być całkowicie bezpłatna. Jest to możliwe jeżeli uczniowie wybiorą kierunek wykładany po polsku.

– Targi Edukacyjne to strzał w dziesiątkę. O spotkaniu przedstawicieli polskich uczelni z rodzicami i uczniami dowiedziałem się z sobotnio-niedzielnego „Super Expressu”. Przyszedłem tu, ponieważ mój syn kończy szkołę i szukamy alternatywy na drogie studia w Ameryce – powiedział reporterowi „Super Expressu” Krzysztof Lendzioszek z New Jersey. – Marzeniem mojego syna Adama jest skończenie medycyny. Dowiedziałem się tutaj, że za studia w Polsce, które będą wykładane w języku angielskim zapłacimy za rok 19 tysięcy dolarów. I co najważniejsze, powiedziano nam, że po ich skończeniu, w Stanach nie trzeba będzie robić nostryfikacji dyplomu. Taką możliwość daje nam Uniwersytet Medyczny w Poznaniu – mówił dalej pan Lendzioszek.

Okazuje się, że Uniwersytet Poznański już od jakiegoś czasu cieszy się zainteresowaniem młodych Polaków, którzy kończyli szkoły średnie w USA. Jak powiedzieli przedstawiciele tej uczelni, obecnie polonijny studenci stanowią tam 20 procent uczących się. – Nasza uczelnia idzie z duchem czasu i jest otwarta na studentów posługujących się językiem angielskim. Obecnie studiuje na poznańskiej medycynie światowa mieszanka. Dużą jej cześć stanowią studenci pochodzenia azjatyckiego – powiedział nam Stan Wiktor z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Olbrzymim zainteresowaniem wśród młodych Polaków cieszyło się również stoisko informacyjne Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Ja marzę od dawna, żeby pojechać do Polski na studia. Mimo tego, że wychowałam się w Stanach to jestem patriotką, w każdą sobotę chodzę do polskiej szkoły, gdzie uczę się języka polskiego. Złożę podanie na medycynę do Krakowa i ewentualnie do Lublina, bo tam mam rodzinę, więc nie trzeba będzie płacić za akademik. Cieszę się, że dzisiaj moi rodzice mogli uzyskać tak wiele niezbędnych informacji dotyczących studiowania w Polsce – mówi Małgorzata Mazurek (16 l.).

Na Targach Edukacyjnych swoją ofertę edukacyjną prezentowało dziesięć wyższych uczelni. Więcej o oferowanych przez nie programach będzie można przeczytać w weekendowym wydaniu „Super Expressu”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają