O pojawieniu się dzieł na Arktyce poinformowało Wydawnictwo Znak, które podkreśliło, że dzięki staraniom wydawnictwa, Fundacji Wisławy Szymborskiej i norweskiej firmy Piql noblistka zostanie upamiętniona na specjalnym innowacyjnym nośniku. W jaki sposób? „Twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie niebawem zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie” - podano w oświadczeniu.
PRZECZYTAJ Niezwykły ślub Polaków! Powiedzieli sobie TAK za kołem podbiegunowym [ZOBACZ]
„Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do „Biblioteki Końca Świata” nastąpi 8 kwietnia 2021 roku. Do tego czasu nośnik, który może przetrwać ponad 500 lat, jest przechowywany w Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Znajdują się na nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory” - czytamy dalej w oświadczeniu.
Dzieła Szymborskiej zostaną uwiecznione na specjalistycznej światłoczułej taśmie - piqlFilm. Według oświadczenia to najbezpieczniejszy i najtrwalszy nośnik danych. Nośniki zostaną umieszczone w Światowych Archiwum Arktycznym, które istnieje od 2017 roku w zlikwidowanej kopalni węgla na archipelagu Svalbard. Jest zaprojektowane w taki sposób, aby żadne klęski żywiołowe nie dotknęły zbiorów. Celem jest zachowanie w cyfrowej pamięci światowych dzieł i sprawić, by nie zapomniano o najwybitniejszych wytworach kultury.
Polecany artykuł:
W zbiorach Biblioteki Końca Świata są m.in. manuskrypty z Watykanu, dokumenty i akty prawne m.in. z Meksyku, Hiszpanii, historie brazylijskich rdzennych mieszkańców czy fotografie sportowe czy włoskie filmy. Oprócz Szymborskiej swoje miejsce w arktycznym światłoczułym archiwum ma również noblistka Olga Tokarczuk. Jej proza trafiła na Svalbard w zeszłym roku i zajmuje aż 200 metrów światłoczułej taśmy analogowej.