Wisława Szymborska

i

Autor: archiwum se.pl

Polska noblistka trafi na Arktykę. Szymborska przetrwa tam 500 lat!

2021-03-17 20:53

Wisława Szymborska. Znakomite wieści dla promocji polskiej kultury poza granicami naszego kraju. Światowe Archiwum Arktyczne (Arctic World Archive) zwana inaczej Biblioteką Końca Świata ma zarchiwizować dzieła polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość ma zostać utrwalona innowacyjną technologią zapisu danych.

O pojawieniu się dzieł na Arktyce poinformowało Wydawnictwo Znak, które podkreśliło, że dzięki staraniom wydawnictwa, Fundacji Wisławy Szymborskiej i norweskiej firmy Piql noblistka zostanie upamiętniona na specjalnym innowacyjnym nośniku. W jaki sposób? „Twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie niebawem zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie” - podano w oświadczeniu. 

PRZECZYTAJ Niezwykły ślub Polaków! Powiedzieli sobie TAK za kołem podbiegunowym [ZOBACZ]

„Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do „Biblioteki Końca Świata” nastąpi 8 kwietnia 2021 roku. Do tego czasu nośnik, który może przetrwać ponad 500 lat, jest przechowywany w Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Znajdują się na nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory” - czytamy dalej w oświadczeniu. 

Książki na kwarantannie, czyli biblioteka w czasach pandemii

Dzieła Szymborskiej zostaną uwiecznione na specjalistycznej światłoczułej taśmie - piqlFilm. Według oświadczenia to najbezpieczniejszy i najtrwalszy nośnik danych. Nośniki zostaną umieszczone w Światowych Archiwum Arktycznym, które istnieje od 2017 roku w zlikwidowanej kopalni węgla na archipelagu Svalbard. Jest zaprojektowane w taki sposób, aby żadne klęski żywiołowe nie dotknęły zbiorów. Celem jest zachowanie w cyfrowej pamięci światowych dzieł i sprawić, by nie zapomniano o najwybitniejszych wytworach kultury. 

W zbiorach Biblioteki Końca Świata są m.in. manuskrypty z Watykanu, dokumenty i akty prawne m.in. z Meksyku, Hiszpanii, historie brazylijskich rdzennych mieszkańców czy fotografie sportowe czy włoskie filmy. Oprócz Szymborskiej swoje miejsce w arktycznym światłoczułym archiwum ma również noblistka Olga Tokarczuk. Jej proza trafiła na Svalbard w zeszłym roku i zajmuje aż 200 metrów światłoczułej taśmy analogowej. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki