Pomagam Polakom zdać egzamin na obywatelstwo

2012-07-15 21:42

Człowiek z olbrzymią pasją i miłością do ludzi oraz języka – zarówno polskiego jak i angielskiego. Tak można powiedzieć o Alicji Paszkowskiej. Polka od kilku lat prowadzi polsko-amerykańskie przedszkole „Skrzacik” na Ozone Park, a od ponad dwóch dekad uczy języka angielskiego, by pomóc rodakom – i nie tylko – w lepszym starcie w nowym życiu na „amerykańskiej ziemi”.

Jest również autorką wielu książek do nauki angielskiego. W rozmowie z  „Super Expressem” mówi, że na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno. Zdradza również sekrety jak prowadzić przedszkole, które cieszy się takim wielkim powodzeniem.

"Super Express": – Proszę powiedzieć, od ilu lat jest pani w Stanach i jak doszło do założenia szkoły?
Alicja Paszkowska: – Przyjechałam tu ponad 20 lat temu. W Polsce skończyłam filologię angielską i otrzymałam propozycję pracy w amerykańskiej szkole jako nauczyciel ESL. Potem przyszły na świat dzieci, chciałam poświęcić im troszkę więcej czasu, więc zaczęłam pracować w domu. Dzięki wsparciu męża i za namową studentów otworzyłam własną szkolę prywatną,  nostryfikowałam dyplom i uzyskałam licencję nauczyciela.

W domu udzielała pani lekcji?
– Tak, początkowo w domu. Nie ukrywam, że było to męczące dla mojej rodziny. Po pewnym czasie, za namową męża, postanowiliśmy kupić dom, w którym na górze obecnie odbywają się zajęcia a na dole mieści się przedszkole. Był to naprawdę świetny pomysł.

Kto najczęściej trafia do pani na zajęcia z języka angielskiego?
– Uczę zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Tych, którzy chcą porozumieć się z pracodawcą, pragną dostać się na studia, jak również osoby w różnym wieku, które chcą uzyskać status obywatela i muszą wykazać się znajomością języka przed urzędnikiem imigracyjnym. Obecnie, młodzież przyjeżdżająca z Polski ma już podstawy angielskiego i z radością zauważam, że świetnie sobie radzi w USA.

Czy Polacy chętnie wybierają się na studia?

– Szczerze namawiam wszystkich do studiowania. To rzeczywiście ogromna przyjemność, choć z pewnością i wielkie wyrzeczenie. Przecież połączenie pracy ze studiami a często i z obowiązkami rodzinnymi jest nie lada wysiłkiem, ale warto. Im prędzej się decydujemy, tym lepiej. Uważam, że człowiek uczy się całe życie, toteż sama podjęłam studia wyższe, za namowa mojego profesora z Uniwersytetu UAM. Kilka dni temu obroniłam pracę doktorską z dziedziny akwizycji i akulturacji języka angielskiego. Cieszę się, że mój kilkuletni trud nie poszedł na marne, ale również i z tego, że będę mogła się nareszcie wyspać.

Pamięta pani swojego najstarszego studenta?
– Tak, oczywiście trudno byłoby mi o tej uroczej siedemdziesięcioletniej pani zapomnieć. Dzięki własnej dwuletniej pracy nad językiem i ogromnej wytrwałości, wbrew przewidywaniom rodziny, pani ta zdała egzamin w języku angielskim i została obywatelem USA. Był to dla niej i dla mnie niezwykły dzień.

Wróćmy teraz do przedszkola. Podczas uroczystości zakończenia roku rozmawiałam z rodzicami, którzy przyprowadzają do przedszkola swoje pociechy. Wszyscy jednym chórem powtarzali, że przedszkole, które pani prowadzi jest wspaniałe. Proszę powiedzieć jak pani to robi, że dzieci w przedszkolu czują się jak w domu?
– Słucham dzieci i doskonale wiem, czego im potrzeba. A tak poważnie jestem licencjonowanym nauczycielem, sama opracowałam program nauczania dla najmłodszych. Dzieci nie tylko bawią się, ale również uczą się języka polskiego i angielskiego, elementów historii i kultury zarówno polskiej, jak i amerykańskiej. Zajęcia przeplatamy zabawą. Dzieci mają wypełnioną niemal każdą minutę w przedszkolu. Dbamy o równowagę zabawy, nauki oraz wypoczynku.

A co z jedzeniem dla przedszkolaków. Sama pani gotuje?
– Tak, oczywiście. Nie wyobrażam sobie innej sytuacji. Przedszkolaki każdego dnia otrzymują pięć świeżych posiłków. Dbamy o to, żeby w jadłospisie znajdowały się, takie potrawy, które dzieci lubią i chętnie zjadają. Często to same przedszkolaki podpowiadają nam, co chciałyby zjeść na obiadek.

W jakim wieku można zapisać dziecko do przedszkola „Skrzacik”?
– W gronie przedszkolaków znajdują się dzieci w trzech grupach wiekowych. Najmłodsze dziecko ma 18 miesięcy a najstarsze 5 lat. Prowadzimy również program pozaszkolny. Zajęcia w przedszkolu odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 am do 6 pm. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Dziękuję za rozmowę Agnieszka Granatowska


Polsko -Amerykańskie Przedszkole „Skrzacik”
107-41 92 nd Street
Ozone Park, NY 11417
tel.718 659 5437


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają