Fala kulminacyjna na Dunaju. Czy fala powodziowa zagraża Bratysławie?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Fala kulminacyjna na Dunaju. Czy fala powodziowa zagraża Bratysławie?

Powódź

Powódź 2024. Fala kulminacyjna na Dunaju. Czy Bratysławie grozi powódź?

2024-09-17 4:27

Z zagrożeniem powodziowym mierzą się również mieszkańcy m.in. Czech, Słowacji, Austrii czy Węgier. W nocy z poniedziałku na wtorek (16-17 września) fala kulminacyjna na Dunaju dotarła do Bratysławy. O północy osiągnęła poziom 9 metrów i 63 cm. Czy Dunaj zagraża stolicy Słowacji?

Wysoka woda w Dunaju

Poziom Dunaju, który nieznacznie przekracza 9 i pół metra, to dla Bratysławy na szczęście uspokajająca informacja. Podczas katastrofalnej powodzi w 2013 roku Dunaj osiągnął 10 metrów i 32 cm. Więcej było tylko pod koniec XIX wieku.

Wysokie wody Morawy i Dunaju spowodowały, że nie można przejechać z Devinskej Novej Vsi do Bratysławy. To odcinek zaledwie 20 kilometrów. Konieczne są objazdy lub skorzystanie z wojskowej amfibii, która zamiast autobusów przewozi ludzi. W poniedziałek wieczorem udało się służbom miejskim przywrócić komunikację w Bratysławie, która zmagała się z silnym wiatrem. Powalone drzewa niszczyły trakcje tramwajów i trolejbusów.

W obawie przed wysoką wodą w Dunaju, który przepływa przez słowacką stolicę, ustawiono wzdłuż rzeki specjalne zapory przeciwpowodziowe.

Sytuacją powodziową w poniedziałek zajmował się na posiedzeniu rząd Roberta Ficy. Opozycja zarzuciła premierowi, że od chwili pogorszenia się prognoz powodziowych w zeszłym tygodniu, nie pojawił się publicznie i nie zabrał głos na temat powodzi i przygotowań państwa na ekstremalną sytuację pogodową. Jego nieobecność zestawiono z aktywnością czeskiego premiera Petra Fiali.

Fico dopiero w poniedziałek uczestniczył w nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. Na pytania dziennikarzy nie odpowiadał i ograniczył się do stwierdzenia, że należy zrobić wszystko, aby nie było ofiar i aby ograniczyć straty materialne. Podkreślił, że powodzianie i dotknięte przez powódź samorządy mogą liczyć na wsparcie rządu.

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Krytyczna sytuacja w Nysie. "Oba mosty zablokowane". Woda zalewa centrum!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają