Prof. Philip G. Zimbardo nie żyje. To on wymyślił kontrowersyjny eksperyment więzienny

i

Autor: Bartosz KRUPA/East News Prof. Philip G. Zimbardo zmarł w swoim domu w San Francisco w wieku 91 lat

Miał 91 lat

Prof. Philip G. Zimabrdo nie żyje. Wybitny naukowiec był autorem kontrowersyjnego eksperymentu

2024-10-18 9:11

Prof. Philip G. Zimbardo zmarł w swoim domu w San Francisco w wieku 91 lat. Wybitny amerykański psycholog i socjolog jest autorem wielu publikacji, ale cały świat poznał go dzięki kontrowersyjnemu eksperymentowi przeprowadzonemu na Uniwersytecie Stanforda. Odtworzono tam warunki więzienia, gdzie zamknięto grupę ochotników podzieloną na strażników i osadzonych.

Prof. Philip G. Zimbardo zmarł w wieku 91 lat

Cały świat informuje o śmierci prof. Philipa G. Zimbardo. Wybitny amerykański naukowiec, ale włoskiego pochodzenia, odszedł w swoim domu w San Francisco 14 października, mając 91 lat. Psycholog i socjolog jest znany z przełomowych badań i publikacji, by wymienić m.in. "efekt Lucyfera". Zgodnie z nim człowiek może przejść przemianę z robiącego dobre na robiącego złe rzeczy tylko pod wpływem środowiska, w którym żyje.

Egzemplifikacją tej tezy był tak samo słynny, jak i kontrowersyjny eksperyment więzienny, który prof. Zimbardo przeprowadził na Uniwersytecie Stanforda w 1971 r. Naukowiec i jego współpracownicy zaprosili do udziału w nim 24 ochotników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy:

  • strażników więziennych;
  • osadzonych.

Mimo że eksperyment miał trwać 14 dni, został przerwany znacznie wcześniej. Osoby, które wcielały się w rolę strażników, zaczęły zachowywać się brutalnie i agresywnie wobec więźniów, co z kolei spotkało się z podobną reakcją z ich strony. Te zdarzenia odbyły się głośny echem nie tylko w świecie nauki - eksperyment w Stanford doczekał się m.in. kilku ekranizacji.

Co ciekawe, żoną prof. Zimbardo jest mająca polskie korzenie Christina Maslach, wnuczka naszych rodaków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. 78-latka ma, podobnie jak jej zmarły mąż, status wybitnego naukowca z dziedziny psychologii.

Rok od śmierci psycholog zamordowanej w więzieniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki