Wyniki badania przeprowadzonego przez australijską krajową agencję naukową CSIRO pokazują, że w ściśle kontrolowanym środowisku wirus utrzymywał się dłużej niż stwierdzano w innych badaniach. Koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na banknotach, szkle i stali nierdzewnej do 28 dni. To znacznie dłużej niż wirus grypy. Według australijskich naukowców podstawą walki z koronawirusem jest skuteczne czyszczenie powierzchni i mycie rąk, by zmniejszać rozprzestrzenienie się choroby koronawirusowej - Covid-19.
Badanie opublikowano w piśmie „Virology Journal”. Badacze z CSIRO stwierdzili, że w temperaturze 20 stopni Celsjusza wirus SARS-COV-2 był „niezwykle wytrzymały” i pozostawał zaraźliwy przez 28 dni na gładkich powierzchniach, takich jak plastikowe banknoty czy szkło znalezione na ekranach telefonów komórkowych. Dla porównania, wirus grypy A przeżywa na powierzchniach przez 17 dni. - To naprawdę podkreśla wagę mycia rąk i dezynfekcji tam, gdzie to możliwe, a na pewno wycierania powierzchni, które mogą mieć kontakt z wirusem - skomentował główny badacz badania Shane Riddell.
Przebadano różnego rodzaju powierzchnie. Na tkaninie w temperaturze 20 stopni Celsjusza nie byli w stanie wykryć żadnego żywego wirusa dłużej niż 14 dni. Przy 30 stopniach Celsjusza żywotność wirusa spadła do zaledwie trzech dni na bawełnie, w porównaniu do siedmiu dni w przypadku stali i gładszych powierzchni. Żywotność SARS-CoV-2 spadła przy 40 stopniach Celsjusza. Wszystkie eksperymenty przeprowadzono w ciemności, aby wpływ światła ultrafioletowego nie zniekształcał badań. Wiadomo, że bezpośrednie światło słoneczne może zabić wirusa.