Blokada Kaliningradu przez Litwę. "De facto wypowiedzenie wojny"
"Działania Litwy to de facto wypowiedzenie wojny" - tak białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka mówił o blokadzie tranzytu do Kaliningradu. Ta sprawa zabolała Rosję wyjątkowo. Przypomnijmy - od połowy czerwca zakazany jest przewóz przez Litwę do Kaliningradu takich towarów, jak materiały budowlane czy węgiel, a od 10 lipca zakaz ma dotyczyć także m.in. alkoholu czy dóbr luksusowych. Wynika to bezpośrednio z nałożonych na Rosję sankcji Unii Europejskiej. Rosja uważa tę decyzją za nielegalną, a Kaliningrad jest dla Putina niezwykle ważnym miejsce strategicznym, co sprawia, że międzynarodowe napięcie rośnie.
Politico: Przesmyk suwalski najbardziej niebezpiecznym miejscem na ziemi
Sprawa dotyczy bezpośrednio Polski, a konkretnie przesmyku suwalskiego - portal Politico określił go niedawno mianem "najniebezpieczniejszego miejsca na ziemi". Przesmyk suwalski byłby bowiem dla Rosji łakomym kąskiem jako połączenie Kaliningradu z resztą Rosji. Ryzyko militarnego rozwiązania przez Rosję palącego problemu gospodarczego i ekonomicznego zawisło w powietrzu. Reuters informuje, że kwestię Litwy i Kaliningradu trzeba rozwiązać dosłownie w ciągu dni, a sprawa jest paląca. Padła data 10 lipca. Według Reutersa, Unia Europejska obawia się militarnej agresji ze strony Rosji, a ponadto odcięcia dostaw rosyjskiego gazu. Co zrobić?
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kliczko o wojnie na Ukrainie. "Od tego zależy przyszłość Unii Europejskiej"
PRZECZYTAJ TAKŻE: Żona prezydenta Ukrainy szczerze o miłości. "Nasz związek jest w stanie pauzy"
Niemcy chcą zniesienia "blokady Kaliningradu". "Mówimy o ruchu między dwiema częściami Rosji"
Nie ustępować ani na krok czy znieść blokadę? To drugie - stwierdził kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Tak to uzasadnia, co cytuje "Deutsche Welle": "Do Unii Europejskiej należy ustalenie niezbędnych warunków ramowych. Zasady te powinny zostać ustalone w świetle faktu, że mówimy o ruchu między dwiema częściami Rosji. Wszystkie osoby zaangażowane w ten proces dokładają obecnie wielkich starań, aby wprowadzić dynamikę deeskalacji". Na Scholza spadła po tych słowach lawina krytyki za zbytnią ustępliwość wobec Rosji. Według Reutersa w praktyce rozwiązanie niemieckie można by zrealizować albo wyłączając z unijnych sankcji ruch towarów między Kaliningradem z resztą Rosji albo przyznać Kaliningradowi specjalny status prawny.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pies uwięziony w budynku zniszczonym przez Rosjan. Finał akcji wyciska łzy z oczu
PRZECZYTAJ TAKŻE: Putin zaczął odpuszczać?! "Te państwa mogą robić, co chcą"