Putin

i

Autor: AP Photo Putin

Wojna na Ukrainie

Putin "gotowy do negocjacji". Ale ma jeden warunek

2024-12-20 6:57

Coraz więcej wskazuje na to, że nadchodzą poważne negocjacje w sprawie końca wojny na Ukrainie. Najpierw Wołodymyr Zełenski wspominał, że jest gotowy na pewnego rodzaju kompromis odnośnie okupowanych przez Rosję ziem, a teraz także Putin podczas konferencji zapewniał, że jest gotowy do rozmów. Tyle tylko, że obie strony podczas ostatnich wystąpień zapewniły, że negocjacje mogą odbyć się tylko na ich własnych warunkach. Niektórych być może nie da się spełnić.

I Rosja, i Ukraina chcą negocjacji wyłącznie na własnych warunkach. Jakie są największe kwestie sporne dotyczące końca wojny na Ukrainie?

Po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA coraz głośniej mówi się o końcu wojny na Ukrainie i to już w 2025 roku. Najpierw Wołodymyr Zełenski wspominał, że jest gotowy na pewnego rodzaju kompromis odnośnie okupowanych przez Rosję ziem, a teraz także Putin podczas konferencji zapewniał o swojej gotowości do rozmów. Ale obie strony podczas ostatnich wystąpień zapewniały, że negocjacje mogą odbyć się tylko na ich własnych warunkach. "Moje stanowisko się nie zmieniło. W tej wojnie agresorem jest Federacja Rosyjska, a ofiarą jest Ukraina. Wyłącznie warunki Ukrainy, jako ofiary tej agresji, powinny być warunkami, na których jesteśmy gotowi zawrzeć pokój" - powiedział 19 grudnia przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Komentował w ten sposób słowa Putina, który zapewniał na konferencji, jak bardzo jest gotowy do "negocjacji i kompromisów" z Ukrainą, skarżąc się przy tym, że to Ukraina nie chce żadnego porozumienia. Trudno jednak, by je osiągnąć, skoro jednym z warunków Putina jest coś, na co raczej nikt w Kijowie się nie zgodzi.

Władimir Putin nie zamierza podpisywać żadnych porozumień pokojowych z Zełenskim, woli z przedstawicielem parlamentu

O co chodzi? Otóż Władimir Putin oświadczył podczas konferencji, że nie zamierza podpisywać żadnych porozumień pokojowych z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ponieważ... nie uznaje jego władzy. Jak przekonuje od wybuchu wojny na Ukrainie, w Kijowie jest "reżim", a nie legalnie wybrana władza, a Zełenski to uosobienie tego reżimu. Rosyjski dyktator rozważa jednak podpisywanie porozumień z innym przedstawiciele ukraińskich władz, a konkretnie z przedstawicielami wspomnianej Rady Najwyższej, czyli po prostu parlamentu Ukrainy. Zełenski może negocjować, ale nie będzie sygnatariuszem. Jak dodał Putin, nie rozważa żadnego tymczasowego zawieszenia broni, a jedynie trwałe porozumienie, bo jego zdaniem takie rozwiązanie byłoby korzystniejsze dla Ukrainy. Udział Zełenskiego w negocjacjach i jego rola są więc kolejnym punktem spornym po kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. Zełenski podkreśla, że bez tego o końcu wojny nie ma mowy, choć de facto w Sojuszu mogłyby znaleźć się tylko tereny Ukrainy, których nie okupuje Rosja, tymczasem z nieoficjalnych ustaleń amerykańskich dziennikarzy wynika, iż jednym z punktów "pokojowego planu Trumpa" jest zobowiązanie się Kijowa do niewstępowania do NATO w ciągu 20 najbliższych lat.

Sonda
Czy USA powinny pomagać Ukrainie w walce z Rosją?
Arcytrudny QUIZ z wiedzy ogólnej. 33 pytania dla wytrwałych. 31/33 sukcesem!
Pytanie 1 z 33
1. Jak nazywa się środek stylistyczny, który stworzony jest z wyrazów o przeciwnej treści tworząc sprzeczność np. "żywy trup"?
1 short ROSJA WPŁYWA NA MEDIA W POLSCE?!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają