Władimir Putin zareagował na zapowiedzi umieszczenia przez USA pocisków dalekiego zasięgu w Niemczech. Jest odpowiedź Berlina
Czy Putin może użyć broni nuklearnej? Prezydent Rosji i inni rosyjscy politycy wielokrotnie straszyli bombą atomową, mówiąc na przykład o "użyciu wszelkich dostępnych środków" w razie zagrożenia istnienia Rosji. Parę dni temu Władimir Putin ponownie pogroził bronią nuklearną krajom Zachodu. Ostrzegł, że jeśli Stany Zjednoczone zgodnie z zapowiedzią rozmieszczą rakiety dalekiego zasięgu w Niemczech od 2026 roku, to Rosja rozmieści podobne rakiety w odległości potrzebnej do uderzenia Zachodu. Powtórzył też wcześniejsze ostrzeżenie, mówiąc, że Rosja może wznowić produkcję rakiet średniego i krótszego zasięgu zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych oraz rozważyć, gdzie je może rozmieścić.
„Podejmiemy analogiczne środki, biorąc pod uwagę działania Stanów Zjednoczonych, ich satelitów w Europie i innych regionach świata"
Władimir Putin wypowiedział swoje słowa w przemówieniu skierowanym do marynarzy z Rosji, Chin, Algierii i Indii z okazji obchodów Dnia Marynarki Wojennej Rosji odbywających się w Sankt Petersburgu. Rosyjski prezydent ostrzegał Stany Zjednoczone, że mogą wywołać kryzys rakietowy jak w czasach zimnej wojny. Słowa Putina były reakcją na deklarację USA, które ogłosiły, że rozpoczną rozmieszczanie rakiet dalekiego zasięgu w Niemczech w 2026 roku, aby zademonstrować swoje zaangażowanie w NATO. „Czas lotu do celów na naszym terytorium takich pocisków, które w przyszłości mogą być wyposażone w głowice nuklearne, wyniesie około 10 minut” — powiedział Putin. „Podejmiemy analogiczne środki, biorąc pod uwagę działania Stanów Zjednoczonych, ich satelitów w Europie i innych regionach świata. Ta sytuacja przypomina wydarzenia z zimnej wojny związane z rozmieszczeniem amerykańskich rakiet Pershing średniego zasięgu w Europie” - mówił dyktator. Co na to Niemcy? Jest odpowiedź rządu w Berlinie.
Rzeczniczka rządu Niemiec: "I żeby było jasne, nie damy się zastraszyć takimi wypowiedziami"
"Przyjmujemy to do wiadomości" - powiedziała zastępczyni rzecznika rzędu federalnego Niemiec Christiane Hoffmann. "Musimy na to zareagować dla bezpieczeństwa nas wszystkich w Europie" - mówiła, odnosząc się do tego, że zbrojenia nuklearne Rosja prowadzi nie od dziś. "I żeby było jasne, nie damy się zastraszyć takimi wypowiedziami" - dodała rzeczniczka. Jak podkreśliła, rozmieszczenie rakiet dalekiego zasięgu w Niemczech przez USA ma "wyłącznie charakter odstraszający".