- To wspaniałe, że postanowiliście reaktywować polski klub działający przy Hunter College. Powstał 70 lat temu, czy pamiętacie jego historię?
- Oczywiście, że ją znamy. Klub został założony w 1943 przez uczennicę Hunter College - w tamtym czasie Hunter był jeszcze uczelnią tylko dla kobiet, które planowały być pielęgniarkami lub nauczycielkami. Klub został założony z myślą o propagowaniu kultury polskiej i zarazem miał być miejscem, gdzie Polacy mogliby uzyskać jakieś informacje o Polsce podczas wojny. Członkinie klubu były woluntariuszkami i pomagali chorym żołnierzom, w tym z Armii Andersa. Członkowie klubu ufundowali również ambulans dla miasta NY.
Po wojnie aktywność klubu ucichła (nie mamy tutaj wiele wiadomości na ten temat i co się działo z klubem), ale w późnych latach 70. i wczesnych latach 80. kiedy w Hunter College zostały zorganizowane zajęcia języka polskiego, klub został reaktywowany.
Klub istniał dzięki pracy profesora Alexa Alexandrowa, który był dziekanem od języków słowiańskich, w tym języka polskiego. W klubie pracowała również profesor Krystyna Olszer - była mentorką klubu przez 23 lata do 2006 (odeszła na emeryturę), potem była profesor Maria Dzieduszycka i teraz jest prof. Czesław Karkowski.
- Co było na przestrzeni lat takim spektakularnym wydarzeniem w działalności klubu?
- Bardzo ważnym wydarzeniem dla klubu było jego 50-lecie, kiedy to członkowie zorganizowali zbiórkę polskich książek. Zebrali ich 1500 i wszystkie zostały przekazane bibliotece w Hunter College.
Natomiast w tym roku odbyła się uroczystość 70- lecia w Konsulacie Generalnym RP. Zaproszeni zostali goście, którzy byli członkami klubu. Bardzo ważną osobą była pani Eugenia Gore, jedna z pierwszych prezydentów klubu, która znalazła w swoich prywatnych dokumentach i podarowała klubowi pierwszą konstytucję klubu pisaną przez założycielki.
- Na czym konkretnie polega wasza działalność?
- Klub stara sie propagować kulturę poprzez urządzanie rozmaitych uroczystości, takich jak święta polskie, spotkania z pisarzami, reżyserami itp. Klub świętował otrzymanie nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską i Miłosza, wejście Polski do Unii Europejskiej, rok Chopina, 200. rocznicę konstytucji polskiej lub 200-lecie rocznicy narodzin Adama Mickiewicza. Celem działalności klubu jest przybliżenie polskiej kultury, polityki, ekonomi...
- Ilu obecnie jest członków w Klubie?
- Około stu. Obecnie staramy się organizować jak najwięcej spotkań dla Polonii w Hunter. W ostatnim roku było dość małe zainteresowanie klubem, był on praktycznie nieaktywny. Mimo natłoku zajęć i problemów, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie 70-lecia, bo uznaliśmy, że to jest bardzo ważne, aby nie zaprzepaścić wszystkich osiągnięć.