To, co już działo się w praktyce, teraz zostało usankcjonowane prawnie w Kodeksie Prawa Kanonicznego. W ogłoszonym w poniedziałek w Watykanie liście apostolskim w formie motu proprio - zatytułowanym "Spiritus Domini", papież Franciszek formalnie zatwierdził większy udział kobiet w mszy świętej. Watykan zaznaczył zarazem, że fakt, iż kobiety czytają Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych czy też posługują przy ołtarzu jako ministranci czy szafarki Eucharystii nie jest niczym nowym. - W wielu wspólnotach na całym świecie jest to już praktyka zaaprobowana przez biskupów - wyjaśniono.
Kiedy papież Franciszek się zaszczepi? Program szczepień rusza w Watykanie
Zgodnie z decyzją papieża Paweł VI w 1972 r. dostęp do tych posług był zastrzeżony tylko dla mężczyzn. Czy to oznacza, że następnym krokiem będzie dopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich? Nic z tych rzeczy.
Poniedziałkowa decyzja Watykanu zawiera jasne zastrzeżenie, że kobiety nie mogą być wyświęcane na kapłanów. Papież Franciszek sprecyzował to, cytując słowa świętego Jana Pawła II o tym, że "Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom".