Podejrzenia pojawiły się, gdy w moskiewskim ogrodzie zoologicznym znaleziono dokumenty, które zawierały inną datę urodzenia Tonji, a testy genetyczne potwierdziły, że ona i niedźwiedź polarny Wołodja są rodzeństwem. I pewnie nie wzbudziłoby to kontrowersji, że do BErlina trafiło rodzeństwo, gdyby nie fakt, że Tonja i Wołodja są rodzicami niedźwiedzicy Herty, która urodziła się w Berlinie w 2018 roku.
WAŻNE Baby boom we wrocławskim zoo. Przez dwa miesiące na świat przyszło 100 maluchów! [ZDJĘCIA]
Po odkryciu pomyłki w dokumentach, zdecydowano się na testy genetyczne, a te nie pozostawiły złudzeń. Herta z zoo Tierpark w Berlinie jest efektem rozrodu między rodzeństwem.
Polecany artykuł:
Błąd w dokumentacji oznaczał, że samica niedźwiedzia polarnego Tonja, urodzona w moskiewskim zoo, została wymieniona jako córka niewłaściwych rodziców. Tonji przydzielono dokumenty przeznaczone dla innej niedźwiedzicy polarnej urodzonej w moskiewskim zoo dwa dni później, ale w rzeczywistości była ona potomkiem tych samych rodziców, co Wołodja, samiec niedźwiedzia polarnego, z którym sparowała się później w Berlinie. „To był dla nas duży szok” - powiedziała rzeczniczka, dodając, że moskiewskie zoo wykazało się ogromną odpowiedzialnością i poinformowało ogród zoologiczny w Berlinie o znalezieniu dokumentów.
W świetle tego odkrycia ani Tonja, ani Hertha nie będą miały potomstwa w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ ich rodowód jest lepiej reprezentowany w populacji niedźwiedzi polarnych w niewoli niż wcześniej sądzono, powiedziała rzeczniczka. „Ten poważny błąd jest godną pożałowania porażką za odpowiedzialną pracę Europejskiego Programu Hodowli Ochrony Przyrody” - powiedział w oświadczeniu dyrektor berlińskiego zoo Andreas Knieriem. „Musimy uczyć się na takich błędach i jeszcze bardziej podejść naukowo do naszej pracy we wszystkich dziedzinach” - dodał. Herta to „szczęśliwa i zdrowa niedźwiedzica”, która zostanie w zoo razem z mamą. Ojciec Herty i brat jej matki Tonji, Wołodja, został przeniesiony już do innego zoo w Holandii.
NIE PRZEGAP KOTY uratują Chicago! Tysiąc futrzaków zatrudnionych przez władze
Niedźwiedzie są częścią europejskiego programu hodowlanego dla niedźwiedzi polarnych (EEP), który ma na celu zachowanie różnorodności genetycznej niedźwiedzi polarnych w niewoli. Według Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) chów wsobny ogranicza różnorodność genetyczną, która jest „kluczowym czynnikiem długoterminowego przetrwania gatunków”.
ZOBACZ GALERIĘ Kazirodztwo w berlińskim zoo. Mama i tata niedźwiedzicy Herty to rodzeństwo