Putin

i

Autor: AP Photo Putin

Rosja

Rosja znów straszy atomem. „Zmienimy doktrynę jądrową”

2024-09-01 15:58

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że Rosja zmieni doktrynę nuklearną w odpowiedzi na „zaostrzanie kursu przez zachodnich przeciwników” w sprawie Ukrainy. Militarnym tłem wypowiedzi są F-16 dla Ukrainy oraz wejście ukraińskiego wojska na terytorium Rosji.

Doktryna atomowa Rosji – co przewiduje?

Reuters pisze, że obecna doktryna, zadekretowana w 2020 roku przez Władimira Putina, przewiduje użycie broni jądrowej w odpowiedzi na atak nuklearny lub konwencjonalny, jeśli zagraża on istnieniu państwa rosyjskiego.

Putin zapowiadał jednak w czerwcu, że doktryna może zostać zmieniona, a wśród nacjonalistycznych komentatorów pojawiały się głosy, że powinno się obniżyć kryteria użycia broni jądrowej, by „otrzeźwić” zachodnich wrogów Rosji – przypomina agencja Reutera i dodaje, że wypowiedź Riabkowa jest najwyraźniejszym jak dotąd sygnałem, że zmiany rzeczywiście zostaną wprowadzone.

Pisanie „poprawek” do doktryny atomowej Rosji, aby zniechęcić kraje zachodnie

„Praca jest na zaawansowanym etapie i jest wyraźny zamiar wprowadzenia poprawek” – powiedział wiceszef rosyjskiej dyplomacji. Dodał, że jest to „związane z zaostrzaniem kursu naszych zachodnich przeciwników” w sprawie wojny na Ukrainie.

Putin wielokrotnie groził już Zachodowi użyciem broni jądrowej, odkąd w lutym 2022 roku rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Ogłosił również rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na Białorusi.

Groźby te - zaznacza Reuters - nie odstraszyły jednak USA ani ich sojuszników od zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy do rozmiarów, które byłyby niewyobrażalne przed wybuchem tej wojny, w tym dostarczania jej czołgów, pocisków dalekiego zasięgu i myśliwców F-16.

Ukraińska operacja w obwodzie kurskim powoduje na Kremlu furię

Zdaniem szefa NATO Ukraina podjęła ryzyko, wkraczając na terytorium Rosji, ale to od niej zależy, jak poprowadzi tę operację wojskową.

"Prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski jasno powiedział, że operacja ma na celu stworzenie strefy buforowej, która zapobiegnie dalszym rosyjskim atakom (…) Jak wszystkie operacje wojskowe, ta również wiąże się z ryzykiem. Ale to Ukraina decyduje o tym, jak się broni" – podkreślił Stoltenberg na łamach niemieckiej gazety. Ukraińska ofensywa w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim Rosji trwa od 6 sierpnia.

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii
Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają