Ryszard Kossobudzki jako nastolatek był członkiem legendarnego batalionu Gozdawa, z którym brał udział w Pow-staniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niemieckiego obozu dla jeńców wojennych, z którego udało mu się zbiec w 1945 roku. Uratowany przez armię amerykańską koantynuował walkę z faszystami wstępując do drugiego korpusu armii generała Andersa. Po zakończeniu wojny pozostał w Londynie, gdzie ukończył Uniwersytet Londyński – Queen Mary College.
szb
W 1956 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tu pracował przy projektowaniu i konstrukcji międzystanowego systemu autostrad w północno-wschodniej części USA. Pracując jako inżynier dla firmy Mueser Rutledge Consulting Engineers pomógł rozbudować znane budynki Waszyngtonu w tym gmach Senatu, Bibliotekę Kongresu, ambasadę kanadyjską oraz National Gallery of Art. Kossobudzki był również zapalonym biegaczem. Ukończył łącznie trzydzieści maratonów, w tym nowojorski, bostoński oraz wojskowy maraton Marines.
Historia Ryszarda Kossobudzkiego została opisana w książce „Cichy Bohater: Tajemnice z przeszłości mojego ojca” przez jego córkę Ritę Cosby. Jest ona znaną gwiazdą amerykańskiej telewizji, a za swoje programy zdobyła m.in. trzy nagrody Emmy. Bohater Powstania Warszawskiego był wielokrotnie odznaczany przez władze amerykańskie i polskie za swoje dokonania podczas Drugiej Wojny Światowej. Otrzymał m.in. Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, został mianowany na stopień oficerski, otrzymał nagrodę Generała Jamesa E. Livingstona przyznawaną przez prestiżową Medal of Honor Society w USA, został też wyróżniony nagrodą „Americanism Award” przez organizację DAR (Daughters of American Revolution), otrzymał również medal od tragicznie zmarłego prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.
Kossobudzki był przez 26 lat żonaty z Judith Cosby. Miał troje dzieci: Ritę, Alana i Erica.
Prywatna ceremonia pogrzebowa odbędzie się 3 sierpnia w kościele Najświętszego Sakramentu w Alexandrii w stanie Wirginia.