Skład sędziów uznał jednomyślnie, że o ile w Kalifornii seks z osobą poniżej 18 roku życia jest przestępstwem i Juan Esquivel-Quintana naruszył prawo stanowe, to jednak nie złamał prawa federalnego, do którego zalicza się prawo i przepisy imigracyjne. Tym samym nie powinien być deportowany. W pisemnym uzasadnieniu przewodniczący, sędzia Clarence Thomas, napisał, że „seks z nieletnią może być traktowany jako przestępstwo federalne tylko wtedy, kiedy ofiara ma mniej niż 16 lat. Taka sytuacja nie miała miejsca w przypadku Esquivela-Quintany. Nie może więc podlegać pod definicję seksualnego molestowania w federalnym prawie imigracyjnym. Wyrok stanowy jaki otrzymał, nie może być traktowany przez władze federalne jako szczególne przestępstwo (aggravated felony), a tym samym Juan Esquivel-Quintana nie powinien być deportowany przez federalne władze imigracyjne”.
Juan Esquivel-Quintana przyjechał z rodziną z Meksyku do Kalifornii gdy miał 12 lat. Był legalnym rezydentem. Przyznał się do współżycia z 16-letnią dziewczyną. Odsiedział za to w więzieniu 90 dni. Natychmiast zainteresowały się nim władze imigracyjne, które uznały, że jako skazany ma być deportowany. Mimo że był tu legalnie, usunięto go. Imigrant walczył o powrót. Sprawa trafiła w końcu do Sąd Najwyższego, który uznał jego rację. Teraz mężczyzna planuje powrót do Stanów.
Sąd Najwyższy po stronie imigranta deportowanego za to, że uprawaił seks ze swoją 16-letnią dziewczyną
Sąd Najwyższy USA uznał rację meksykańskiego imigranta Juana Esquivela-Quintany walczącego o powrót do Stanów, po tym jak został deportowany za utrzymywanie kontaktów seksualnych ze swoją 16-letnią dziewczyną. W Kalifornii, gdzie mieszkał od 12 roku życia, jest to przestępstwo. Skazano go za to, a władze imigracyjne uznały, że podlega deportacji, mimo że jest legalnym rezydentem.