kostrzyn piknik wojsko 1

i

Autor: flickr.com Nowa ustawa to nowa forma rekrutacji do wojska.

Służba wojskowa powraca! Zagrożony atakiem Rosji kraj przywraca ten obowiązek

2022-07-06 13:03

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce zakończyła się niemal 14 lat temu ostatnim poborem do wojska w grudniu 2008 roku. Od tamtego czasu Polska znalazła się wśród krajów UE, które nie pobierają siłą do wojska. Pełnego poboru nie zawiesiły natomiast Finlandia, Grecja oraz Austria, a niebawem obowiązkowy pobór przywróci kolejne państwo Unii.

Służba wojskowa wraca do łask w Unii Europejskiej. Kolejne państwo wspólnoty decyduje się bowiem na obowiązkową służbę wojskową. Po zniesieniu jej przed laty obowiązek przywraca Łotwa. - Obecny system obronny Łotwy wyczerpał swoje możliwości. Równocześnie nie mamy żadnych powodów aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie - komentuje Artis Pabriks (56 l.), łotewski minister obrony. 

Służba wojskowa wraca w Łotwie. Zawiesiła ją po wejściu do NATO

Łotysze służbę wojskową zawiesili u siebie w 3 lata po przystąpieniu do NATO w marcu 2004 roku. W 2007 roku ograniczyli swoją armię jedynie do żołnierzy zawodowych i ochotników Gwardii Narodowej. Doprowadziło to do sytuacji, w której niemal 2 mln obywateli kraju chronionych jest przez 7,5 tys. żołnierzy (wliczając Gwardię Narodową) oraz 1,5 tys. żołnierzy NATO.

Teraz w wyniku konfliktu w Ukrainie Łotysze weryfikują swoją politykę obronności. Mają w końcu 282 km granicy lądowej z agresorem, który okupuje ponad 1/5 Ukrainy.

Poniżej galeria przedstawiająca akcję Pawła Kukiza, który dostarczył Ukraińcom dary od samej Agaty Dudy

Powrót służby wojskowej. Łotwa przywraca obowiązek

Zgodnie z zapowiedzią Artisa Pabriksa od 2023 roku wraca obowiązek odbycia służby wojskowej, ale jedynie dla mężczyzn. Decyzja ministra obrony spotkała się z poklaskiem w łotewskiej Gwardii Narodowej. Jej szef zwrócił jednak uwagę, że taka decyzja powinna była zapaść w 2014 roku po pierwszej napaści Rosji na Ukrainę.

Tymczasem zainteresowanie służbą wojskową w Polsce wyraźnie się zwiększyło, co przyznał sam minister obrony Mariusz Błaszczak. - Zainteresowanie tym rodzajem służby jest duże. Planujemy w tym roku przeszkolić 15 tysięcy żołnierzy, a już na starcie programu mamy 8 tysięcy chętnych! - oświadczył wicepremier.

Sonda
Czy w Polsce przywrócony zostanie obowiązkowy pobór?
Express BIedrzyckiej - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: To ostatni dzwonek dla dostaw do Ukrainy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki