Pandemia COVID-19

i

Autor: Getty Images WHO "wzywa do przejrzystości". Chiny ograniczyły dostęp do danych ws. COVID-19

Nowy wirus?

Śmiertelnie groźny wirus w Niemczech. "Prawie każdy pacjent umiera, nie ma leku"

2023-11-28 9:30

Niepotrzebne straszenie czy faktyczne zagrożenie o wiele gorszą pandemią, niż ta wywołana przez koronawirusa? W niemieckich mediach pojawiają się informacje o wirusie Borna (BoDV-1), którego wykryto u jednej osoby w Bawarii. Wirus ten był jak najbardziej znany już wcześniej - od najgorszej strony. Bo niemal wszyscy zakażeni pacjenci umierają, a nauka nie zna leku na tę chorobę.

Śmiertelnie niebezpieczny wirus Borna wykryty u człowieka w Niemczech. Niemal wszyscy zakażeni BoDV-1 umierają, nauka nie zna leku na tę chorobę

Wirus Borna (BoDV-1) został wykryty w Niemczech. Zakażenie tym patogenem jest bardzo rzadkie u ludzi, a do tego niezwykle groźne, stąd pewien medialny szum wokół tego wydarzenia, choć póki co niemieckie media piszą o tylko jednym pacjencie, mężczyźnie z Weissenburg-Gunzenhausen w Bawarii. Jak podaje na przykład Berliner Morgenpost, władze bawarskie ogłosiły alert sanitarny. Dlaczego? Czy to przesadna reakcja? Niekoniecznie, bo choroba wywołana przez BoDV-1 powoduje zapalenie mózgu i zwykle kończy się śmiercią chorego, a ci, którzy przeżyli, do końca życia zmagają się z neurologicznymi konsekwencjami zarażenia. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), na który powołują się niemieccy dziennikarze, wirus Borna występuje najczęściej u ryjówki polnej i jest przenoszony poprzez kontakt ze zwierzęciem i jego odchodami. W taki sposób najczęściej zarażają się inne zwierzęta. Przypadków BoDV-1 u ludzi nauka zna mało, odnotowuje je od 2018 roku i niemal wszystkie skończyły się śmiercią. Jest ich 2-6 na terenie Niemiec w skali roku.

Wirus Borna w Niemczech. Lekarze zalecają, by unikać... ryjówek

Jakie środki zapobiegawcze wprowadzili Niemcy? Bardzo łagodne, bo bawarski Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności zaleca... unikanie kontaktu z ryjówkami i ich odchodami, a takiego kontaktu niemal nikt przecież i tak by nie miał. Warto jednak zachować ostrożność tam, gdzie takie zwierzęta mogą występować, bo według Instytutu Kocha do zakażenia może dojść nawet przez kontakt z kurzem zanieczyszczonym odchodami chorych ryjówek.

Jakie są objawy zakażenia wirusem Borna?

Początkowo przypominają przeziębienie, jednak z czasem do typowych dla niego objawów dochodzą symptomy neurologiczne, takie jak kłopoty z mówieniem, chodzeniem czy połykaniem, pojawia się zapalenie mózgu. Niemal każdy pacjent umiera, pozostali nie zdrowieją całkowicie.

Sonda
Czy obostrzenia wprowadzone podczas pandemii były słuszne?
Arcytrudny quiz z wiedzy ogólnej. Tylko geniusz zdobędzie 10/10
Pytanie 1 z 10
Które miasto jest stolicą województwa podlaskiego?
Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają