Znany na całym świecie znak Solidarność powstał podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej po 20 sierpnia 1980 roku. Autorem logo jest Jerzy Janiszewski.

i

Autor: Dominik Paszliński/www.gdansk.pl Znany na całym świecie znak "Solidarność" powstał podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej po 20 sierpnia 1980 roku. Autorem logo jest Jerzy Janiszewski.

"Solidarność" zainspirowała Hiszpanów! Piękne słowa uznania o polskim związku zawodowym

2021-03-27 11:48

Kto by pomyślał, że historia i działalność polskiej "Solidarności" wpłynie po latach na społeczność w Hiszpanii. Tamtejszy związek zawodowy postanowił zaczerpnąć swoją nazwę od polskiego odpowiednika. Co więcej, w rozmowie z "Tygodnikiem Solidarność" Rodrigo Alonso, sekretarz generalny hiszpańskiego związku zawodowego „Solidaridad” w przepięknych słowach wypowiedział się o naszym rodzimym związku zawodowym!

W rozmowie z Mateuszem Kosińskim Alonso mówił o genezie powstałego kilka miesięcy temu związku, do którego przynależy. Zapytany, czy prawdą jest, że przy powstaniu "Solidaridad" inspiracją była polska "Solidarność", potwierdził te doniesienia. – Związek zawodowy "Solidaridad" powstał, by reprezentować, chronić oraz bronić pracowników w Hiszpanii, by wyzwolić ich od skorumpowanych związków zawodowych i wyzyskiwaczy. Jesteśmy narodowym i antykomunistycznym związkiem zawodowym. Dlatego też uważamy, że antykomunistyczna walka robotnicza prowadzona przez Solidarność w latach 80. powinna służyć za przykład i inspirację dla wszystkich niezależnych i patriotycznych związków zawodowych w Europie – mówił. – Głęboko podziwiamy opór i wytrwałość, jakimi wykazał się – i wykazuje – polski związek zawodowy Solidarność, przyczyniając się do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. A także jego gotowość do walki z wrogami Polski, a tym samym z wrogami pozostałych narodów, które próbują w dalszym ciągu same decydować o własnym losie, jak to ma miejsce w naszym przypadku. Jednym słowem, nasz związek wzoruje się na państwa przykładzie, ale dostosowanym do okoliczności, w których znajduje się nasz kraj, Hiszpania – dodawał.

Obchody powstania Solidarności.

Dopytywany, czy międzynarodowa współpraca m.in. polskiej Solidarności i hiszpańskiej Solidaridad może być receptą na kryzys tradycyjnych wartości, odpowiedział, że wierzy, że tak właśnie będzie. – Powinniśmy zacząć nawiązywać solidarnościowe sojusze pomiędzy tymi wszystkimi ruchami związkowymi, które podzielają wspólne wartości, które uważamy za trwałe, i tymi, które nadają ludzką godność. Świat się zmienia, a nasi rywale dysponują wielkimi środkami. Są bardzo silni, dlatego też międzynarodowa współpraca między naszymi związkami zawodowymi jest konieczna i może stanowić wał ochronny przed szkodliwą polityką narzuconą przez globalizm i jego zwolenników – stwierdził z nadzieją. – Unia Europejska przeżywa głęboki kryzys, który musi być jak najszybciej zażegnany, dlatego też partie i związki zawodowe o charakterze patriotycznym są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. To będzie nasza bitwa. Wierzymy w Europę suwerennych narodów – dodał na koniec.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają