Jutrzejszy dzień przejdzie do historii! Na czele Stanów Zjednoczonych Ameryki - supermocarstwa rządzącego światem - stanie pierwszy czarnoskóry prezydent Barack Obama (48 l.). Specjalnie dla naszych Czytelników odkrywamy tajemnice rezydencji przy 1600 Pensylvania Avenue, w której zamieszka rodzina Obamów.
Biały Dom to od blisko 200 lat oficjalna rezydencja prezydentów Stanów Zjednoczonych. Mieszkali w nim wszyscy przywódcy USA oprócz Jerzego Waszyngtona. 132 pokoje, 32 łazienki, 28 kominków, kino, kręgielnia i pokój bilardowy. Ponadto kort tenisowy i ścieżka do joggingu. Każdy marzy o takim przepychu, ale dostąpić mogą go tylko nieliczni. W listopadzie Amerykanie wybrali nowego lokatora tej luksusowej rezydencji. Barack Obama miażdżącą przewagą pokonał kandydata republikanów Johna McCaina (73 l.) i to właśnie on, wraz ze swoją rodziną, od jutra zamieszka w Białym Domu.
Od kilku dni w Białym Domu trwają gorączkowe przygotowania do przyjęcia nowych lokatorów. 90-osobowa służba uwija się jak w ukropie, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. A roboty jest co niemiara. Zadaniem personelu jest przygotowanie prezydenckiej sypialni, saloniku kosmetycznego dla Michelle Obamy (45 l.), pokoi dla dwóch córek Obamów: Malii (10 l.) i Sashy (7 l.) oraz, co najważniejsze, pokoju dla Marian Robinson (71 l.), która jako pierwsza prezydencka teściowa zamieszka w Białym Domu. Ale od tygodni trwają też spekulacje na temat rasy psa, który stanie się wizytówką Białego Domu. W plebiscytach różnej maści wygrywa kundel. Jak będzie naprawdę, przekonamy się już jutro.
Kiedy czytacie Państwo ten tekst, Barack Obama najpewniej przygotowuje się do mowy inauguracyjnej, którą oficjalnie rozpocznie swoją prezydenturę. O tym, jak bardzo wyczekiwana to była w Ameryce zmiana, świadczą tłumy, które pojawiły się na wczorajszym koncercie z okazji objęcia władzy przez nowego prezydenta. A na scenie zaśpiewali najlepsi z najlepszych: Bono, Beyonce, Shakira. Przejmującą mowę wygłosił sam wnuk Martina Luthera Kinga.
Co kryje się w Białym Domu?
II piętro
1. Sypialnia prezydencka. Zastępcza sypialnia pary prezydenckiej. Niegdyś sypialnia pierwszych dam i ulubiona sypialnia Abrahama Lincolna.
2. Pokój dzienny. Wykorzystywany przez prezydentów jako relaksacyjny pokój rodzinny.
3. Żółty gabinet owalny. Tu prezydent z żoną najczęściej podejmuje ważnych gości podczas mniej formalnych spotkań. Laura Bush organizowała w nim spotkania z wpływowymi kobietami.
4. Gabinet traktatowy. Jego nazwa pochodzi od podpisania traktatu kończącego wojnę z Hiszpanią w 1898 r. Używany przez wielu prezydentów jako gabinet do pracy.
5. Sypialnia Lincolna. Niegdyś używana była jako pokój telegraficzny. Obecnie sypia w niej pierwsza para.
6. Gabinet Lincolna. Prezydenci składają w nim podziękowania przyjaciołom i sponsorom kampanii politycznych. W tym salonie widywano ducha Abrahama Lincolna.
7. Sypialnia królowych. Tu zazwyczaj nocują monarchowie lub członkowie rodzin królewskich. Sypiały w nim królowe Grecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.
8. Sypialnia wschodnia. Z tej sypialni korzystają krewni prezydenckiej pary, którzy nocują w Białym Domu.
9. Sypialnia zachodnia. Po śmierci męża zamieszkała tu Mary Lincoln. Para prezydencka Reaganów urządziła w niej salon gimnastyczny.
10. Salon piękności. Pokój służący pierwszym damom za salon kosmetyczny.
11. Pokój księcia Walii. Ustronny pokój dzienny. Nazwany na cześć księcia Walii, który nocował w nim w 1860 r. Często służył jako sypialnia dla prezydenckich dzieci.
I piętro
1. Główna jadalnia. W tej sali może jeść naraz 140 osób. Kiedyś znajdowała się w niej biblioteka prezydencka. Obecnie urządza się w niej uroczyste obiady.
2. Czerwony gabinet. Służy jako salonik i sala muzyczna. Czasem prezydenci urządzają w nim małe kolacje.
3. Niebieski gabinet. Centralnie położona owalna sala. Tu prezydenci USA prowadzą oficjalne rozmowy ze swoimi gośćmi. Okrągły kształt zawdzięcza Jerzemu Waszyngtonowi.
4. Zielony gabinet. To w nim odbywają się mniej formalne rozmowy z przedstawicielami innych krajów.
5. Sala wschodnia. Największa sala Białego Domu przeznaczona do przyjmowania audiencji. Córka prezydenta Cartera - Amy, upodobała sobie salę do jazdy na wrotkach, a ślady po jej wyczynach widoczne są do dziś.
6. Hall przejściowy. Znajduje się w nim galeria z portretami byłych prezydentów.
7. Hall wejściowy. Główne wejście do Białego Domu. Tu organizowane są ceremonie powitalne na cześć gości prezydenta. To właśnie w tej sali księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą.
8. Pokój szefa personelu. Pokój szefa 90-osobowego personelu obsługującego Biały Dom.
9. Rodzinna jadalnia. Pokój, w którym jada rodzina prezydencka. Odbywają się w nim również nieformalne posiłki z prezydenckimi gośćmi.
Parter
1. Pokój map. Pokój wziął swą nazwę od okazałych map, które zdobią jego ściany. Wcześniej sala służyła do gry w bilard i jako gabinet prezydenckich lekarzy.
2. Pokój dyplomatyczny. Pokój przejściowy dla prezydenckiej rodziny i ambasadorów, a w czasie oficjalnych wizyt przyjmowani są w nim goście honorowi.
3. Pokój chiński. Pokój wystawowy, w którym można obejrzeć bogatą kolekcję chińskiej porcelany.
4. Pokój pozłacany. Pokój wystawowy, który zdobi kolekcja złotych mebli i najdroższych prezentów. Ściany ozdabia galeria portretów pierwszych dam.
5. Hall centralny. Miejsce wykorzystywane głównie do krótkich przemówień do narodu transmitowanych przez telewizję.
6. Biblioteka. Od 1935 roku znajduje się tu prezydencka biblioteka zawierająca bogate zbiory literatury amerykańskiej.
7. Biuro kustosza. Od czasów Jackie Kennedy w Białym Domu pracuje na stałe kustosz, który dba o prezydenckie zbiory.
8. Kuchnia. Prezydencką kuchnię obsługuje 5 kucharzy. Personel jest w stanie obsłużyć nawet do 140 gości.