W zaprezentowanym przez WHO dokumencie pt. ""Globalna strategia w sprawie grypy 2019-2030" stwierdzono, że kolejna epidemia tej choroby (o światowym zasięgu) jest nieuchronna, a pytanie nie brzmi, "czy" do niej dojdzie, ale - "kiedy" to nastąpi. W piśmie zawarte są ramowe zalecenia dla samej WHO, a także poszczególnych krajów oraz organizacji partnerskich. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, ostrzega: - Zagrożenie pandemią grypy jest stale obecne. Musimy być czujni i przygotowani. Podkreślił przy tym, że koszt wybuchu epidemii na wielką skalę będzie o wiele wyższy niż koszty prewencji.
Polecany artykuł:
Plan WHO obejmuje środki mające na celu jak największą ochronę ludzi przed wybuchami grypy sezonowej, a także przygotowanie się na pandemię.WHO zamierza przede wszystkim poprawić nadzór oraz szybkość reakcji. Rządy wszystkich państw nakłaniane są do opracowania planu zwalczania grypy oraz opracowania lepszych narzędzi zapobiegania, wykrywania, kontroli i leczenia grypy, takich jak skuteczniejsze szczepionki i leki przeciwwirusowe. Dodatkowo podkreślono rolę szczepionek, które mogą pomóc w zapobieganiu niektórym przypadkom. Z tego powodu organizacja zaleca coroczne szczepienia - szczególnie dla osób pracujących w służbie zdrowia oraz dla osób szczególnie narażonych, takich jak osoby starsze, bardzo młode i osoby cierpiące na przewlekłe choroby.
Ostatnia na świecie pandemia grypy spowodowana została wirusem H1N1, który rozprzestrzenił się na cały świat w latach 2009 i 2010. Badania nad tą pandemią wykazały, że co piąta osoba na świecie została zarażona w pierwszym roku, a wskaźnik zgonów wyniósł 0,02%.
Eksperci ds. zdrowia i WHO ostrzegają, że istnieje ryzyko, iż pewnego dnia bardziej niebezpieczny dla życia wirus grypy przejdzie ze zwierząt do ludzi, zmutuje się i zainfekuje setki tysięcy osób.