Szczepionka

i

Autor: Pixnio

Szczepionka na koronawirusa WYNALEZIONA! Jest BEZPIECZNA!

2020-10-20 8:16

Potencjalna szczepionka przeciw Covid-19, opracowana przez chińską firmę Sinovac, wydaje się bezpieczna – ogłosił brazylijski Instytut Butantan, cytując wstępne wyniki prowadzonych przez siebie prób klinicznych ostatniej, trzeciej fazy.

Dwie dawki eksperymentalnej szczepionki o nazwie CoronaVac okazały się bezpieczne dla 9 tys. osób, które wzięły dotychczas udział w badaniu – przekazał instytut z Sao Paulo, określany przez agencję Reutera jako jeden z wiodących ośrodków badań biotechnologicznych w Brazylii.

Dyrektor instytutu Dimas Covas zaznaczył jednak, że dane dotyczące skuteczności specyfiku nie zostaną ogłoszone przed zakończeniem badania, w którym ma wziąć udział łącznie 13 tys. ochotników.

- Pierwsze wyniki tej próby klinicznej, prowadzonej w Brazylii, dowodzą, że pośród wszystkich szczepionek testowanych w tym kraju, CoronaVac jest najbezpieczniejsza i ma najlepsze, najbardziej obiecujące wskaźniki – powiedział gubernator stanu Sao Paulo, Joao Doria.

Są to jedynie wstępne wyniki, a naukowcy będą w dalszym ciągu monitorować uczestników trwającego badania – podkreślił Covas. Potencjalna szczepionka Sinovac przechodzi również próby kliniczne trzeciej fazy w Turcji i Indonezji, ale wstępne wyniki z Brazylii są pierwszymi, jakie dotąd ogłoszono.

Według dyrektora Instytutu Butantan w dotychczasowym badaniu CoronaVac nie wywołał poważnych skutków ubocznych. 20 proc. ochotników zgłaszało lekki ból w miejscu zastrzyku, a 15 proc. skarżyło się na bóle głowy po przyjęciu pierwszej dawki, przy czym odsetek ten spadł do 10 proc. przy drugiej dawce. Mniej niż 5 proc. badanych zgłosiło nudności czy zmęczenie, a jeszcze mniej miało bóle mięśni – poinformował Covas.

Sekretarz ds. zdrowia stanu Sao Paulo Jean Gorinchteyn przekazał, że wydaje się, iż szczepionka wywołuje ochronne przeciwciała. Sao Paulo liczy na zatwierdzenie specyfiku do użycia przed końcem roku i rozpoczęcie szczepień na początku 2021 roku. Stan podpisał z Sinovac umowę na zakup 60 mln dawek do końca lutego.

Próby trzeciej fazy eksperymentalnych szczepionek przeciw Covid-19 prowadzą również m.in. firmy AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Pfizer sygnalizował, że może ogłosić wstępne wyniki badań jeszcze w październiku, a Moderna – w listopadzie. Analizę próby klinicznej w Wielkiej Brytanii przygotowuje również AstraZeneca wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Próby kliniczne specyfików AstraZeneca i Johnson & Johnson w USA zostały wstrzymane w związku z obawami o bezpieczeństwo.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki