Przywódcy 27 państw UE nie dogadali się w sprawie zmian w traktacie unijnym. Porozumienie zablokował premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
- Będziemy bronić swojej suwerenności. Wielka Brytania pozostanie poza strefą euro - zapowiedział twardo Cameron.
Umowę fiskalną o dyscyplinie budżetowej podpisało 26 z 27 państw Wspólnoty, w tym 9 spoza strefy euro: Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania. Przed zakończeniem szczytu w Brukseli Węgry, Czechy i Szwecja zgodziły się wziąć udział w tworzeniu. Na głębszą współpracę fiskalną, by ratować wspólną walutę nie chce się zgodzić tylko Wielka Brytania. Nowy pakt fiskalny powinien być gotowy do marca przyszłego roku.
DYSCYPLINA FINANSOWA w UE - na czym polega? Co to jest PAKT FISKALNY?
1. Proponowana przez kanclerz Angelę Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego UMOWA FISKALNA zakłada wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych, w tym wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego, a także wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów. Zadłużenie poszczególnych państw nie może być wyższe niż 60 proc. w relacji do PKB.
Na wprowadzenie tych przepisów poprzez zmienienie traktatu UE nie zgadzały się w czasie nocnych negocjacji Węgry, Czechy, Szwecja i Wielka Brytania. Wszystkie kraje, poza Wielką Brytanią, ostatecznie zmieniły zdanie i zaakceptowały nowe zasady.
2. Umowa fiskalna może być początkiem tworzenia EUROPY DWÓCH PRĘDKOŚCI. Nicolas Sarkozy skrytykował Camerona, że sprzeciw Londynu prowadzi w konsekwencji do powstania rozłamu w UE.
3. Europejski Bank Centralny (EBC) zapowiedział, że nie będzie drukował euro, by wykupywać za nie obligacje zadłużonych państw.
4. Państwa UE przekażą 200 mld euro do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ma ratować zagrożone państwa strefy euro. Wzmocnienie MFW może nastąpić na drodze pożyczek banków centralnych krajów unijnych.
5. Uruchomienie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego do lipca 2012 r. EMS ma być stałym funduszem ratunkowym UE o wartości 500 mld euro (60 mld euro od Komisji Europejskiej; 440 mld euro pożyczek i gwarancji kredytowych od krajów strefy euro).