Szerszenie giganty coraz bliżej Polski! Jedno ukąszenie może zabić

i

Autor: Shutterstock(2)

Są już na Słowacji

Szerszenie giganty coraz bliżej Polski! Jedno ukąszenie może zabić

Uwaga na śmiertelnie niebezpieczne szerszenie azjatyckie! Ten bardzo niebezpieczny gatunek owada przedostał się do Europy zachodniej z transportem towarów z Azji jeszcze w 2004 roku, a teraz z południa naszego kontynentu zmierza nieuchronnie do Polski. Kilka lat temu znaleziono gniazdo szerszenia azjatyckiego w Niemczech, teraz takiego odkrycia dokonano na terenie Słowacji.

Szerszenie azjatyckie zadomowiły się w Europie. Są coraz bliżej Polski, na Słowacji znaleziono właśnie wielkie gniazdo tych owadów

Śmiertelnie niebezpieczne owady coraz bliżej Polski! Chodzi o szerszenia azjatyckiego, większego i jeszcze bardziej agresywnego od naszych rodzimych szerszeni, których przecież też zdecydowanie trzeba się wystrzegać. Ten bardzo niebezpieczny gatunek owada przedostał się do Europy zachodniej z transportem towarów z Azji jeszcze w 2004 roku, a teraz z południa naszego kontynentu zmierza nieuchronnie do Polski. Kilka lat temu znaleziono gniazdo szerszenia azjatyckiego w Niemczech, teraz takiego odkrycia dokonano na terenie Słowacji. Jak ogłosili właśnie słowaccy naukowcy z Centrum Nauk o Roślinach i Bioróżnorodności, najpierw na terenie ich kraju znaleziono kilka osobników gatunku szerszeń azjatycki, a teraz niestety także całe gniazdo zbudowane i zamieszkane przez te owady.

Gatunek ten stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla pszczół, bo atakuje ule

Szerszenie azjatyckie, czyli Vespa velutina, zagnieździły się we wsi Palárikovo. Miejscowość ta znajduje się w południowo-zachodniej Słowacji w kraju nitrzańskim, w powiecie Nowe Zamki. Gniazdo odkryte na Słowacji miało około osiemdziesiąt centymetrów długości i mogło się w nim znajdować nawet dwa tysiące szerszeni azjatyckich mających nawet po 5,5 centymetra długości. Gdzie obecnie żyją w Europie szerszenie azjatyckie, których ukąszenie może zabić nawet osobę nie cierpiącą na alergię? Jego obecność była notowana według słowackich badaczy w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Irlandii, Austrii i Czechach. Gatunek ten stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla pszczół, bo atakuje ule. Wygląda na to, że pojawienie się tego problemu w Polsce jest niestety kwestią czasu.

Sonda
Czy boisz się os, pszczół, szerszeni?

Gryzące czy niegryzące? Sprawdź, czy poznasz owady, które kąsają nas na spacerach

Pytanie 1 z 10
Jaki owad jest na zdjęciu?
komar
Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki