broń chemiczna, maska pgaz, przeciwgazowa

i

Autor: pixabay.com

Sztuczna inteligencja może kreować leki, ale także i bojowe środki trujące!

2022-03-27 14:13

Ze wszystkich broni masowego rażenia A (atomowa/jądrowa), B (biologiczna) i C (chemiczna) tę ostatnią podobno najłatwiej jest wyprodukować. W kontekście pogłosek o tym, że Rosja może użyć broni B i C w „specjalnej operacji wojskowej” odkrycie przedstawione w magazynie „Nature Machine Intelligence” jest ważne, ale mało optymistyczne. Otóż sztuczna inteligencja (AI) w eksperymencie badawczym wygenerowała w ciągu zaledwie 6 godzin… 40 tys. hipotetycznych substancji chemicznych, których można użyć jako bojowych środków trujących (BST).

AI ma ogromny potencjał w tworzeniu nowych leków. I w tych celach jest wykorzystywana. Jak jednak podkreślają naukowcy z Collaborations Pharmaceuticals (USA) niewiele wysiłków trzeba włożyć, by AI z „dobrej sztucznej inteligencji” stała się „złą sztuczną inteligencją”. Zespół badaczy przeprowadził próbę takiej transformacji na międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu, uruchamiając system sztucznej inteligencji o nazwie MegaSyn – nie w normalnym trybie działania, który polega na wykrywaniu toksyczności w cząsteczkach w celu ich uniknięcia, ale w odwrotnym działaniu.

„W mniej niż 6 godzin po uruchomieniu na naszym wewnętrznym serwerze nasz model wygenerował 40 000 cząsteczek, które uzyskały wynik mieszczący się w pożądanym progu. W tym procesie sztuczna inteligencja zaprojektowała nie tylko VX, ale także wiele innych znanych chemicznych środków bojowych…” – czytamy w pokonferencyjnym komunikacie. Ów VX jest jednym z najniebezpieczniejszych BST. Wystarczy 200 mikrogramów VX, by zabić człowieka. Doprowadza do do paraliżu i śmierci przez uduszenie lub niewydolność serca. Po uwolnieniu może utrzymywać się w atmosferze przez kilka dni, a w niskich temperaturach przetrwa nawet pół roku.

Przemówienie Joe Bidena w Warszawie. Owacje na Placu Zamkowym

Niepokój budzi to, że VX nie był wcale najsilniejszą trucizną, którą mógł wygenerować MegaSyn. Dlatego, autorzy badania, podkreślają w raporcie, że nie ujawnili wszystkich ich szczegółów i poważnie zastanawiają się nad tym, czy mają upublicznić wyniki. Broń C weszła do użycia w czasie I wojny światowej. Użyli jej Niemcy… Nie. Pierwsi zastosowali ją Francuzi w sierpniu 2014 r. Były to granaty z gazem łzawiącym, używane wcześniej przez francuską policja do rozpędzaniu demonstracji. Nie powodowały one śmierci znajdujących się w strefie rażenia. Taki środek, pierwszy gaz bojowy, zastosowali wobec przeciwnika Niemcy. W bitwie pod Ypres 22 kwietnia 1915 r. wypuścili na aliantów 168 ton chloru. W dwa dni później atak powtórzono pod Langemarck. Chlor zabił 5 tys. żołnierzy. Potem na polu walki powiały się nowe bojowe środki chemiczne (BST), jeszcze bardziej skuteczne niż chlor. W grudniu1915 r. - fosgen. W 1917 r. – iperyt, zwany gazem musztardowym. Szacuje się, że w I WŚ walczące strony przeprowadziły ok. 400 ataków z wykorzystaniem BST, wskutek których zginęło ok. 100 tys. żołnierzy, a wielokrotnie więcej choć przeżyło, to zostało wyeliminowanych z pola walki.

Podczas II WŚ w Europie sięgnięto o BST. Jakoby Adolf Hitler, który doświadczył na sobie ataku gazowego, zabronił jej używać. Druga strona też się od tego powstrzymała, by nie narażać się na gazowe kontrataki. BST stosowali Japończycy w Chinach. Po 1945 r. używano jej, wbrew międzynarodowym konwencjom, w lokalnych konfliktach. Do ataków BST doszło m.in. podczas wojny iracko-irańskiej (1980-1988). Saddam Husajn użył w 1988 r. co najmniej dwudziestokrotnie BST do zdławienia oporu Kurdów irackich. W ataku na miasto Halbadża zginęło ok. 5 tys. cywilów... 23 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając online w japońskim parlamencie, stwierdził, że Rosja przygotowuje się do ataków z użyciem broni chemicznej na Ukrainie. Jeszcze wcześniej takie obawy wyraził prezydent USA John Biden.

Sonda
Czy Rosja użyje broni chemicznej na Ukrainie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki