Tajemnice wokół katastrofy samolotu w Korei! Świadkowie słuszeli wybuchy

i

Autor: AP Photo; X / @SumitHansd

179 ofiar

Tajemnice wokół katastrofy samolotu w Korei! Świadkowie słuszeli wybuchy

2024-12-30 7:47

Już trzy groźne zdarzenia lotnicze w ciągu paru okołoświątecznych dni, w tym dwie tragedie! Narastają spekulacje wokół katastrofy lotniczej w Korei Południowej. W samolocie, który rozbił się w niedzielę, zginęło aż 179 osób, dwie cudem przeżyły. Pilot zgłaszał wcześniej zderzenie z ptakami, ale nie ma końca spekulacjom. Eksperci mówią w mediach, że nie wierzą w wersję z ptakami.

Stado ptaków powodem katastrofy samolotu w Korei Południowej? Lotniczy eksperci w to nie wierzą

Dopiero co świat obiegły wstrząsające zdjęcia z Kazachstanu, gdzie w katastrofie lotniczej zginęło 39 osób, zaś 29 ocalało, a zaledwie cztery dni później doszło do kolejnego wypadku samolotu. Tym razem w Korei Południowej. Jak pisaliśmy wcześniej, w niedzielę, 29 grudnia maszyna Jeju Air rozbiła się i spłonęła podczas podchodzenia do lądowania awaryjnego. Spośród 181 osób na pokładzie zginęli wszyscy poza dwiema - to członkowie załogi, 33-latek i jedna kobieta, prawdopodobnie stewardesa. Co dokładnie się stało? Oficjalnie, podobnie jak początkowo w przypadku katastrofy samolotu z Azerbejdżanu w Kazachstanie, mówiono o zderzeniu ze stadem ptaków. Pilot w Kazachstanie zgłosił taki incydent, ponieważ coś huknęło w lecącą maszynę, ale potem okazało się, że to rosyjska rakieta trafiła cywilną maszynę, za co zresztą Putin zdążył już nawet przeprosić. Jak było teraz, w Korei? Pilot nadał sygnał mayday, wcześniej wieża ostrzegała przed możliwym zderzeniem z ptakami. Czy to na pewno był one? Nie wszyscy w to wierzą.

„Nigdy nie widziałem, aby zderzenie z ptakiem uniemożliwiło wysunięcie podwozia”

Po pierwsze, wiele osób podkreśla dziwne nagromadzenie dużych wypadków lotniczych w ostatnich dniach. Dwa zakończyły się wyjątkowo tragicznie. Najgorsza była właśnie katastrofa w Korei. Co tam się wydarzyło? Na filmie pokazującym maszynę Jeju Air tuż przed katastrofą widać płomienie, wręcz kulę ognia przy jednym z silników. Australijski ekspert ds. bezpieczeństwa linii lotniczych, Geoffrey Dell, powiedział dla Airline News: „Nigdy nie widziałem, aby zderzenie z ptakiem uniemożliwiło wysunięcie podwozia”. Redaktor Airline News, Geoffrey Thomas dodał, że zderzenia z ptakami są co prawda w lotnictwie częste, ale "zazwyczaj same w sobie nie powodują utraty samolotu”, a ponadto podczas lądowania na lotnisku nie było widać żadnych służb, choć zazwyczaj w takich przypadkach natychmiast roi się od strażaków.

Ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego powiedział, że postawienie muru na końcu pasa  „graniczy z przestępstwem kryminalnym”

Ponadto są świadkowie, którzy mówią o wybuchach. Marco Chan, starszy wykładowca operacji lotniczych na Buckinghamshire New University, powiedział, że choć osobiście byłby skłonny uwierzyć w wersję z ptakami, to "świadkowie zgłaszali słyszenie eksplozji i widzieli płomienie z prawego silnika, co wskazuje na potencjalne uszkodzenia”. Pewne jest za to, że to betonowa zapora ustawiona na końcu pasa przesądziła o losie 179 ludzi. Maszyna ostatecznie wbiła się w nią i to wtedy doszło do eksplozji. Ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego David Learmount powiedział w wywiadzie dla Sky News, że postawienie tego muru w takim miejscem „graniczy z przestępstwem kryminalnym” i zadecydowało o przebiegu tragedii. W mediach społecznościowych powstają mniej lub bardziej spiskowe teorie, których zwolennicy przypominają, że ZSRR zestrzelił 40 lat temu pasażerski południowokoreański samolot, w latach 80. doszło do tego z powodu naruszenia przestrzeni powietrznej nad ZSRR, zginęło 269 osób.

Sonda
Boisz się latać samolotem?
QUIZ: Które słowa piszemy RAZEM, a które ROZDZIELNIE? Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 10
Która forma jest poprawna?
Ofiary katastrof lotniczych. Członkowie rządu PRL, nastoletni syn ministra. Śmierć na planie filmowym, tragedie na pokazach akrobacji. Niezapomniani
Wojna według Wołoszańskiego
Ukraina używa tej śmiercionośnej broni! Wołoszański o erze zabójczych dronów! Wojna według Wołoszańskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki