Czy obawiasz się, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

i

Autor: Canva

Elon Musk ostrzega

Też jesteś za czasowym wstrzymaniem prac nad rozwojem AI? Dla bezpieczeństwa ludzkości

2023-03-30 14:45

W filmie „Ja, robot” (z 2004 r.) tytułowe maszyny napędzane AI (sztuczną inteligencją) w 2035 r. stają się mordercze. Teraz zachwycamy się możliwościami różnych zaawansowanych chatbotów nieco na wyrost, ale już niektórzy dmuchają na zimne. Wzywają do wstrzymania na 6 miesięcy rozwoju systemów AI do czasu, gdy nie upewnimy się, że są one bezpieczne. Dla ludzi. Przypadek, że AI skłoniła człowieka do samobójstwa daje wiele do myślenia.

Kogo jak kogo, ale Elona Muska (tego od samochodów Tesla i statków kosmicznych SpaceX) nie można postrzegać jako dyletanta i panikarza obawiającego się na wyrost wszystkiego, co niesie rozwój techniki. Jest jednym z sygnatariuszy listu otwartego, w którym stwierdza się: „Systemy sztucznej inteligencji z inteligencją współzawodniczącą z ludźmi mogą stanowić poważne zagrożenie dla społeczeństwa i ludzkości, jak wykazały szeroko zakrojone badania i potwierdzone przez najlepsze laboratoria AI. (…) Zaawansowana sztuczna inteligencja może stanowić głęboką zmianę w historii życia na Ziemi i powinna być planowana i zarządzana z odpowiednią troską i zasobami (…).”.

Ty również może zażądać wprowadzenia półrocznej przerwy na pracami rozwojowymi AI. W liście czytamy, że „Laboratoria sztucznej inteligencji i niezależni eksperci powinni wykorzystać tę przerwę, aby wspólnie opracować i wdrożyć zestaw wspólnych protokołów bezpieczeństwa dla zaawansowanego projektowania i rozwoju sztucznej inteligencji, które są rygorystycznie kontrolowane i nadzorowane przez niezależnych ekspertów zewnętrznych. Protokoły te powinny zapewniać ponad wszelką wątpliwość, że systemy, które się do nich stosują, są bezpieczne…”. List podpisało już ponad 1,3 tys. osób.

Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?

List opublikowano na stronie Future of Life Institute. Instytut Przyszłości Życia to istniejąca od 2014 r. organizacja non-profit, która działa na rzecz zmniejszenia globalnych katastrofalnych i egzystencjalnych zagrożeń, przed którymi stoi ludzkość, w szczególności egzystencjalnego ryzyka związanego z zaawansowaną sztuczną inteligencją. Działalność Instytutu finansuje Elon Musk. Najsłynniejszym z chatbotów, czyli komunikatorów, często nazywanych asystentami wirtualnymi, jest ChatGPT w wersji 4 (o wstrzymanie prac na kolejnymi wersjami też możesz zaapelować). Jest darmowy w okrojonej wersji. By korzystać z pełnych możliwości robota trzeba wykupić abonament – 20 USD za miesiąc. Asystent wystartował w listopadzie 2022 r. Stworzony został przez firmę non profit OpenAI. Jednym z jej założycieli jest Elon Musk.

Sonda
Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna dla ludzi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki