Po wybuchu na Islandii

Toksyczna chmura nad Europą! W tym kraju jest najgorzej. Co z Polską?

Chmura dwutlenku siarki nad Europą! Wszystko przez kolejny wybuch wulkanu na Islandii. Po serii erupcji wulkanów na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części tej wyspy miasto Grindavik jest odcięte od świata, a chmura toksycznych pyłów dotarła do Europy. Zahaczyła także o Polskę. Gdzie jest najgorzej? Jest się czego bać? Naukowcy zabrali głos.

Chmura toksycznego gazu nad Europą po wybuchach wulkanicznych na Islandii! Dotarła także do Polski. Są nowe informacje

Wybuch wulkanu na Islandii potrafi mocno pokrzyżować szyki. Jak pamiętamy, w 2010 roku taka erupcja spowodowała paraliż ruchu lotniczego. Parę miesięcy temu góry ziejące ogniem znów zaczęły straszyć w rejonie miasta Grindavik na Islandii. A teraz doszło do kolejnej erupcji! Po serii erupcji wulkanów na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części tej wyspy miasto Grindavik jest odcięte od świata, drogi prowadzące tam są zamknięte, mieszkańców ewakuowano. Toksyczna chmura pyłów, w tym dwutlenku siarki, poleciała na europejskie kraje. Najgorzej jest oczywiście w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO) wydało nowe ostrzeżenie dotyczące podróży po serii erupcji wulkanów na Islandii. Dotyczy one m.in. trujących gazów wulkanicznych. Dziś, 26 sierpnia rano ludzie w Wielkiej Brytanii byli ostrzegani, by zwłaszcza osoby chore i szczególnie wrażliwe, w tym dzieci i seniorzy nie wychodziły z domów z uwagi na chmurę SO2. Wdychanie tego gazu w dużych dawkach może powodować zapalenie oskrzeli i niedrożność dróg oddechowych, w przypadku krótkotrwałej ekspozycji może pojawić się ból gardła, kaszel, katar, pieczenie oczu, trudności w oddychaniu.

Gaz jest bezbarwny, jego zapach jest często porównywany do zapachu zgniłych jaj. Jest komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Gaz jest bezbarwny, jego zapach jest często porównywany do zapachu zgniłych jaj. W maju w podobnych okolicznościach poziom SO2 w powietrzu podniósł się do niepokojących poziomów w Edynburgu. Tymczasem chmura toksycznych pyłów zahaczyła także o Polskę. Jest się czego bać? Na szczęście wygląda na to, że nie. Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dla tvnmeteo brzmi: "Napływ smugi wysokich stężeń dwutlenku siarki nad Polskę w dniu 26 sierpnia, obrazowany na mapach prognoz udostępnianych przez Copernicus Atmosphere Monitoring Service, wskazuje na wystąpienie podwyższonych stężeń tego zanieczyszczenia w atmosferze na wysokości około 1500 metrów. Jednocześnie prognozy CAMS nie wskazują na wystąpienie wysokich, zagrażających zdrowiu stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni gruntu, w strefie oddychania ludzi".

"Opóźnienia i odwołania podróży, trujące gazy wulkaniczne, osuwiska skalne i błoto oraz nagłe i duże powodzie”

A tak brzmi komunikat Brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO): „Erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi są powszechne na Islandii. Ostatnio doszło do serii erupcji wulkanów na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, ostatnia miała miejsce 22 sierpnia. Dotknęły one miasta Grindavik i obszar na północ od niego. Władze Islandii zalecają, aby trzymać się z daleka od tego obszaru. Wszystkie drogi do Grindavik i okolic są zamknięte. Prawdopodobnie w tym miejscu dojdzie do kolejnych erupcji. Monitoruj lokalne media pod kątem aktualizacji i postępuj zgodnie z zaleceniami władz dotyczącymi podróży do tego obszaru. Międzynarodowy port lotniczy Keflavik i droga do niego nie zostały naruszone i działają normalnie. Stolica, Reykjavik, i reszta Islandii nie są dotknięte erupcjami. Aktywność wulkaniczna jest ściśle monitorowana pod kątem wszelkich oznak niepokojów w 32 aktywnych systemach Islandii. Infrastruktura jest solidnie zaprojektowana, ale nie wszystkie zdarzenia można przewidzieć i mogą one stanowić ryzyko dla Twoich planów podróży, takie jak opóźnienia i odwołania podróży, trujące gazy wulkaniczne, osuwiska skalne i błoto oraz nagłe i duże powodzie”.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś na własne oczy wybuch wulkanu?

Czy masz obok siebie wampira energetycznego? Zrób ten quiz obowiązkowo!

Pytanie 1 z 10
Czy po spotkaniu z tą osobą masz niejasne poczucie winy, niepokoju, nawet jeśli nic się nie stało?
Portal Obronny - Czy Polska jest przygotowana na ataki powietrzny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki