Ty też możesz był liderem polonijnym

2015-04-25 19:33

To dość niezwykła szkoła, z niezwykłymi zajęciami, uczniami i profesorami… Fundacja Szkoła Liderów zaprasza do składania aplikacji, by wziąć udział bezpłatnie w zajęciach Szkoły Liderów Polonijnych Ameryki Północnej. Rekrutacja trwa do 24 maja. Magdalena Mazur, członek zarządu i kierownik programów międzynarodowych szkoły opowiada o tym niezwykłym pomyśle.

Kto wpadł na pomysł Fundacji Szkoły Liderów Polonijnych?
- Szkoła Liderów powstała latem 1994 roku z inicjatywy profesora Uniwersytetu Oxfordzkiego Zbigniewa Pełczyńskiego. W lutym 1997 roku powstało Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W dniu 22 maja 2014 roku została zarejestrowana Fundacja Szkoła Liderów, powołana przez Szkołę Liderów i Zbigniewa Pełczyńskiego.

Z jakim celem?
- Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez kształcenie i wspieranie liderów działających w sferze publicznej w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego i partiach politycznych. W naszych programach uczestniczą osoby z różnych opcji politycznych i społecznych. Dziś, po 20 latach działalności, nasi absolwenci zasiadają w europarlamencie, parlamencie i rządzie RP, organach wielu samorządów terytorialnych, kierują setkami organizacji i inicjatyw społecznych w ponad 40 krajach na całym świecie. W 2009 roku, z inicjatywy Profesora Pełczyńskiego, który sam jest przedstawicielem Polonii brytyjskiej, założyliśmy Szkołę Liderów Polonijnych – program mający na celu wspieranie kompetencji liderskich, sieciowanie i wzmacnianie więzi z Polską, młodych i aktywnych przedstawicieli środowisk polonijnych i polskich za granicą. Nasza polonijna sieć Absolwencka obejmuje ponad 400 osób z 36 krajów.

Do kogo w szczególności adresujecie program Szkoły Liderów Polonijnych Ameryki Północnej?
- Do osób w wieku 20-40 lat, które maja pochodzenie polskie lub działają na rzecz środowisk polskich, mieszkają ma terenie USA i Kanady oraz aktywnie działają w swoich społecznościach. Nie mamy określonego przepisu na lidera polonijnego, szukamy ludzi, którzy mają pomysł na to, jak ulepszać rzeczywistość, w której żyją i nie boją się podjąć działań w tym kierunku. Wśród naszych uczestników mieliśmy działaczy organizacji polonijnych, studenckich i młodych profesjonalistów, ludzi kultury i edukacji, dziennikarzy, naukowców, pracowników administracji państwowych, związkowców, harcerzy, pracowników polskich placówek dyplomatycznych, kandydatów w wyborach samorządowych – szukamy ludzi z wizją, pasją i doświadczeniem w działaniu.

Ile osób z Nowego Jorku wzięło udział do tej pory w projekcie?
- Z całych Stanów 48 osób, z czego około 12 osób mieszkało w Nowym Jorku bądź okolicach. Działalność naszych absolwentów zyskuje uznanie nie tylko w ich społecznościach, np. w zeszłym roku 11 naszych absolwentów, zostało zaproszonych do Polski w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, by otrzymać odznaczenia państwowe z rąk Prezydenta RP.

Na czym polegają zajęcia? 
- Program każdego szkolenia realizowanego w ramach Szkoły Liderów Polonijnych jest tworzony indywidualnie, w oparciu o informacje zamieszczone w zgłoszeniach wybranych kandydatów. Stałym elementem szkół organizowanych w Polsce są warsztaty praktyczne, poświęcone rozwojowi kompetencji liderskich, umiejętności wystąpień publicznych i debatowania, organizujemy spotkania z przedstawicielami instytucji i organizacji zajmujących się współpracą z Polonią, wykłady z ekspertami, wizyty studyjne do różnych miast Polski, w ramach, których uczestnicy maja okazję zobaczyć jak funkcjonuje współczesna Polska. Dotychczas uczestnicy poszczególnych edycji mieli okazję zwiedzić m.in. Kraków, Gdańsk, Toruń, Łódź, Lublin czy Poznań.

Kto je prowadzi?
- Nasze warsztaty prowadzone są przed doświadczonych trenerów z budowanego od 20 lat zespołu Szkoły Liderów. Jeśli chodzi o wykładowców i gości, jest to bardzo zróżnicowana grupa, zapraszamy polskich polityków, działaczy społecznych i kulturalnych, ekspertów, inspirujące jednostki – dotychczas podczas SLP gościliśmy m.in. prezydenta Lecha Wałęsę, marszałka Bogdana Borusewicza, prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, kardynała Stanisława Dziwisza czy ministra Radosława Sikorskiego.
Rozmawiała Agnieszka Granatowska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają