matrioszki, Rosja

i

Autor: pixabay.com

Rosja

Tylu optymistów, co pesymistów. A nastroje społeczne... gwałtownie pogorszyły się

2022-10-22 9:57

Niezależne, od władz Federacji Rosyjskiej, Centrum Lewady opublikowało wyniki najnowszego sondażu. Tym razem ten najważniejszy pozarządowy ośrodek badań opinii publicznej w FR badał nastroje społeczne po ogłoszeniu (częściowej) mobilizacji. Z badań wynika, że społeczeństwo rosyjskie jest podzielone w opiniach. Optymistów najwięcej jest wśród młodych, najmniej – wśród najstarszych. Zaskakuje, że w przyszłość z optymizmem patrzy połowa respondowanych i tyleż samo nie podziela takiej opinii.

Centrum Lewady od 2016 r. wpisane jest na listę agentów zagranicznych. Kwalifikowane są na nią organizacje, podmioty prowadzące działalność polityczną, które otrzymują jakiekolwiek wsparcie finansowe z zagranicy, Za „działalność polityczną” uznane jest prowadzenie badań opinii społecznej. Centrum znane jest, że publikuje wyniki sondaży bardzo niekorzystnych dla władzy. Z rezultatów ostatniego sondażu, o zestresowanym społeczeństwie po ogłoszeniu mobilizacji, Kreml może być nie do końca zadowolony.

Generalnie we wrześniu nastroje społeczne gwałtownie się pogorszyły. W lipcu w „doskonałym nastroju” było 15 proc. badanych. Teraz taki stan zadeklarowało 7 proc. O 20 proc., do 45 proc. spadła liczba deklarujących „normalny nastrój”. Zwiększyła się liczba żyjących w „napięciu i irytacji” do 32 proc. (17 proc. – w lipcu) oraz „w strachu” z 4 proc. w lipcu do 15 proc. we wrześniu. Nigdy nie było tak gwałtownego jednorazowego pogorszenia nastroju w całym okresie obserwacji. W efekcie pozytywne nastroje pod koniec września tylko nieznacznie przeważyły ​​nad negatywnymi, podobny wskaźnik zaobserwowano ostatnio w 2000 r. – czytamy w komentarzu Centrum.

Maria Piechowska o mobilizacji w Rosji: "W niektórych rejonach można to nazwać czystką etniczną" [Raport Walczaka]

Mimo, że nastroje w rosyjskim społeczeństwie spadły do poziomu z końca XX w., to dziś połowa ankietowanych patrzy w przyszłość z optymizmem. Równo druga połowa deklaruje, że optymistami nie jest. Przyszłości nie obawiają się uważający m.in., że „sprawy idą w dobrym kierunku” (67 proc.), aprobujący działania prezydenta FR (61 proc.) i niebiedni, czy tacy„których stać na dobra trwałego użytku” (64 proc.). Im kto młodszy w Rosji, tym… bardziej zadowolony, można byłoby tak określić. W grupie wiekowej 18-24 lata 63 proc. deklaruje, dobry nastrój, a tylko 36 proc. strach. W grupie 55+ zadowolonych jest 47 proc., a do strachu (w związku z sytuacją panującą w FR) przyznaje się 51 proc.

Nie wiadomo jak skomentować w związku z tymi wynikami to, że dwie trzecie respondentów uważa się za… wolnych ludzi. W ankiecie nie precyzowano pojęcia wolności, pytano tylko, czy ankietowany czuje się w „wolnym człowiekiem”. O tym, że czują się wolną osobą najczęściej wyrażali się respondenci, uważający, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku (86 proc.), aprobujący działania prezydenta FR (81 proc.) i mieszkający poza dużymi miastami. Większość respondentów, którzy nie czują się wolni, należy do tych, którzy uważają, że Rosja idzie złą drogą (62 proc.), nie aprobują działań prezydenta (69 proc.) oraz mieszkają... w Moskwie (49 proc.).

Jak pokazują wyniki sondażu Rosja to dziwny kraj, w którym większość obywateli czuje się wolnymi, choć połowa na przyszłość nie patrzy przez różowe okulary, a w doskonałym nastroju jest tylko 7 proc. społeczeństwa. Ogólnorosyjskie badanie Centrum Lewady zostało przeprowadzone (22–28 września 2022 r.) na reprezentatywnej ogólnorosyjskiej próbie ludności miejskiej i wiejskiej 1631 osób w wieku 18 lat i więcej w 137 miejscowościach FR.

Sonda
Czy jesteś za wpuszczeniem do Polski Rosjan uciekających przed mobilizacją?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają