Ukraina ma własny Nowy Jork. Jak do tego doszło?
Nowy Jork już nie tylko na mapie Stanów Zjednoczonych. Rada Najwyższa Ukrainy (tamtejszy parlament) w czwartek (01.07.21 r.) zgodziła się na przywrócenie miasteczku Nowhorodske jego historycznej nazwy - Nowy Jork (Nju Jork). Portal NV.ua tłumaczy, że Nju Jork został założony przez mennonitów z Prus. Cytowany przez serwis historyk i krajoznawca Ołeksandr Dynhes twierdzi, że nazwę Nowy Jork miejscowość zawdzięcza właścicielowi pierwszego zbudowanego tam młyna parowego. Mężczyzna w latach 80. XIX wieku przebywał w USA i oczarował go Nowy Jork, dlatego zaczął tak nazywać swoją miejscowość.
Zobacz też: Władimir Putin mówi, czy wybuchnie wojna światowa! Mocne słowa prezydenta
Ukraina wraca do starej nazwy. Nowohodorskie znowu Nowym Jorkiem
W 1951 r., w czasie zimnej wojny, władze sowieckie zdecydowały o zmianie nazwy z Nju Jork na Nowohorodskie, w lutym tego roku, za przywróceniem nazwy Nowy Jork jednogłośnie opowiedziała się komisja ds. organizacji władzy państwowej. Przedstawicielka założonego w XIX wieku miasteczka Chrystyna Szewczenko mówiła na posiedzeniu komisji, że do zmiany doszło dlatego, że nazwa Nowy Jork nie brzmiała po rosyjsku.
- Nareszcie to się stało! Jesteśmy Nowym Jorkiem! Ciężko w to uwierzyć, ale to prawda! Niewiarygodne! - cieszy się w czwartek na Facebooku organizacja pod nazwą Inicjatywna młodzież ukraińskiego Nowego Jorku.
Przypomnijmy, obecnie Nowhorodske, a zatem nowy Nowy Jork, znajduje się przy linii frontu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Miasteczko leży 37,9 km na północny wschód od centrum miasta Donieck i zamieszkuje je (według danych z 2020 roku) nieco ponad 10 tysięcy osób.