UKRAINA, RELACJA NA ŻYWO. Kalendarium wydarzeń na Ukrainie

2014-05-06 0:36

Rosyjscy separatyści zastrzegają, że nie mają nic wspólnego z rosyjskimi służbami specjalnymi. Odziały bojówkarzy biorą zakładników - przetrzymywani mężczyźni to pracownicy ukraińskiej administracji. Bojówkarze trzymają ich w okupowanych budynkach.

kwiecień/maj

***

Jak podaje ministerstwo obrony w Kijowie, separatyści zestrzelili nad Słowiańskiem helikopter ukraińskiej armii. MSW podało natomiast, że separatyści ostrzeliwują i podpalają domy. Używają rownież cywilów jako żywych tarcz. W rejonie Słowiańska od rana dochodzi do rozlewu krwi. Zginęło czterech ukraińskich żołnierzy, a 30 zostało rannych. Sztab separatystów twierdzi, ze po ich stronie jest co najmniej kilkunastu rannych.

***

- W godzinach porannych oddział antyterrorystów trafił na zasadzkę przygotowaną przez grupę bojową terrorystów. Używają oni ciężkiej broni, strzelają z dużego kalibru, mają granatniki i inny sprzęt - poinformował Arsen Awakow. Według szefa MSW na dojazdach do Słowiańska przeciwko siłom rządzącym walczy ok. 800 osób.

Zobacz: Ukraina: SZOKUJĄCE wideo z Odessy! Zobacz ofiary krwawych zamieszek

***

- Federacja Rosyjska jest w stanie wojny z Ukrainą. Zarówno na wschodzie jak i południu, (Rosjanie) próbują kompletnie zdestabilizować sytuację. I jeśli udało im się to na wschodzie - mówmy wprost - jeśli chodzi o region odeski, a to jeden z głównych celów Rosji, i region charkowski, to tam natknęli się na poważny opór - powiedział w wywiadzie telewizyjnym pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksander Turczynow.

***

Serhij Zdriljuk - znany pod pseudonimem "Abwer" zabrał głos. Mężczyzna jest prawą ręką Igora Girkina - znanego też jako Igor Striełkow - czyli przywódcy donieckich separatystów. "Abwer" zarzeka się, że on i jego szef nie mają nic wspólnego z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Zobacz: Kryzys na Ukrainie [NOWE FAKTY]. Słowiańsk odcięty od świata

***

Na wschodzie Ukrainy wciąż trwają walki. W obwodzie donieckim separatyści rosyjscy zatrzymali trzech deputowanych do lokalnych rad i dwóch działaczy związkowych. Bojówkarze przewieźli męzczyzn do okupowanego budynku rady obwodowej w Doniecku. Jeden z zatrzymanych zdołał uciec.

Bojówkarze równeiż w Kramatorsku zatrzymali jako zakładnikadyrektora zakładu komunikacji miejskiej. - Według tamtejszych mediów, bojówkarze chcieli go wymienić na worki z piaskiem, potrzebne do umacniania zajętych budynków. Pracownicy komunikacji dostarczyli kilkadziesiąt takich worków, ale dyrektor nie został uwolniony - podaje onet.pl.

Zobacz: Wypadek w Kowiesach na S8[Warszawa-Katowice] NOWE FAKTY. Karambol 11 samochodów! 3 osoby nie żyją! WIDEO

***

Separatyści kontrolują gmachy administracji w około 10 miastach na wschodzie Ukrainy. Niespokojnie jest też wciąż w Odessie, na południu kraju, po piątkowych zamieszkach, w których śmierć poniosło ponad 40 osób.

***

Przypominamy, że prorosyjscy separatyści uwolnili w sobotę obserwatorów wojskowych z krajów OBWE.

Z kolei w niedzielę odeska milicja zwolniła z aresztu 67 separatystów (w ciągu 48 godzin nie postawiono ich przed sądem).

 

KALENDARIUM KRWAWYCH WYDARZEŃ NA UKRAINIE

25 marca

Szef MON Ukrainy udaje się do dymisji.

24 marca

Szczyt G8 w Rosji zostaje odwołany. Kijów wycofuje wojska z Krymu.

21 marca

UE podpisuje polityczną częśc umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i nakłada sankcje na Rosję. OBWE wysyła obserwatowrów na Ukrainę. Putin podpisuje dokumenty o podpisaniu Krymu do Federacji Rosyjskiej.

20 marca

Moskwa zapewnia, że nie zrezygnuje z przyłączenia Krymu.

19 marca

Rosjanie zajmują ukraińskie jednostki na Ukrainie.

18 marca

Krym zostaje przyjęty do Rosji. Świat nie uznaje aneksji. W Symferopolu zostaje ranny ukraiński oficer. W Symferopolu zastrzelono również jednego i raniono innego członka tzw. rosyjskiej samoobrony półwyspu - podała agencja Kryminform.

17 marca

Parlament Krymu prosi Rosję o przyłączenie i decyduje o przyjęciu Rubla.

16 marca

Krym opowiada się w referendum za przyłączeniem do Rosji.

14 marca

Ukraiński Trybunał Konstytucyjny unieważnia referendum na Krymie jako niekonstytucyjne.

 

13 marca

Kijów powołał Gwardię Narodową. Premier Ukrainy zostaje zaproszony na specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu rosyjsko - ukraińskiego.

12 marca

Barack Obama zapewnia Jaceniuka, że pomoże Ukrainie w zachowaniu integralności. Parlament Europejski poparł budowę w Europie tarczy antyrakietowej NATO. Przywódcy G7 nie uznają wyników referendum na Krymie. Zdaniem przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw, samo referendum narusza ukraińską konstytucję. Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry. Uczestnicy tych działań zapewniają jednak, że manewry nie mają nic wspólnego z kryzysem na Ukrainie i były one zaplanowane wcześniej.

11 marca

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację w sprawie niepodległości. Parlament Ukrainy zażądał od parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu anulowania zaplanowanego na najbliższą niedzielę referendum, w którym mieszkańcy półwyspu mają potwierdzić decyzję krymskich deputowanych o przyłączeniu Autonomii do Rosji. Ukraina zapowiada tworzenie Gwardii Narodowej, a Janukowycz swój powrót na Ukrainę.

10 marca

Nad Polską i Rumunią będzie latał samolot AWCS, aby monitorować sytuację na Ukrainie.

9 marca

Kijów wzywa Rosję do wpuszczenia na Krym rosyjskich obserwatorów. Na Krymie zostaje wyłączona ukraińska telewizja.

8 marca

Polski Konsulat w Sewastopolu zostaje ewakuowany. Radosław Sikorski poinformował na Twitterze, że przyczyną ewakuacji są "zakłócenia" ze strony rosyjskiej.

7 marca

USA wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników. Na półwyspie pojawia się coraz więcej rosyjskich żołnierzy.

6 marca

UE decyduje sie podpisać polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą przed majowymi wyborami w tym kraju. UE wstrzymuje wszelkie negocjacje z Rosją. Prezydent USA zdecydował się wprowadzić sankcje na osoby i instytucje w Rosji odpowiedzialne za podważanie instytucji demokratycznych na Ukrainie.

5 marca

NATO zawiesz współpracę z Rosją. Stany Zjednoczone zwiększają pomoc militarną dla Polski i krajów bałtyckich. Nie udaje się misja ONZ na Krymie. Wysłannik ONZ - Robert Serry - decyduje się wyjechać, gdyż uzbrojeni ludzie uniemożliwiają mu pracę.

4 marca

Putin zapewnia, że nie rozpatruje możliwości przyłączenia Krymu. Przypomina również, że to Wiktor Janukowycz jest prawowitym prezydentem Ukrainy. Unia Europejska deklaruje, że pomoże Ukrainie spłacić dług za gaz wobec Rosji. Stany Zjednoczone obiecują pomoc w wysokości miliarda dolarów.

2 marca

Barack Obama zapewnia o gwarancji bezpieczeństwa Polski ze strony NATO i USA.

1 marca

Rosyjska Rada Federacji wyraziła zgodę na użycie wojsk na Ukrainie.

Zobacz: Putin zamordowany! Ukrainą rządzi kobieta wskutek powstania! Przepowiednia z 1991 roku się sprawdzi?

Zobacz: Ukraina: Spalone ciała i zakrwawione twarze demonstrantów! Zobacz SZOKUJĄCE zdjęcia

28 lutego

Janukowycz wziął udział w konferencji prasowej w rosyjskim mieście Rostów nad Donem. Oświadczył, że wciąz czuje się prezydentem Ukrainy. Uzbrojeni mężczyźni zajęli cywilne lotniska w Sewastopolu i w stolicy Krymu, Symferopolu.

27 lutego

Jaceniuk zostaje nowym premierem Ukrainy. Na Krymie dochodzi do zbrojnego ataku na parlament. Jest zgoda na referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

25 lutego

Prorosyjscy działacze postulują przyłączenie Krymu do Rosji. W tym dniu rozpoczyna się również kampania wyborcza na Ukrainie. Janukowycz wciąż ścigany jest listem gończym.

Parlament Ukrainy uznał jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego ( MTK ). Zagłosował za postawieniem przed nim odsuniętego od władzyJanukowycz a. Wiktor Janukowycz, Witalij Zacharczenko i były prokurator generalny Wiktor Pszonka są oskarżani o spowodowanie śmierci ponad 100 obywateli Ukrainy i innych krajów. Oskarża się też ich o spowodowanie obrażeń u ponad 2 tys. osób.

24 lutego

Za Janukowyczem zostaje wysłany list gończy.

23 lutego

Obowiązki prezydenta tymczasowo przejmuje Ołeksander Turczynowa. Rezydencja Janukowycza zostaje otwarta dla ludzi. Prezydent wciąż sie ukrywa.

22 lutego

Julia Tymoszenko zostaje wypuszczona z więzienia w Charkowie. Wieczorem przemawia na Majdanie i deklaruje chęć udziału w wyborach prezydenckich. W mediach pojawia się informacja, że Janukowycz próbuje uciec samolotem do Rosji.

21 lutego

Prezydent Wiktor Janukowycz i trzej liderzy ukraińskiej opozycji podpisali porozumienie w sprawie wyjścia Ukrainy z kryzysu. Przewiduje ono między innymi wcześniejsze wybory prezydenckie, powstanie rządu jedności narodowej i powrót do konstytucji z 2004 roku.

20/21 lutego

W parlamencie trwają negocjacje rządu z opozycją. W rozmowach biorą udział również ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec.

20 lutego

Konflikt na Majdanie zaognia się. Są kolejne ofiary. Ogłoszono ewakuację parlamentu i rządu.

18 lutego

W starciach z milicją ginie 26 osób. We Lwowie demonstranci zajmują siedzibę władz obwodowych. Przejmują też siedziby takich instytucji, jak SBU , prokuratury, jednostki wojskowe. Do podobnych zajść dochodzi w Iwano - Frankowsku i Tarnopolu.

16 lutego

Witalij Kliczko oswiadcza, że zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich.

6 lutego

Parlament Europejski przyjmuje rezolucję w sprawie Ukrainy.

29 stycznia

Umowa o amnestii przegłosowana. Opozucja nie uznaje tej umowy.

28 stycznia

Premier Mykoła Azarow podaje się do dymisji

25 stycznia

Janukowycz oferuje stanowiska opozycji.

23 stycznia

Na okolicznośc spotkania opozycji z Janukowyczem ogłoszono tymczasowy rozejm. Równocześnie we Lwowie, Równem, Tarnopolu i Czerkasach mieszkańcy zajmują siedziby władz wojewódzkich.

22 stycznia

Na Majdanie są pierwsze ofiary śmiertelne. USA za akty przemocy straszy sankcjami wobec urzędników.

19 stycznia

Dochodzi do szturmu na dzielnicę rządową w Kijowie. Tego dnia prezydent Janukowycz ogłosił zamiar powołanie specjalnej komisji, której celem ma być zażegnanie konfliktu.

16 stycznia

Rada Najwyższa zaostrza kary dla uczestników niesankcjonowanych zgromadzeń. Opozycja krytykuje zmiany w prawie.

13/15 stycznia

W Charkowie dochodzi do konspiraycjnych spotkań opozycji. W pierwszym krajowym Forum Euromajdanów nie wzięli udziału: szef partii UDAR Witalij Kliczko, lider nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok i szefa parlamentarnej frakcji Batkwiszczyny Arsenij Jaceniuk .

25 grudnia

Ukraińska dziennikarka Tetiana Czornowoł zostaje brutalnie pobita.

17 grudnia

Ukraina podpisuje nowe umowy z Rosją. Dotyczą one niższych cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy oraz o rosyjskich inwestycji w ukraińskie obligacje skarbowe. Rosja ma przeznaczyć na nie 15 mld dolarów. Putin zapewnia, że porozumienie nie jest ograniczone żadnymi warunkami.

14 grudnia

Do Kijowa przyjeżdżają zwolennicy Janukowycza. Na Placu Majdan rozrasta sie miasteczko namiotowe.

13 grudnia

Brak porozumień przy okrągłym stole. Orezydent Janukowycz odrzuca postulaty opozycji: podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE i dymisję rządu.

9 grudnia

Witalij Kliczko z partii UDAR wyraża gotowość do rozmów z rządem. Prezydent deklaruje poparcie dla negocjacji przy okrągłym stole.

8 grudnia

Ulicami Kijowa przechodzi "Marsz Milion". Zostaje również obalony pomnik Lenina, stojący w centrum miasta.

4 grudnia

Protestujący ponownie blokują siedzibę rządu. MSW wprowadza zakaz używania siły wobec demonstrantów.

3 grudnia

Unia Europejska zgadza się wznowić negocjacje w sprawie pomocy finansowej. Z drugiej strony pojawia sie oferta Gazpromu. Ukraina za gaz zakupiony w Rosji w okresie od października do grudnia ma zapłacić dopiero wiosną 2014 r.

2 listopada

Manifestanci blokują siedzibę rządu. Opozycja domaga się uwolnienia Julii Tymoszenko i odmawia negocjacji z władzami przy okrągłym stole. Prezydent i premier tłumaczą się z brutalnych starć ludności z milicją. Szef kijowskiej milicji zostaje odwołany.

1 listopada

Opozycja zajmuje państwowe budynki. Dochodzi do próby zajęcia siedziby prezdyenta.

30 listopada

Na Majdanie dochodzi do pierwszych starć z policją. Manifestacja zmienia tor z prounijnej na antyrządową. Kilkadziesiąt osób zostaje rannych. Opozycja powołuje sztab Sprzeciwu Narodowego i rozpoczynają się przygptwania do ogólnokrajowego strajku.

25-26 listopada

Prezydent Wiktor Janukowycz przekonuje o kontynuowaniu proeuropejskich działań.  Julia Tymoszenko, przebywająca w kolonii akrnej w Charkowie rozpoczyna głodówkę. Domaga się podpisania umowy z UE. Janukowycz zapewnia, że weźmie udział w organizowanym w Wilnie szczycie Partnerstwa Wschodniego.

22 listopada

Protestują studenci we Lwowie. Władze na Ukrainie tłumaczą decyzję o wstrzymaniu prac nad porozumieniem z UE. Premier Mykoła Azarow mówi, że "skrajnie ostre" warunki udzielania pomocy finansowej Ukrainie ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego są nie do zaakceptowania. M"Majdanowcy" nie przyjmują tego argumenty i zaostrzają protesty.

21-22 listopada

Na Majdanie zbierają się pierwsi protestujący przeciwko decyzjom ukraińskiego rządu. Ukraińcy deklarują zakończenie protestu, jeżeli rząd zmieni stanowisko w sprawie sojuszu z Unią Europejską

21 listopada

Pod znakiem zapytania stoi podpisanie umów: stowarzyszeniowej i o utworzeniu wolnego handlu z Unią Europejską. Dokumenty miały być podpisane podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego. Według ukraińskiego rządu, zawiązując sojusz gospodarczy z UE, Ukraina narazi się na straty w handlu z Rosją.

Wiadomości se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają