- Dzisiaj jest pierwszy dzień kolejnych stu lat. Odziedziczyliśmy wartości i przejęliśmy pochodnię przekazaną nam przez niezwykle odważne, oświecone, silne kobiety. Walczyły bardzo długo. Nie możemy o tym zapomnieć ani też zaprzepaścić tego, co dla nas wywalczyły - mówiła na konferencji prasowej Kathy Hochul (59 l.), zastępca gubernatora Nowego Jorku, ogłaszając budowę pomników Susan B. Anthony i Elizabeth Cady Stanton. Obie, urodzone w stanie Nowy Jork, niestrudzenie walczyły o równouprawnienie.
Upamietniające je rzeźby mają stanąć na Literary Walk, w samym sercu Central Parku, w 2020 roku, w setną rocznicę wejścia w życie 19. poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych, która przyznała kobietom prawo do głosowania.
Susan B. Anthony
Amerykańska sufrażystka, która z Elizabeth Cady Stanton założyła w 1869 roku National Women Suffrage Association (NWSA), by promować konstytucjonalne prawo kobiet do głosowania. Urodziła się w rodzinie kwakrów. Była córką Lucy Read Anthony i Daniela Anthony'ego - właściciela fabryki bawełny. Jej ojciec sprzeciwiał się niewolnictwu, co wywarło wpływ na Susan. W latach 50. i 60. XIX wieku prowadziła aktywną kampanię skierowaną przeciwko niewolnictwu, a występującą za trzeźwością i uznaniem praw kobiet. W 1872 została aresztowana w Rochester, gdy próbowała oddać głos w wyborach prezydenckich.
Elizabeth Cady Stanton
Amerykańska aktywistka społeczna, abolicjonistka i feministka. Jedna z organizatorek Zjazdu Kobiet w Seneca Falls w 1848 roku; autorka podpisanej przez 100 uczestniczek i uczestników spotkania Deklaracji na rzecz przyznania kobietom praw politycznych. Jej zainteresowanie prawami kobiet nie ograniczało się do praw wyborczych, walczyła również o równouprawnienie na polu ekonomii, prawa sądowe dla kobiet (w tym - prawa do rozwodu) prawa reprodukcyjne i dostęp do edukacji.