Dlaczego w niedzielę obchodzone są uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanego skrótowo Bożym Ciałem? Dlatego, że to dzień zmartwychwstania Jezusa. Wtedy obchodzone jest także we Włoszech. Jest procesja i adoracja hostii, ale bez takiego rozmachu, jak w Polsce, ale… Tu ciekawostka: nieoficjalnie, bo wbrew kalendarzowi liturgicznemu, sam biskup Rzymu (papież) obchody organizuje w czwartek wieczorem. W czasach przedepidemicznych rozpoczynano je mszą papieską przed bazyliką katedralną Najświętszego Zbawiciela i Świętych Janów na Lateranie. Potem uroczysta procesja ruszała ulicą Via Merulana do bazyliki Santa Maria Maggiore. Jak będzie w tym roku?
W Polsce święto to wpisało się na trwałe w 1420 r. W sto lat po pierwszych obchodach w Poznaniu, synod gnieźnieński ustanowił je jako święto powszechne dla wszystkich wiernych. Święto Bożego Ciała zrodziło się jednak dwieście lat wcześniej, nim zatwierdzono je w Gnieźnie, jako święto powszechne. Procesję do obrządku wprowadził w 1317 r. papież Jan XXII. Wcześniej jednak organizowano je z „oddolnej inicjatywy” w latach 1265-1275 w Kolonii w Niemczech. Czwartkowe Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy m.in. w Austrii, Brazylii, Boliwii, Chorwacji, Dominikanie, Kolumbii, Liechtensteinie, Polsce, Portugalii, San Marino, części Hiszpanii, Niemiec i Szwajcarii.
Boże Ciało jest dla katolików świętem nakazanym, czyli takim, w którym jest obowiązek uczestniczenia w mszy świętej i powstrzymywania się od prac niekoniecznych (3. przykazanie: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”). W roku 2021 wykaz nadchodzących świąt nakazanych (oprócz niedziel) wygląda następująco:
• 15 sierpnia (niedziela) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
• 1 listopada (poniedziałek) - Wszystkich Świętych,
• 25 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień).
Oprócz świąt nakazanych są w Kościele Katolickim w Polsce obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W święta te wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni:
• 29 czerwca (wtorek) - uroczystość św. Piotra i Pawła
• 8 grudnia (środa) - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
• 26 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie (drugi dzień).