Chorwacja zamknie swoje granice? Kryzys imigracyjny NA ŻYWO

2015-09-18 15:19

Trwa kryzys imigracyjny w Europie. W środę 16 września Parlament Europejski przegłosował kwoty uchodźców, którzy mają trafić do poszczególnych państw. Czy ta decyzja spowoduje uspokojenie sytuacji na granicach? Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na SE.pl.

Super Express śledzi na żywo wszystko, co dzieje się w sprawie uchodźców w Europie. Uchodźców nie chcą już przyjmować Niemcy. Twarde nie uchodźcóm powiedział również Viktor Orbán. Zgodnie z nowym węgierskim prawem, które weszło w życie o północy, nielegalne przekroczenie granicy Węgier jest przestępstwem. Kara może wynieść nawet trzy lata więzienia. Kto uszkodzi płot graniczny oddzielający Węgry od Serbii, może zostać poddany równie surowej karze. Śledź naszą relację, najnowsze wpisy znajduje się na górze strony.

NACIŚNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

18 września

Najnowsze wpisy znajdują się na górze strony

13.20 Chorwacja rozważa zamknięcie granic. - Unia Europejska musi zdać sobie sprawę, że Chorwacja nie przyjmie na siebie roli bycia centrum migracji. Czas, byśmy zaczęli radzić sobie z problemem migrantów w inny sposób - powiedział premier Zoran Milanović.

Czytaj: Łukasz Warzecha: Węgrzy, dziękuję wam!

12.05 Watykan przyjął do siebie 4-osobową rodzinę z Syrii. Uchodźcy z Damaszku zamieszkają w pobliżu Bazyliki św. Piotra - podaje Radio ZET.

8.25 Węgry rozpoczęły budowę płotu na granicy z Chorwacją - ogrodzenie ma mieć 41 kilometrów długości. Tymczasem do Słowenii wjechał pociąg z imigrantami - słoweńskie władze już zadecydowały o deportacji wszystkich osób.

17 września

10.45 Krzysztof Karnkowski poinformował na Facebooku, że Parlament Europejski zdecydował ostatecznie o liczbnie imigrantów, która przyjedzie do Polski. To 9 tysięcy.

9.30 Polski dziennikarz jest już na wolności.

8.00 Trwa przesłuchanie polskiego dziennikarza, aresztowanego w środę na Węgrzech. Do zatrzymania Jacka Tacika z TVP doszło na granicy serbsko-węgierskiej, około godziny osiemnastej. Policjanci interweniowali, kiedy uchodźcy naruszyli ogrodzenie graniczne i chcieli przechodzić na stronę węgierską. W grupie szturmujących metalową siatkę był właśnie Jacek Tacik.

Jak sytuiacja wyglądała w ostatnich dniach?

Niemcy wprowadziły kontrole, zaczynając od granicy z Austrią. Wczoraj od godz. 17 wstrzymano pociągi między Niemcami a Austrią. Czechy również zaostrzyły kontrole na swoich granicach. Sytuacja z uchodźcami coraz bardziej wymyka się spod kontroli, u naszych sąsiadów jest coraz bardziej nerwowo. Wieczorem na głównej stacji kolejowej w Monachium, gdzie tylko w sobotę pojawiło się 13 tys. ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu, ogłoszono alarm bombowy. Policja podała, że niepokój wzbudziło zachowanie psa policyjnego. Pasażerowie zostali ewakuowani, do wieczora bomby nie znaleziono.

Nerwowe ruchy zaczynają wykonywać także politycy. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (61 l.), który dopiero co groził nam użyciem siły, jeśli nie przyjmiemy uchodźców, zmienił front. Wczoraj dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, by zmienić ich stanowcze "nie" wobec obowiązkowego przyjmowania uchodźców. To będzie trudne zadanie. Kraje Grupy Wyszehradzkiej, także Polska, nie chcą otwartych granic dla wszystkich. - Nie chcemy obudzić się pewnego dnia z 50 tys. ludzi obok siebie, o których nic nie wiemy - powiedział Robert Fico, premier Słowacji. Dziś Juncker będzie rozmawiać z naszą premier.

Tymczasem sytuacja z uchodźcami musi być rozwiązana, i to natychmiast. Niemcy, którzy od początku przyjmowali ich z otwartymi ramionami, załamują ręce, że przerasta ich problem. Niemcy przyjęły w tym roku 450 tys. uchodźców, do końca grudnia oczekują zwiększenia tej liczby do 800 tys.

15 września

13.30 Premier Ewa Kopacz o przyjęciu imigrantów do Polski: warunek, który postawiliśmy, to po pierwsze wzmocnienie granic UE. UE musi zrozumieć, że rozwiązaniem problemu nie jest podział na kwoty, a kompleksowe działanie - powiedziała szefowa rządu.

12.20 - Musimy rozmawiać na temat sposobów zwiększania presji - powiedział szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere. Zdaniem niemieckiego polityka należy rozmawiać na temat ograniczenia państwom [tym, które odmawiają przyjęcia uchodźców - przyp. red] pieniędzy otrzymywanych w ramach funduszy strukturalnych - stwierdził szef MSW.

12.00 Od godziny 12.30 w dwóch węgierskich regionach - Bacs-Kiskun i Csongraad - zacznie obowiązywać stan kryzysowy.

11.20 Trwa wyjazdowe posiedzenie rządu w Białymstoku. - Sytuacja na granicach jest stabilna, nie zachodzi konieczność dodatkowego wzmocnienia ochrony zewnętrznej granicy UE - powiedziała minister Teresa Piotrowska.

10.00 Utonęło 13 uchodźców, którzy chcieli dopłynąć do greckiej wyspy Kos - podaje Radio ZET.

9.50 Głos w sprawie kryzysu związanego z imigrantami postanowił zabrać przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz delegat ds. Imigracji. - Byłoby fatalnie, gdyby uchodźcy nie doświadczyli od nas chrześcijańskiej postawy. Zawiedlibyśmy Chrystusa, który nigdzie nie stawiał żadnych kryteriów: rasy, języka, a nawet religii - powiedział biskup Krzysztof Zadarko.

9.00 Swoje granice zamykają Węgrzy. Na granicach z państwem rządzonym przez Viktora Orbana odbywają się ścisłe kontrole, zaś nielegalni imigranci otrzymują surowe kary.

 

8.10 Polska nie zgodziła się na proponowane kwoty uchodźców - podaje RMF FM.

14.30 W spotkaniu szefów MSW nie weźmie udziału minister Teresa Piotrowska. Polskę będzie reprezentował zastępca polskiej minister.

13.00 - Polska nie zgodzi się na automatyzm, Polska również żąda w tej chwili bardzo mocnej kontroli zewnętrznych granic UE i daje za przykład, jak Polska skutecznie broni swojej wschodniej granicy; tu Polska może być wzorem dla pozostałych krajów UE - powiedziała premier.

 

12.40 Podczas swojego wystąpienia szefowa rządu zapowiedziała, że Polska przyjmie tylu uchodźców, na ilu nas stać. Premier dodała, że Polska nie będzie rozmawiać z Unią pod presją ludzi koczujących na ulicach.

 

12.35 Trwa konferencja prasowa Ewy Kopacz. Premier poinformowała, że zleciła szefowej MSW inspekcję polskich granic.

12.30 Były szef BBN uważa, że polskie władze powinny zwołać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie kryzysu imigracyjnego. Stanisław Koziej swoją opinię wyraził na Twitterze.

Źródła obecnego kryzysu migracyjnego leżą przede wszystkim w wojnie wewnątrzislamskiej, w którą niestrategicznie interweniował Zachód.

11.25 Głos w sprawie kryzysu imigracyjnego zabrał Rafał Trzaskowski, minister ds. europejskich.Nie wpadajmy w żadną histerię. W tej chwili trwają dyskusje nad tym, jak radzić sobie z problemem imigracji. Musimy podejść do tego w sposób europejski i znaleźć europejskie rozwiązania i rzeczywiście nie uda się tego rozwiązać bez twardych decyzji a propos uszczelnienia granicy. Nic strasznego się jeszcze nie dzieje, jeżeli chodzi o samą strefę Schengen - powiedział polski minister.

10.30 Władze Austrii zdecydowały o zamknięciu granicy z Węgrami.

 

10.15 O kryzysie imigracyjnym ma dziś również rozmawiać minister obrony narodowej. Wicepremier Tomasz Siemoniak spotka się dziś z ministrem obrony narodowej Szwecji.

 

10.10 Szef polskiej Straży Granicznej powiedział, że Polska jest gotowa na przyjęcie uchodźców. - Straż Graniczna ma doświadczenie przyjmowania dużej ilości uchodźców na granicy państwa – szczególnie obywateli Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, którzy po konfliktach na Kaukazie masowo wnioskowali o przyznanie statusu uchodźcy (zwłaszcza na granicy polsko-białoruskiej w Terespolu). Wiemy jak to robić, jesteśmy przygotowani, Komendant Główny Straży Granicznej dysponuje odpowiednimi narzędziami – powiedział generał Dominik Tracz.

9.45 Na specjanym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych, politycy mają omawiać to, ilu uchodźców powinny przyjąć poszczególne kraje Unii Europejskiej. Ministrowie mają debatować nad tym, jak rozlokować 160 tysięcy uciekinierów.

 

8.50 Zdaniem prezydenckiego doradcy, Krzysztofa Szczerskiego decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli na granicach ma tylko jeden cel - wywarcie wpływu na obradujących dziś szefów MSW. - To ma być formą nacisku na ministrów spraw wewnętrznych, że jeśli nie będzie decyzji o redystrybucji imigrantów do wszystkich krajów, to Niemcy zamkną swoje granice. To nie jest imigracja spontanicznie rozchodząca się po Europie, to jest w dużym stopniu problem niemiecki i blokując granicę, chcą oni wypchnąć tę falę do innych krajów - powiedział prezydencki minister na antenie TVN 24.

8.30 Zdaniem komentatorów decyzja Niemiec o kontroli granic z Austrią, oznacza, że rząd Angeli Merkel przyznał się do błędu.

8.20 W Europie trwa kryzys imigracyjny. Jeszcze dziś w Brukseli spotkają się szefowie MSW państw UE.

Zobacz także: Sławomir Jastrzębowski: Obejrzyjcie te filmy. Stoją przed waszymi domami

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki