Około 50 delegatów z państw z całego świata przybędzie w sumie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Część z nich jest już na miejscu. Krótko przed godz. 14 pojawiła się informacja, że w Krakowie pojawił się król Wielkiej Brytanii Karol III. Tymczasem przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej w poniedziałek opublikowali wspólne oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Pamiętamy o bezprecedensowych okrucieństwach Holokaustu. Sześć milionów Żydów i miliony innych osób zostało zamordowanych, 1,1 miliona w samym Auschwitz" - zaznaczono.
"Bezprecedensowy wzrost antysemityzmu w Europie"
Przywódcy alarmują jednocześnie, że w Europie jest coraz gorzej. "Dzisiaj Europejczycy są świadkami bezprecedensowego i niespotykanego od czasów II wojny światowej wzrostu antysemityzmu na kontynencie" - piszą i potępiają i "alarmujący wzrost brutalnych incydentów antysemickich, a także negowanie i zniekształcanie Holokaustu i rozpowszechnianie teorii spiskowych i uprzedzeń wobec Żydów". "Bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, abyśmy podtrzymali naszą odpowiedzialność za uhonorowanie ofiar Holokaustu" - podkreślili politycy zapewniając, że są zdeterminowani, by zwalczać antysemityzm i bronić Żydów w Europie.
"Nigdy więcej"
We wspólnym piśmie potępili także wszelkie formy dyskryminacji, nietolerancji, rasizmu i ksenofobii oraz podkreślono, że wartościami, na których opiera się Unia Europejska, są m.in. poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość i prawa człowieka, w tym prawa osób należących do mniejszości. "Podejmiemy zdecydowane działania, aby stawić czoła zagrożeniom dla demokratycznych społeczeństw".