Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech. Utworzono strefę ASF. Jak wygląda świnia chora na ASF?
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) znowu straszy. Jak podaje Topagrar, wielkie ognisko wirusa wykryto w Niemczech, a konkretnie w miejscowości Emsbüren w powiecie Emsland w Dolnej Saksonii. Jakie były objawy ASF u zwierząt w gospodarstwie znajdującym się niedaleko granicy z Holandią? Rolnik zauważył, że świnie mają gorączkę i nie chcą jeść. Badania Krajowego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (LAVES) w Dolnej Saksonii oraz Instytutu Friedricha Löfflera (FLI) potwierdziły, że stado zostało zaatakowane przez wirus ASF. Niestety, 280 loch trzeba było zabić ze względów bezpieczeństwa. Władze Dolnej Saksonii apelują teraz do hodowców trzody, by w obawie przed stratami nie wpadali w panikę i nie sprzedawali wszystkich swoich zwierząt, jednak wirus mógł przenieść się już na inne fermy. Badane jest obecnie inne stado, tym razem w regionie Freren. Władze zdecydowały o utworzeniu tam 10-kilometrowej strefy ASF. Wprowadzenie strefy ASF oznacza szczególny nadzór nad znajdującymi się tam hodowlami trzody, w gospodarstwach na tym terenie przebywa blisko 200 tysięcy zwierząt!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Papież abdykuje w sierpniu?! Franciszek komentuje, sensacyjna wypowiedź
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tragedia w Dolomitach NOWE informacje i wideo! Straszny finał katastrofy
Czym jest wirus ASF? Czy może przenieść się na człowieka? Czy mogą pojawić się objawy wirusa ASF u ludzi?
Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, wirus ASF nie przenosi się na ludzi. "Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. (...) Śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. (...) Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia"
W jaki sposób przenosi się ASF?
"Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików" - czytamy także na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prawie pięć tysięcy kości w domu ludożercy! Mordował kobiety i je zjadał
PRZECZYTAJ TAKŻE: Oto najbrzydszy pies świata! Mr. Happy Face zdeklasował rywali