Wirusy

i

Autor: Shutterstock

Wirus Lassa już zabija w Europie! Nie żyje pierwsza ofiara

2022-02-13 7:50

Groźny wirus Lassa, który został zawleczony z Afryki do Europy, zaczął już zabijać. Jedna z osób, u których wykryto wirusa gorączki krwotocznej Lassa po powrocie na nasz kontynent, niestety zmarła. Skąd pochodziła pierwsza ofiara wirusa Lassa w Europie? Jakie są objawy zakażenia wirusem Lassa?

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) potwierdza - jedna z trzech osób, u których wykryto wirusa gorączki krwotocznej Lassa po powrocie na nasz kontynent, niestety zmarła w klinice Luton and Dunstable Hospital. W zeszłym tygodniu wirusa Lassa wykryto o osób z tej samej rodziny, które wróciły do Wielkiej Brytanii z Afryki. Dwie z nich są hospitalizowane, trzecia nie żyje. UKHSA potwierdziła, że personel dwóch szpitali, w których przebywali zarażeni wirusem Lassa, muszą stosować specjalne środki ochrony, by zaraza nie rozprzestrzeniła się. Czym jest wirus Lassa? Jakie jest zagrożenie? Wielka Brytania określiła je jako niskie, ale jak widać nie oznacza to, że ono nie istnieje, chociaż statystyki pokazują, że 80 proc. pacjentów przechodzi zakażenie bezobjawowo. U pozostałych pojawiają się symptomy, niekiedy bardzo ciężkie. Jakie są objawy zakażenia wirusem Lassa?

NIE PRZEGAP: Nowy śmiertelny wirus w Europie! Lassa może przenosić się z człowieka na człowieka

NIE PRZEGAP: "Okręt USA wtargnął na wody Rosji". Zdecydowana odpowiedź Waszyngtonu

Sonda
Czy po pandemii koronawirusa wybuchną inne pandemie?

Mogą być one bardzo różne, począwszy od opuchlizny twarzy, kaszlu, kłopotów żołądkowych aż po śpiączkę, utratę słuchu czy zapalenie mózgu. Wirus ten jest w stanie przenosić się z człowieka na człowieka i namnaża się bardzo szybko. Wirus Lassa jest pochodzenia zwierzęcego. Jego nosicielami są głównie gryzonie. Zakażenie następuje przez kontakt z ich odchodami, ale też poprzez wdychanie powietrza, w którym znajdują się cząsteczki wirusa pochodzące z kału gryzoni. Gorączka Lassa może być przenoszona jednak także bezpośrednio z człowieka na człowieka poprzez krew, mocz, rzadziej nasienie czy mleko matki. Wystarczy dotknąć skażonej powierzchni lekko skaleczonym palcem, kontakt błony śluzowej z wirusem także prowadzi do zakażenia.

NIE PRZEGAP: Szczepienia na koronawirusa co cztery MIESIĄCE? Zaskakujące słowa eksperta

NIE PRZEGAP: Wojna na Ukrainie. Inwazja zacznie się w środę? [RELACJA]

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Na te pytania dobrze odpowiedzą tylko nieliczni
Pytanie 1 z 10
Ile medali olimpijskich zdobył do igrzysk w Pekinie Kamil Stoch?
Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki