9 lutego Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej poinformowało, że Żyrinowski przewieziony został do szpitala już 2 lutego. Wg agencji prasowej URA nie ma zagrożenia życia rosyjskiego polityka (jest zaszczepiony przeciw COVID-19). „Temperatura i poziom tlenu Żyrinowskiego wróciły do normy. Jednocześnie od czasu do czasu nadal oddycha przez maskę tlenową. Żyrinowskiego leczą najlepsi specjaliści, którzy regularnie konsultują jego stan i metody leczenia. W rosyjskich mediach informacje o aktualnym stanie zdrowia Żyrinowskiego są zdawkowe. Jedno medium powołuje się na drugie. LDPR podała, że jej lider „na co dzień studiuje prasę, dokumenty robocze, wydaje instrukcje przez telefon i prawdopodobnie wkrótce wróci do pełnoprawnej, aktywnej pracy”. Rosyjskie media podały również, że lidera nacjonalistów chciał odwiedzić w szpitalu lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow, ale mu się to nie udało, bo lekarze nie pozwolili na odwiedziny.
Pojawiły się plotki o… śmierci Żyrinowskiego. Stanowczo zdementowała takie pogłoski jego partia. Jej prawnicy zwrócili się już do organów ścigania o podjęcie stosownych działań wobec rozpowszechniających (głównie przez komunikator Telegram) takie nieprawdziwe informacje. „Pragniemy zauważyć, że w tych dniach ogromna liczba obywateli przesyła mu najgorętsze życzenia. Dziękujemy wszystkim za miłe słowa skierowane do lidera LDPR. Cóż, kolosalne zainteresowanie mediów Władimirem Żyrinowskim tylko pokazuje jego znaczenie w polityce publicznej Rosji. A my, jako cała partia, życzymy naszemu przywódcy, aby szybko wyzdrowiał...” – podano (10 stycznia) na stronie partyjnej. W niedzielę w cerkwiach miano modlić się w intencji powrotu do zdrowia lidera LDPR.
Kim jest Władimir Żyrinowski? Do 1964 r. nazywał się Ejdelsztein. Wówczas przyjął nazwisko matki. Jest z wykształcenia prawnikiem. W 1991 r. ubiegał się w wyborach o urząd prezydenta Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zajął III miejsce zbierając 7,81 proc. oddanych głosów. W sierpniu 1991 r. poparł pucz moskiewski i 8-osobowy Państwowy Komitet Stanu Wyjątkowego, kierowany przez wiceprezydenta ZSRR Giennadija Janajewa. W 2012 r. ubiegał się o urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej. Zdobył 6,22 proc. głosów i zajął w wyborach IV miejsce. U nas znany jest przede wszystkim z antypolskich wystąpień, w carskim stylu. Na przykład: w 2014 r. stwierdził, że polska polityka przed II wojną światową przyczyniła się do powstania III Rzeszy. W 2015 r. proponował Polsce (Węgrom i Rumunii również) udział w rozbiorze… Ukrainy. Mówił też, że… poważnym błędem Polski było odłączenie się od Imperium Rosyjskiego.