W nocy ze środy na czwartek (23 na 24 lutego) Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę. Na początku zaczęła ostrzeliwać Kijów i okolice Charkowa. Teraz inwazja trwa już w całym kraju. Oczy całego świata są zwrócone w stronę Ukrainy. I tak jak kolejne kraje reagują, potępiając rosyjską napaść, solidaryzując się z mieszkańcami Ukrainy czy zapowiadając konkretne działania, tak Chiny uznały, że tego, co robi Rosja, nie można nazwać inwazją. "Rosja to niepodległy kraj i może sama podejmować decyzje w oparciu o własne interesy" - cytuje wypowiedź rzeczniczki chińskiego MSZ Hua Chunying PAP. Przedstawicielka chińskiej administracji sprzeciwiła się nazywaniu rosyjskich działań na Ukrainie „inwazją” i oskarżyła USA o podsycanie napięć. Tymczasem Unia Europejska zapowiada nałożenie na Rosję "najcięższych sankcji w historii" i żąda, by prezydent Władimir Putin "bezwarunkowo wycofał wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy". Jednocześnie nadzwyczajne posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego planuje dopiero na...przyszły wtorek, 1 marca. Jak na inwazję Rosji na Ukrainę reagują inne państwa? O tym w dalszej części tekstu.
CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie. Ukraińskie wojska ODPIERAJĄ inwazję. "Pierwsze uderzenie Rosji poniosło fiasko"
W galerii poniżej zobaczyć możecie pierwsze zniszczenia na Ukrainie po rosyjskiej inwazji
Jak zareagował świat na rosyjską agresję na Ukrainę?
- Finlandia: "Maski zostały zerwane(...), stosunek Finlandii do Rosji przechodzi na inny poziom" - powiedział fiński prezydent Sauli Niinisto, zdecydowanie potępiając rosyjską agresję na Ukrainę. Były premier Finlandii Esko Ago ogłosił, że odchodzi z zarządu rosyjskiego Sbierbanku, w którym zasiada. Obecna premier Sanna Marin zapewniła też, że Finlandia jest gotowa przyjąć uchodźców.
- Litwa: Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek, 24 lutego, wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego, "by zadbać o wewnętrzne bezpieczeństwo".
- Szwecja: Magdalena Andersson, premier Szwecji: "Wydałam polecenie, aby sprawdzić, w jaki sposób możemy wesprzeć obronność Ukrainy". Dodała, że wcześniej otrzymała od Ukrainy prośbę o pomoc w uzbrojeniu.
- Niemcy: Ambasada w Kijowie zaleca obywatelom Niemiec, którzy przebywają na Ukrainie, by ukryli się w bezpiecznym miejscu, ponieważ „ewakuacja przez niemieckie władze nie jest obecnie możliwa”. Jednocześnie zapowiadają ogromne sankcje dla Rosji oraz wsparcie - m.in. dla Polski - w przyjmowaniu uchodźców.
- Włochy: "Ambasador Sequi przekazał rosyjskiemu dyplomacie, że włoski rząd stanowczo potępia groźną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję Moskwy przeciwko Ukrainie, stanowiącą jasne i wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego" - to komunikat włoskiego MSZ.
- Mołdawia: Władze informują, że w kraju wprowadzony zostanie stan wyjątkowy oraz że Mołdawia jest gotowa przyjąć dziesiątki tysięcy osób z Ukrainy. Zgodnie z doniesieniami mediów na granicy mołdawskiej już ustawiają się dziesiątki samochodów.
- Węgry: Na przejściach granicznych w obwodzie zakarpackim Ukrainy, który graniczy z Węgrami, oraz na pobliskich stacjach benzynowych tworzą się kolejki
- Norwegia: Ambasada Rosji w Oslo została obrzucona jajkami i pomidorami. Na ogrodzeniu placówki pojawiły się również transparenty. Norweska policja wzmocniła ochronę rosyjskiej ambasady, a także przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Norwegii. Zapowiadane są kolejne protesty. Premier Norwegii Jonas Gahr Store mówi o "mrocznym dniu w dziejach Europy".
- Japonia: "Bardzo ważne jest, aby społeczność międzynarodowa zjednoczyła się i okazała siłę woli" - powiedział tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji premier Japonii Fumio Kishida.
- Kanada: Premier Justin Trudeau potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i zapowiedział znaczące dodatkowe sankcje skoordynowane z grupą G7 i NATO. Wezwał też do natychmiastowego zaprzestania ataku.
- Ukraina, Austria, Słowacja: wszystkie te kraje solidaryzują się z Ukrainą i stanowczo potępiają rosyjski atak, nazywając go bezprawną agresją.