Skąd pomysł na to, by zacząć przetwarzać tak cuchnącą materię, jaką są resztki wypalonych papierosów? Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na kanał "France24", rocznie na całym świecie wyrzuca się około 4,3 miliarda niedopalonych papierosów. Niedopałki są wielkim zagrożeniem dla środowiska nie tylko dlatego, że średnio rozkładają się 12 lat, ale przede wszystkim ze względu na nikotynę i inne toksyczne związki chemiczne, które w sobie zawierają. Innowacyjny start-up TchaMegot przetwarza niedopałki bez użycia wody i rozpuszczalników, co powoduje, że także sam proces odzyskiwania materiału jest ekologiczny. Popiół i tytoń są kompresowane i zamieniane na włókna izolacyjne, z których wykonuje się podszewki w kurtkach. Co ciekawe, do produkcji jednej podszewki zużywa się około 3,2 tys. niedopałków.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ! Koszmar! Rodzice zamordowani w domu na oczach swoich dzieci. Poszło o złe parkowanie?
A jak start-up pozyskuje materiał do recyklingu? Zbierając niedopałki z ulic. Do pomocy przy akcji przyłączyło się między innymi francuskie miasto Saint-Denis. "Nie chodziło nam tylko o samo oczyszczenie środowiska, ale też o sprawienie, żeby coś tak toksycznego mogło się stać przydatnym materiałem" - komentował Corentin Duprey, zastępca mera. Nosilibyście kurtki wyprodukowane z tak nietypowego materiału? Dajcie znać odpowiadając w naszej sondzie poniżej!
CZYTAJ TAKŻE: Półnaga modelka wypina pupę przed kościołem. Może wylądować w więzieniu! "Coś jest nie tak z jej umysłem i duszą"