Głównym organizatorem konkursu jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", a w USA przeprowadza go stowarzyszenie Pangea Alliance zajmujące się budowaniem relacji między Polakami w kraju i poza jego granicami. Konkurs objęty jest patronatem Kancelari Prezydenta RP, Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Głównym celem konkursu jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków mieszkających na całym świecie, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces poza granicami Polski.
Laureaci z okręgów konsularnych Nowy Jork i Chicago będą reprezentować USA w ogólnoświatowym finale konkursu w Warszawie. Zwycięzca otrzyma tytuł "Wybitnego Polaka na Świecie" podczas czerwcowej gali "Teraz Polska" w Teatrze Wielkim.
Nowojorska i chicagowska kapituła wybrała w tym roku dziewięciu laureatów, przyznając wyróżnienia w kategoriach: kultura, nauka, osobowość, biznes i młody Polak.
W kategorii "Kultura" kapituła uhonorowała wybitnego polskiego malarza i twórcę światowej sławy plakatów Rafała Olbińskiego oraz choreografkę i promotorkę polskiej sztuki tanecznej w USA Magdalenę Solarz.
W kategorii "Nauka" wyróżniono inż. Marka Dollara oraz dra Jana Krasonia, najwybitniejszego polskiego geologa, który dokonał wielu przełomowych odkryć gelologicznych na całym świecie i jako pierwszy zidentyfikował gaz łupkowy w Polsce.
W kategorii "Osobowość" wyróżniono długoletnią działaczkę polonijną i redaktorkę naczelną tygodnika "Kurier Plus" Zofię Kłopotowską oraz Carle Knorowski, aktywistkę i prezes Abraham Lincoln Presidential Library Foundation.
W kategorii "Biznes" kapituła pośmiertnie przyznała statuetkę Wybitnego Polaka Wojciechowi Inglotowi za całokształt jego dokonań. Jeden z najwybitniejszych polskich biznesmenów i prezes firmy Inglot Cosmetics zmarł nagle 23 lutego 2013 r. w Przemyślu, skąd pochodził.
Tytuły "Młodego Polaka" w tej edycji konkursu otrzymali finansista Oskar Kowalski, który jest jednym z najbardziej obiecujących polskich talentów na Wall St, oraz reżyser Piotr Uzarowicz, autor filmu "Żona oficera", opowiadającego o losach rodzin oficerów zamordowanych w Katyniu.
- To już trzecia edycja konkursu "Wybitny Polak" i cieszymy się, że z roku na rok to przedsięwzięcie nabiera coraz większego prestiżu i rozmachu. W przyszłym roku konkurs zostanie poszerzony o dwa kolejne okręgi wyborcze i poza Nowym Jorkirm i Chicago będzie odbywał się też w Kalifornii oraz na Florydzie, gdzie Pangea Alliance otworzyła swoje przedstawicielstwa - mówi Grzegorz Fryc, wiceprezes Pangea Alliance. - Tym samym będziemy w stanie docenić i zwrócić uwagę na dokonania Polaków w całych Stanach Zjednoczonych, nagradzając ich tym najbardziej prestiżowym pozarządowym wyróżnieniem, jakim jest statuetka "Wybitnego Polaka".