ZADŁUŻENIE państw ŚWIATA sięgnęło 33 BILIONÓW EURO. W 2012 r. Europa musi spłacić 1,9 bln euro długów

2012-01-02 12:57

To będzie rok zaciskania pasa, desperackich prób poszukiwania źródeł finansowania, spłacania długów zaciągniętych na walkę ze światowym kryzysem. Z najnowszych wyliczeń wynika, że rządy państw świata są zadłużone na aż 33 biliony euro. Ogromną część tego długu zaciągnęły kraje Unii Europejskiej, które od miesięcy próbują ratować unijne finanse. Państwa europejskie w 2012 roku będą musiały spłacić 19 proc. swoich długów, czyli wykupić obligacje i bony skarbowe za ponad 1,9 biliona euro.

Ekonomiści z niepokojem obserwują jak w zastraszająco szybkim tempie rośnie poziom światowego zadłużenia. Kryzys w UE odbił się także negatywnie na finansach Stanów Zjednoczonych. Tsunami w Japonii, rozlewająca się na kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej fala rewolucji, a także rozbudowane systemy świadczeń społecznych poważnie osłabiły gospodarki tych państw.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" rządy na całym świecie zadłużone są na około 33 biliony euro. Z tej gigantycznej kwoty ponad jedna trzecia to dług krajów europejskich. W 2012 r. Europa będzie musiała wykupić obligacje i bony skarbowe za ponad 1,9 biliona euro., czyli ponad 19 proc. wszystkich długów.

Gazeta podaje, że prawie 60 proc. tej kwoty przypada na trzy największe państwa: Niemcy, Francję i Włochy. W Polsce w tym roku do wykupu będą obligacje i bony za niespełna 27 mld euro. Współczynnik sięgający 14,4 proc. jest na jednym z niższych poziomów w Europie.

Jak zadłużone kraje świata wykupią długi?


Wykup długów odbywa się na zasadzie tzw. rolowania. Rządy emitują kolejne obligacje na wykup starych. W obliczu nowego kryzysu i stale pogarszających się warunków rynkowych może to jednak słono kosztować. Z powodu wzrostu rentowności papierów skarbowych w Europie zamiana starych obligacji na nowe będzie kosztować około 100 mld euro.

Długi, które w 2012 r. muszą spłacić poszczególne państwa europejskie:

Niemcy - 421,6 mld euro,
Francja - 361,5 mld euro,
Włochy - 333,6 mld euro,
Wielka Brytania - 190,5 mld euro,
Hiszpania - 152,8 mld euro,
Holandia - 80,5 mld euro,
Belgia - 63,3 mld euro,

Polska - 26,6 mld euro.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki