Zestrzelony Boeing 777 RELACJA NA ŻYWO. Jeden z separatystów przyznał się włoskiej prasie: To my zestrzeliliśmy boeinga[NOWE WIADOMOŚCI]

2014-07-22 16:01

Międzynarodowi eksperci z dzidziny lotnictwa, którzy mają zbadać wrak zestrzelonego Boeinga malezyjskich linii, dotarli już do Kijowa. A w miejscowości Torez, gdzie prorosyjscy separatyści blokują pociągi chłodnie z ciałami ofiar, są wysłannicy OBWE. Tymczasem na miejscu tragedii od rana pracuje dźwig i ciężąrówki, którymi separatyści chcą wywozić szczątki samolotu. Czarne skrzynki zostały przekazane malezyjskim ekspertom przez separatystów."Oto one, czarne skrzynki" powiedział "premier" Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Borodaj. W mediach pojawiła się informacja, że jeden z separatystów przyznał się włoskiemu dziennikarzowi, że to oni zestrzelili pasażerskiego boeinga. Myśleli, że ukraiński samolot wojskowy.

13.20 

Jednemu z włoskich dzienników udało się porozmawiać z prorosyjskim separatystą, który jasno stwierdził, że to właśnie separatyści w wyniku pomyłki strącili pasażerski samolot malezyjskich linii lotniczych. - Trafiliśmy w samolot Kijowa, tak powiedzieli nam nasi dowódcy. Myśleliśmy, że zobaczymy ukraińskich pilotów lądujących na spadochronach, a tymczasem natknęliśmy się na zwłoki cywilów. Tyle biednych szczątków, razem z walizkami i bagażami, które nie miały nic wspólnego z wojskiem – miał wyznać włoskiemu dziennikarzowi gazety "Corriere Della Sera" jeden z separatystów


10.55

Jak podaje agencja Reuters, powołując się na informacje świadka, pociąg z ciałami ofiar dojechał już do Charkowa. Pociąg dotarł bez opóźnienia. Teraz ciała mają zostać przekazane stronie holenderskiej,  samolotem zostaną przewiezione do Amsterdamu.

8.45

Na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim jeden z separatystów przeprowadził w nocy samobójczy zamach na punkt kontrolny. Mężczyzna jechał minibusem pełnym materiałów wybuchowych, które następnie zdetonował. Punkt kontrolny ukraińskich sił rządowych, na który przypuszczono atak położony był w miejscowości Kamianka. Nie podano informacjo na temat ofiar. 

08.00

Czarne skrzynki z zestrzelonego samolotu Boeing 777 zostały już przekazane przez separatystów ekspertom z Malezji, podała agencja Reuters. Separatyści, którzy cały czas otaczają teren katastrofy ogłosili też, że wstrzymanie ognia w promieniu 10 km od miejsca zdarzenia, aby ułatwić prowadzenie śledztwa. Czarne skrzynki samolotu zostały przekazane w nocy, około 1.00 czasu miejscowego.

Przekazanie skrzynek odbyło się w siedzibie władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej z rąk tamtejszego „premiera” Aleksandra Borodaja. „Oto one, czarne skrzynki. Postanowiliśmy przekazać czarne skrzynki w ręce ekspertów malezyjskich” powiedział Borodaj.

Borodej powiedział, że pociąg wywożący ciała ofiar dojechał do Doniecka. A dalej pojechał do Charkowa, czyli na północny-zachód od Doniecka. Jak wyjaśniła pociągiem tym jadą także ekspercie z Malezji i delegaci z Holandii.

ZESTRZELENIE SAMOLOTU MALAYSIAN AIRLINES NAD UKRAINĄ > RELACJA NA ŻYWO > ZOBACZ NAJNOWSZE INFORMACJE - ODŚWIEŻ STRONĘ - WCIŚNIJ F5
Poniedziałek, 21 lipca

13.00

Obserwatorzy OBWE dotarli do miejscowości Torez, gdzie stoją blokowane pociągi-chłodnie z ponad 250 ciałami ofiar katastrofy. Zapowiedzieli, że przystąpią do plombowania wagonów. - Ciała ułożone są w wagonach w odpowiedni sposób. Nie mam żadnych innych informacji - podał przedstawiciel OBWE.

12. 00

W Kijowie są już przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego. Delegacja składa się z trzech ekspertów. Jeden z nich ma jeszcze dziś dojechać na miejsce katastrofy Boeinga melezyjskich linii.
Premier Holandii Mark Rutte już zapowiedział, że jeżeli prorosyjscy separatyści będą nadal blokowali dostęp do wraku samolotu, to "wszystkie polityczne i ekonomiczne opcje" przeciwko Rosji będą brane pod uwagę.

11.00

Wrak pasażerskiego Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych jest wywożony przez separatystów z miejsca tragedii – podaje telewizja TVN24.pl. Jak informuje stacja separatyści prawdopodobnie postanowili rozpocząć akcje porządkowe nie czekając na przyjazd międzynarodowych ekspertów. Ciężkie części kadłuba podnoszone są za pomocą dźwigów, a następnie ładowane na ciężarówki. Separatyści nie podają żadnych informacji na temat tego, gdzie wywiezione zostaną szczątki samolotu.

10.00

Ukraińscy ratownicy wydobyli już 272 ciała ofiar z zestrzelonego wraku Boeinga 777. 251 zwłok zapakowanych zostało do dwóch specjalnych pociągów chłodni. Oba składy dojechały na razie tylko do miejscowości Torez, gdzie zostały zatrzymane przez separatystów.

09.00

Prorosyjscy separatyści w Doniecku ciągle kontrolują teren, na którym leży wrak zestrzelonego Boeinga 777 i szczątki jego pasażerów. Na miejsce tragedii sprowadzili ciężki sprzęt i ciężarówki, którymi chcą wywieźć największe części samolotu. Od rana za pomocą dźwigu podnoszony jest fragment kadłuba Boeinga.

Pytani przez dziennikarze separatyści nie chcą ujawnić, dokąd trafi wrak.

Tymczasem na miejsce tragedii nie dotarli jeszcze międzynarodowi eksperci, którzy mają zabezpieczyć miejsce tragedii i szczątki.


08.00

W miejscu, w którym został zestrzelony Boeing 777 wciąż panuje chaos. Głos w sprawie zabrał sekretarz USA John Kerry. Polityk zarzucił prorosyjskim separatystom, że zachowują się skandalicznie w czasie oczyszczania miejsca z katastrofy oraz specjalnie zakłócają przebieg śledztwa. Oburzony stwierdził, że ciała ofiar są przez separatystów wywożone: „Pijani separatyści ładują ciała na ciężarówki i zabierają z miejsca katastrofy. Jest to sytuacja co najmniej groteskowa i stoi w całkowitej sprzeczności do tego, o czym wcześniej mówił prezydent Putin i Rosja”.

Także inni zachodni politycy komentują zestrzelenia malezyjskiego samolotu  na wschodniej Ukrainie. Z Putinem rozmawiali przywódcy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Zagrozili prezydenta Rosji kolejnymi sankcjami i stanowczo zażądali, by zmusił on separatystów do współpracy przy wyjaśnieniu katastrofy, podaje tvn24.pl. Zdaniem premiera Davida Camerona cierpliwość krajów Zachodu w stosunku do Rosji kończy się, a międzynarodowi eksperci muszą mieć swobodny dostęp do wraku samolotu Boeing 777. Jeśli strona rosyjska nie wysłucha żądań zagranicy, to w najbliższy wtorek Unia Europejska podejmie kolejne kroku ku zaostrzeniu sankcjom wobec Rosji.

Niedziela, 20 lipca

21.20

Terroryści, którzy przed trzema dniami strącili samolot, zabijając prawie 300 osób, wciąż każdy swój krok konsultują z Moskwą - można się przekonać, słuchając kolejnych taśm z nagraniami rozmów telefonów komórkowych, nagranych przez ukraiński wywiad (lub udostępnionych ukraińkiemu wywiadowi przez Amerykanów). Tym razem konsultacje dotyczyły czarnych skrzyynek zestrzelonegoo samolotu. - Moskwa bardzo się nimi interesuje. Znajdźcie je koniecznie - instruuje jednego z "separatystów" rozmówca, jego przełożony.

20.00

Poruszający apel pokazały telewizje całego świata. Holenderscy rodzice, których oboje dzieci zginęły w zestrzelonym samolocie ze łzami w oczach prosili: Prezydencie Putin, oddaj nam ciała naszych dzieci. Chcemy je pogrzebać w naszym kraju. Błagamy, oddaj nam nasze dzieci!

11.24

W miejscu, w którym został zestrzelony samolot prorosyjscy separatyści utrudniają dostęp do ciał ekipom ratowniczym. Państwowa Śłuzba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy podała, że odnaleziono dopiero 196 ciał. W miejscu katastrofy Boeinga 777 pracuje około 400 osób, które przeszukują teren. Zdaniem ukraińskich mediów premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Andrij Purgin stwierdził, że międzynarodowi eksperci, którzy chcą zbadać miejsce katastrofy zostaną wpuszczeni na teren tylko i wyłącznie, gdy Kijów przerwie operację antyterrorystyczną względem separatystów.

10.37

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk w niedzielnym wydaniu „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” poprosił kraje Zachodu o zwiększenie pomocy dla Ukrainy, w także o dodatkowe dostawy broni. „Potrzebna nam jest precyzyjna broń, potrzebujemy nowej broni” wyznał Jaceniuk. Zaznaczył, że po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu na terenie wschodniej Ukrainy konflikt między Ukrainą a Rosją przeobraził się w konflikt międzynarodowy: „Sami nie poradzimy sobie z tą sytuacją. Nie jesteśmy tak silni. Finansowa pomoc, wsparcie wojskowe, sankcje i rozmów, tego potrzebujemy” zaapelował premier, podaje tvn24.pl. Arsenij Jaceniuk dodał również, że dość już stawiania granic Rosji przez kraje Zachodu „czerwonych linii”: „Żadnych czerwonych linii więcej. Oni przekroczyli już tyle czerwonych linii”. Jego zdaniem nadszedł czas, by wspólnota międzynarodowa mocno odpowiedział na poczynania Rosji.

10.00

Na temat zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych wypowiedział się premier Wielkiej Brytanii David Cameron: Musimy w pełni ustalić, co się stało. Ale coraz więcej dowodów prowadzi do jasnego wniosku: malezyjski samolot został wysadzony w powietrzu przez rakietę ziemia-powietrze wystrzeloną z obszaru kontrolowanego przez rebeliantów” napisał premier w „Sunday Times”. Cameron dodał również, że jeśli rosyjski prezydent Putin nie zmieni swojego zachowanie względem Ukrainy to wtedy Europa i Zachód będą musiały zmieć swoje podejście w stosunku do Rosji. Dodał też, że zbyt wiele państw Europy było opieszałych w stosunku do wydarzeń na Ukrainie: „Zbyt długo zbyt wiele europejskich krajów było niechętnych, aby stawić czoło następstwom tego, co dzieje się we wschodniej Ukrainie”.

08.50

Oto pełna lista ofiar: Wśród ofiar zestrzelonego na Ukrainie Boeinga 777 NIE MA POLAKÓW

08.10

Malezyjskie linie lotnicze Malaysia Airlines opublikowały w sobotę listę pasażerów i członków załogi zestrzelonego Boeinga 777. Wśród 298 osób, które zginęły nie ma Polaków.

Sobota, 19 lipca

Świadkowie wypadku twierdzą, że widzieli jak ciała i inne przedmioty: walizki, książki, przedmioty osobiste pasażerów zestrzelonego Boeinga, spadały z nieba. Uwaga! Wideo zamieszczone poniżej jest bardzo drastyczne!

- Ciała zaczęły spadać. Na początku myślałam, że to bomby. Wystraszyłam się, że za chwilę eksplodują - relacjonował świadek katastrofy w rozmowie z Vice News.

15.55

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła dokładne miejsce, skąd wystrzelona została rakieta, która strąciła malezyjski samolot z prawie 300 osobami na pokładzie – poinformował szef kontrwywiadu SBU Witalij Najda. - Wstępne materiały śledztwa wskazują, że rakietę wystrzelono z okolic miejscowości Sniżne, która kontrolowana jest przez terrorystów. Znamy dokładne miejsce wystrzału, ale w interesie śledztwa nie informujemy o tym. Pracujemy nad tym, żeby dotrzeć do tego miejsca i zabezpieczyć dowody, ale trwają tam działania bojowe - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Najda.

14.20

- Od chwili, kiedy został zestrzelony samolot, szczątki osób pozostają wciąż na polu - oświadczył w sobotę minister transportu Malezji Liow Tiong Lai.

13.00

Separatyści zabrali wszystkie czarne skrzynki! Władze Ukrainy nie otrzymały do tej pory żadnej czarnej skrzynki malezyjskiego Boeinga 777 zestrzelonego nad Ukrainą – tak powiedział w sobotę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie, Andrij Łysenko.

Ratownicy przeszukali teren o powierzchni 18 km2. Zostało do przeszukania jeszcze 7 km2. Znaleziono 186 ciał.

12.15

Prorosyjscy terroryści siłą odebrali w nocy ukraińskim ratownikom zwłoki 34 ofiar katastrofy - podała "Ukraińska Prawda", powołując się na źródła rządowe. Według informacji gazety, terroryści mieli zapakować zwłoki na ciężarówkę i wywieźć z terenu katastrofy. Poinformowali, że jadą do Doniecka.

11.10

W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy powstało centrum pomocy rodzinom ofiar katastrofy. W Charkowie utworzono także centrum antykryzysowe. Jego zadaniem jest wspieranie prac komisji rządowej wyjaśniającej przyczyny katastrofy samolotu Malaysia Airlines.

10.15

Jak twierdzi rzecznik misji obserwacyjnej OBWE, Michael Bociurkiw, ciała ofiar tragicznego lotu MH17 zaczynają się rozkładać. Obszar, na którym mogą znajdować się zwłoki jest bardzo rozległy i niezabezpieczony.

9.50

- To nie był wypadek, to jest zbrodnia i nie możemy pozwolić, żeby zbrodniarzom uszło na sucho to, co zrobili - powiedział o katastrofie malezyjskiego Boeinga 777 premier Australii Tony Abbott. Abbott dodał, że będzie się domagał niezależnego śledztwa ws. tragedii samolotu na Ukrainie.

- Musi zostać przeprowadzone bezstronne międzynarodowe dochodzenie i nie można pozwolić Rosji stanąć temu na drodze, tylko dlatego, że samolot spadł na terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów - powiedział Abbott.

Piątek, 18 lipca

22.35

Na granicy rosyjsko-ukraińskiej ukraińskie służby zatrzymały dwóch mężczyzn. Jak podaje tvn24.pl, obaj mieć rosyjskie paszporty, a jeden dokumenty wojskowe z wpisaną specjalizacją "koordynator ognia".

22.00

Wśród ofiar była katastrofy lotniczej była Fatima Dyczyński - podaje portal perthnow.com. Fatima była córką dr. Jerzego Dyczyńskieg, kardiologa polskiego pochodzenia, który pracował w Niemczech, a następnie przeprowadził się z rodziną do Australii. Jak podaje perthnow.com, rodzice Fatimy rozmawiali z nią ostatni raz przez Skype.

- Napisałam do niej "Udanego lotu" - powiedziała matka Fatimy w rozmowie z portalem. - Ona odpisała tylko, że będzie około 3 w domu.

20.25

Szef prorosyjskich separatystów Igor Striełkow powiedział, że na pokładzie zestrzelonego w czwartek samolotu nie było żywych ludzi! Według Striełkowa, w samolocie były zwłoki!

- Wiele zwłok było bezkrwawych, niektóre wyglądały, jakby krew zakrzepła na długo przed katastrofą - oświadczył. Jak podaje Tvn24.pl, Striełkow dodał, że mieszkańcy skarżyli się na zgniły zapach. - Ten zapach nie mógł pojawić się w pół godziny i przy każdej pogodzie, a wczoraj było pochmurno i nie było ciepło - dodał szef prorosyjskich separatystów. Striełkow sądzi, że we wraku znaleziono duże ilości leków, surowicy krwi. To według niego są wystarczające dowody na to, że był to transport medyczny.

19.05

Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem na temat tragedii na Ukrainie. Zgodzili się, że do katastrofy doszło przez wystrzelenie rakiety przez separatystów z kontrolowanego przez nich terytorium - poinformował Tvn24.pl.

18.25

Zakończyła się konferencja prasowa Baracka Obamy. Prezydent USA potwierdził, że na pokładzie samolotu znajdował się jeden obywatel Stanów Zjednoczonych, mający podwójne obywatelstwo. Osoba ta miała także holenderskie obywatelstwo. Mówił, że przemoc i konflikt zawsze prowadzą do nieprzewidzianych konsekwencji.

-  Rosja, Ukraina i separatyści muszą wstrzymać ogień, nie niszczyć dowodów (...) Śledczy potrzebują dostępu do miejsca katastrofy - zaapelował Obama podczas konferencji.

16.40

Borys Niemcow, rosyjski opozycjonista, powiedział, że to Władimir Putin jest odpowiedzialny za tragedię pasażerów malezyjskiego boeinga. Dodał, że Kreml wspierając separatystów zaognia sytuację na Ukrainie. W piątek prezydent Rosji wezwał skonfliktowanych Ukraińców do natychmiastowego przerwania działań zbrojnych.

15.50

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa opublikowała nowe nagrania z podsłuchanymi rozmowami separatystów z oficerami rosyjskiego wywiadu. Jak przekonują Ukraińskie władze jest to kolejny dowód, że to separatyści są odpowiedzialni za zestrzelenie pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych, i że wbrew temu co mówią – byli w posiadaniu sprzętu umożliwiającego zestrzelenie maszyny znajdującej się na wysokości ok. 10 km.

Z opublikowanego nowego nagrania wynika, że to Rosjanie podejmowali decyzję co do rozmieszczenia baterii rakiet BUK. Na nagraniu słychać głosy Siergieja Piotrowskiego – oficera GRU i donieckiego bojownika o pseudonimie „Buriat". Poniżej fragment rozmowy:

- Halo, Nikołajewicz, a dokąd mamy wieźć tę piękność?
- Którą tę?
- Tak, co ją przywiozłem, ja właśnie w Doniecku.
- M, MB?
- Tak, Buk, Buk.
- Zrozumiałem. Ona jest z ekipą?
- Tak.
- Nie trzeba jej nigdzie chować, ona zaraz pójdzie tam. Zrozumiałeś gdzie.

W dalszej części rozmowy rosyjski oficer mówiąc o wyrzutni rakiet używa określenia „moja" i tłumaczy dlaczego udało się przywieźć tylko jedną wyrzutnię.

15.30

Jak dotąd malezyjskie linie lotnicze zidentyfikowały niemalże wszystkich pasażerów tragicznego lotu. Linie nie są w stanie podać narodowości czterech pasażerów. Największą grupę ofiar tragedii stanowią Holendrzy. Na pokładzie było ich aż 189. Później obywatele Malezji- 29, Australii 27. W samolocie znajdowali się również Indonezyjczycy, Brytyjczycy, Niemcy oraz Belgowie. Ukraińskim służbom ratunkowym jak dotąd udało się odnaleźć 181 ciał ofiar katastrofy pasażerskiego samolotu należącego do malezyjskich linii lotniczych.

14.38

Opinię na temat zestrzelenia samolotu wygłosił specjalista od badania innej katastrofy - Antoni Macierewicz

"Musimy w tej sytuacji wrócić oczywiście do zbrodni smoleńskiej – nie ma co do tego wątpliwości. Gdyby nie aprobata Donalda Tuska na rosyjską wersję zbrodni smoleńskiej, nie doszło by dziś do tych tragicznych wydarzeń. 10 kwietnia 2010 roku się to wszystko zaczęło. Międzynarodowa Komisja w sprawie zbrodni smoleńskiej jest tak samo potrzebna jak Międzynarodowa Komisja w sprawie wczorajszej zbrodni, która miała miejsce w Ukrainie" - powiedział portalowi niezależna.pl

14.05

Donald Tusk przyjął raporty ministrów w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Jak mówi: - Mamy do czynienia z aktem terroru, nawet jeśli sprawcy będą mówić, że to pomyłka. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zestrzeliwania samolotów. Tragedia jest potwierdzeniem zła, które dzieje się na wschodzie Ukrainy. Oburzenia na sprawców przekłada się na oburzenie na tych, którzy ich wspierają.

Premier Tusk zapewnia, że nad zagrożonym terytorium nie latają samoloty z Polski. - Nie było i nie będzie zagrożenia dla polskich samolotów w związku z tym konfliktem - zapewnia.

Jak mówił, analizy wskazują, że samolot został zestrzelony rakietą z teryrorium kontrolowanego przez separatystów.

- Ta tragedia nie może pozostać bez reakcji. Ta tragedia powinna byc ostatnim aktem tego zła, które dzieje się na Ukrainie - mówi Tusk.

13.55

MSW Ukrainy opublikowało na portalu Youtube nagranie ukazujące ciężarówki wywożące w kierunku rosyjskiej granicy  baterię przeciwlotniczych rakiet BUK. Jak można zauważyć w dziale znajdują się jedynie trzy rakiety, podczas gdy powinno być uzbrojona w cztery.

13.50

Choć separatyści zapowiedzieli przekazanie czarnych skrzynek rozbitego samolotu Rosji, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że ich nie przyjmie.

13.45

Radosław Sikorski skomentował wydarzenia na Ukrainie podczas konferencji prasowej. Jego zdaniem wyjasnienie przyczyn tragedii powinno mieć priorytet.

13.21

W rosyjskich mediach pojawiają się kolejne teorie na temat maszyny Malaysian Airlines.

Zobacz 5 najbardziej absurdalnych rosyjskich teorie na temat katastrofy samolotu na Ukrainie

12.59

Amerykanie już wczoraj wiedzieli ilu obywateli ich kraju było na pokładzie. Wiedzą to też Holendrzy, Niemcy, Australijczycy... Polacy jednak ciągle sprawdzają... "Wciąż prowadzimy weryfikację listy pasażerów pod kątem ich obywatelstwa. Do ostatecznego sprawdzenia pozostaje ok. 40 nazwisk" - czytamy w komunikacie na stronie MSZ.

12.20

Rosyjskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało, że w dniu katastrofy odnotowano aktywność ukraińskiego systemu przeciwlotniczego Buk. Rosyjskie MON podało również, że pasażerski samolot malezyjskich linii lotniczych w chwili zestrzelenia znajdował się w zasięgu ukraińskich rakiet.

11.49

- Rosjanie się doigrali. To międzynarodowe przestępstwo, za które powinno się odpowiadać przed trybunałem międzynarodowym w Hadze – oświadczył Arsenij Jaceniuk, cytowany przez newsweek.pl. - To zbrodnia przeciwko ludzkości. Wszystkie czerwone linie zostały przekroczone. Jesteśmy na linii ostatecznej - dodał premier Ukrainy.

11.35

W sieci pojawiło się ostatnie nagranie z pokładu samolotu Malaysian Airlines. Widać na nim pasażerów wkładających swoje rzeczy do szafek nad siedzeniami. Załoga przekazuje ostatnie komunikaty przed wylotem:

 

11.06

- Wszystkie czerwone linie zostały już przekroczone - stwierdził na konferencji prasowej premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Jaceniuk zwrócił się do międzynarodowych partnerów o wsparcie i zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Jest to wojna przeciwko Ukrainie, wojna przeciwko Europie - dodał. - Po tym, jak terroryści zestrzelili samolot malezyjskich linii lotniczych jest to wojna przeciwko światu – mówił stanowczo premier Ukrainy. Jaceniuk zapowiedział, że podejmie wszelkie kroki aby postawić w stan najwyższej gotowości całe państwo.

10.40 

Malezyjski minister transportu na specjalnej konferencji prasowej stwierdził, że trasa, którą leciał samolot, była uznana za bezpieczną. Poinformował również, że przestrzeń powietrzna nad Ukrainą było całkowicie otwarta.

- Z samolotu nie otrzymano żadnego sygnału z prośbą o pomoc lub sygnalizującego jakiekolwiek problemy – mówił minister.

Polityk poinformował również, że malezyjskie linie lotnicze wyślą na miejsce katastrofy zespół specjalistów. Ukraińskie MSZ, zapewnił, że ekspertom zostanie zagwarantowany dostęp do miejsca katastrofy.

10.20

Amerykańskie media powołując się na informacje pochodzące z anonimowego źródła w administracji Białego Domu podają, że Stany Zjednoczone mają dowód na to iż na Ukrainie doszło do zamachu. Według ich informacji system radarowy USA widział wystrzeloną rakietę typu ziemia powietrze, która trafiła wczoraj pasażerski samolot malezyjskich linii lotniczych.

9: 43

Ukraińskie władze lotnicze zamknęły przestrzeń powietrzną nad wschodnią Ukrainą, gdzie trwa operacja przeciwko prorosyjskim separatystom - podała agencja Interfax-Ukraina. Na załączonym niżej zdjęciu widzimy jak samoloty omijają przestrzeń powietrzną nad wschodnią Ukrainą. 

9.31

Mocne słowa Angeli Merkel:
- Jeżeli wiadomość o zestrzeleniu się potwierdzi, będzie to oznaczało dalszą tragiczną eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy – komentuje pani kanclerz.

9.18

Agencje donoszą, że potwierdzono dotąd odnalezienie 121 ciał ofiar katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych najprawdopodobniej zestrzelonego nad Ukrainą.

8.44

Władze Ukrainy twierdzą, że samolot został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów za pomocą rakiety ziemia-powietrze. Dowodem na tą tezę ma być zapis przechwyconej przez ukraińskie służby rozmowy. O godzinie 16:40 separatysta, Rosjanin „Bies" złożył pułkownikowi GRU Sił Zbrojnych Rosji Wasilijowi Gieraniowi meldunek o zestrzeleniu samolotu. Samolot Boeing 777 leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. ZOBACZ ZAPIS ROZMOWY SEPARATYSTY I Z ROSYJSKIM PUŁKOWNIKIEM (AUDIO).

8.33

To, że maszyna została zestrzelona potwierdzają już amerykanie. "System radarowy USA wychwycił rakietę ziemia-powietrze, która śledziła samolot zanim spadł" - powiedział wysoki urzędnik USA, cytowany przez RMF24.pl. Drugi system wychwycił znak cieplny w momencie, kiedy maszyna została trafiona. Amerykańskie słyżby analizują tor lotu rakiety, by ustalić skąd została wystrzelona.

8.26

Ambasada Polska w Holandii informuje na Twitterze, że na pokładzie było co najmniej 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 43 Malezyjczyków (w tym również cała załoga), 12 Indonezyjczyków, 9 Brytyjczyków, 4 Belgów, 4 Niemców, 3 Filipińczyków i jeden Kanadyjczyk.

8.00

Według agencji Reutera, znaleziono drugą czarną skrzynkę malezyjskiej maszyny. Grupa kontaktowa złożona z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE rozmawiają z separatystami na temat umożliwienia przeprowadzenia śledztwa w sprawie katastrofy.

7.40

Jak podają australijskie media, jedna trzecie - czyli około 100 pasażerów zestrzelonego samolotu leciało na międzynarodową konferencję na temat AIDS, która rozpoczyna się w ten weekend w Melbourne (Australia). Wśród ofiar są badacze, pracownicy służby zdrowia, działacze... Wielu wybitnych specjalistów od badań nad wirusem HIV i chorobą AIDS - pisze TVN24.

7.16

Prezydent Ukrainy winą za tragedię obciąża Ukrainę

- Bezwarunkowo państwo, na którego terytorium to się stało, ponosi odpowiedzialność za tę straszną tragedię - powiedział Putin w transmitowanej przez telewizję wypowiedzi. - Do tej tragedii nie doszłoby, gdyby na tej ziemi był pokój, gdyby nie wznowiono działań bojowych na południowym wschodzie Ukrainy - dodał rosyjski prezydent, cytowany przez TVN24.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki