Zatruli się mięsem żółwia! Ośmioro dzieci nie żyje, a 78 osób walczy o życie w szpitalu

2024-03-09 18:12

Tragiczna śmierć ośmiorga dzieci i hospitalizacja aż 78 osób po zjedzeniu mięsa żółwia! Do dramatu doszło na wyspie Panza w południowym regionie Pemba, na Zanzibarze. Wszyscy wcześniej zajadali się lokalnym przysmakiem - mięsem żółwia morskiego. Dlaczego doszło do tragedii?

Zjedli mięso żółwia. Ośmioro dzieci nie żyje, a 78 osób walczy o życie w szpitalu

i

Autor: AP Photo/Firdia Lisnawati/ Shutterstock Zjedli mięso żółwia. Ośmioro dzieci nie żyje, a 78 osób walczy o życie w szpitalu

Tragedia na Zanzibarze. Ośmioro dzieci nie żyje, kolejne 78 osób jest w szpitalu

O tragedii na wyspie Panza na Zanzibarze poinformował portal The Citizen. We wtorek 5 marca co najmniej 86 osób zjadło mięso żółwia morskiego. To lokalny przysmak i chociaż żółwie te zagrożone są wyginięciem, to wciąż jest spożywany przez lokalną ludność. Wszystkie osoby doznały objawów ostrego zatrucia, które zostało zgłoszone dopiero w piątek.

Lekarz przekazał mediom, że do szpitala trafiło łącznie 86 osób. Niestety, ośmioro dzieci zmarło pomimo udzielenia im pomocy medycznej. To nie pierwszy taki przypadek. W marcu ubiegłego roku doszło do podobnego zdarzenia. Wtedy zatruło się 15 osób, siedmiu z nich nie udało się uratować.

Czy po aferze w Nowej Dębie mieszkańcy boją się kupować mięso na ulicy

Mięso żółwia morskiego samo w sobie nie jest trujące. Dlaczego więc doszło do tragedii na Zanzibarze? Żółwie morskie żywią się głównie glonami. Niektóre z nich potrafią być toksyczne i chociaż nie szkodzą samemu zwierzęciu, to mogą doprowadzić do poważnego zatrucia u ludzi, którzy zjedzą ich mięso. Tego rodzaju zatrucie to chelonitoksyzm, który objawami przypomina dolegliwości towarzyszące spożyciu toksycznych grzybów.

Kuchnie świata - quiz. Skąd pochodzą te potrawy?
Pytanie 1 z 10
Gulab jamun, to popularne danie kuchni...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki