Znamy datę konklawe! Tego dnia rozpoczną się wybory nowego papieża

i

Autor: Photo, Associated Press

Komunikat

Znamy datę konklawe! Tego dnia rozpoczną się wybory nowego papieża

2025-04-28 13:12

Jest data konklawe! Wybór następcy papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja - poinformowała agencja Ansa. Jak dodała, decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Konklawe rozpocznie się 7 maja

Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. Pochodzą z około 70 krajów. Już wcześniej, kardynałowie Antonio Canizares Llovera z Hiszpanii oraz Vinko Puljić z Bośni i Hercegowiny ogłosili, że nie wezmą udziału w wyborze z powodów zdrowotnych.

W gronie elektorów jest czterech Polaków, są to kardynałowie:

  • Stanisław Ryłko,
  • Kazimierz Nycz,
  • Konrad Krajewski,
  • i Grzegorz Ryś.

Śmierć papieża Franciszka

Zwierzchnik Kościoła katolickiego zmarł 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) o godz. 7:35. Miał 88 lat. Jako przyczynę śmierci podano udar mózgu, śpiączkę i nieodwracalną zapaść kardiologiczną. 26 kwietnia papież Franciszek został pochowany w bazylice papieskiej pw. Matki Bożej Większej. 

- Liturgia łączyła wszystkie ludy i narody. Papież życzył sobie, żeby jego pogrzeb był właśnie prosty. I taki był - tak podsumował pogrzeb papieża Franciszka ks. Daniel Majchrzak, prefekt w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Więcej informacji wkrótce!

Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki