Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Marcin Bielecki

Można się zdziwić

Do kiedy trwa kadencja prezydenta Dudy? Odpowiedź nie jest oczywista

2025-04-02 6:15

Wybory prezydenckie 2025 roku wyłonią następcę obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. Po dwóch kadencjach Polacy wskażą, kto teraz powinien sprawować najważniejszy urząd w kraju. Kiedy obecna głowa państwa zakończy swoją kadencję? Można się zdziwić.

Super Express Google News

Spis treści

2025_02_26_Express_Biedrzyckiej_GEN_MIROSŁAW_RÓŻAŃSKI
  1. Do kiedy trwa kadencja prezydenta Dudy?
  2. Te osoby mogą zastąpić Andrzeja Dudę w pałacu prezydenckim

Pierwsza tura wyborów prezydenckich, zgodnie z rozporządzeniem Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura odbędzie się 1 czerwca. Choć mogłoby się wydawać, że kadencja Andrzeja Dudy zostanie zakończona w chwili wyboru nowego prezydenta, tak nie jest. Ten będzie sprawował swoją funkcję do konkretnego dnia.

Do kiedy trwa kadencja prezydenta Dudy?

Warto pamiętać, że od momentu wyboru nowego prezydenta do chwili, gdy obejmie swój urząd, mija nieco czasu. Wynika to z konstytucyjnego obowiązku spoczywającego na Marszałku Sejmu, by wyznaczyć datę wyborów prezydenckich nie mniej niż 75 dni przed końcem kadencji obecnego prezydenta i nie więcej niż 100 dni.

Zgodnie z tymi założeniami, Andrzej Duda będzie prezydentem do 6 sierpnia 2025 roku. Jak czytamy w Dzienniku Ustaw, dopiero w ostatnim dniu prezydentury nowa osoba może zostać zaprzysiężona na prezydenta i zastępuje go na tym stanowisku. Z chwilą złożenia przysięgi przez nowego prezydenta Andrzej Duda oficjalnie przestanie być głową państwa. Tego samego dnia nowy prezydent przejmie także zwierzchnictwo na Siłami Zbrojnymi RP.

Ta data nie zmienia się, nawet jeśli uda się wybrać nowego prezydenta w pierwszej turze, która odbędzie się 18 maja. Nowy prezydent będzie miał wówczas więcej czasu, by przygotować się do nowej roli.

Te osoby mogą zastąpić Andrzeja Dudę w pałacu prezydenckim

Do tej pory chęć wystartowania w wyborach zgłosiło ponad pięćdziesięciu kandydatów na prezydenta. Już dziesięciu z tych osób udało się na razie zebrać co najmniej 100 tys. głosów poparcia i zarejestrować się oficjalnie jako kandydat w wyborach (pozostałe osoby mają zarejestrowane wyłącznie swoje komitety wyborcze) - są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg, Szymon Hołownia, Artur Bartoszewicz, Marek Woch, Joanna Senyszyn, Magdalena Biejat. Wśród pozostałych potencjalnych kandydatów znajdują się też między innymi Maciej Maciak czy Marek Jakubiak - obecny poseł zasiadający kole Wolni Republikanie. Pełna lista potencjalnych kandydatów znajduje się na oficjalnej stronie PKW.

W naszej galerii zobaczysz, jak zmieniał się Andrzej Duda:

QUIZ o Andrzeju Dudzie. Jak dobrze znasz prezydenta?
Pytanie 1 z 15
Jak na drugie imię ma Andrzej Duda?

Spis treści

  1. Do kiedy trwa kadencja prezydenta Dudy?
  2. Te osoby mogą zastąpić Andrzeja Dudę w pałacu prezydenckim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki