Pałac Prezydencki

i

Autor: SHUTTERSTOCK Pałac Prezydencki

Wybory prezydenckie 2025

Ile podpisów na prezydenta w wyborach 2025? Tyle musi przedstawić kandydat

2025-04-04 7:10

Przed nami wybory prezydenckie 2025. Znamy już kandydatów, którzy wyrazili chęć ubiegania się o fotel prezydencki. Jednak należy pamiętać o tym, że kandydaci muszą zebrać określoną liczbę podpisów, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich. W poniższym tekście tłumaczymy, ile trzeba zebrać podpisów, aby wystartować na prezydenta.

Spis treści

Dudek o polityce - Sławomir Mentzen
  1. Ile podpisów na prezydenta? Do kiedy zbieranie podpisów na prezydenta?
  2. Podpisy na prezydenta. Ilu kandydatów na prezydenta można poprzeć?
  3. Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
  4. Wybory prezydenckie 2025 już niebawem

Ile podpisów na prezydenta? Do kiedy zbieranie podpisów na prezydenta?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie 2025. Marszałek Sejmu oficjalnie zarządził, że pierwsza tura wyborów odbędzie się w niedzielę 18 maja, zaś ewentualna druga tura - 1 czerwca. Teraz przed kandydatami nie lada wyzwanie - muszą zebrać 100 tysięcy podpisów, aby wystartować w wyborach prezydenckich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, mają na to czas do 4 kwietnia. Zebrane 100 tysięcy podpisów pozwoli na rejestrację kandydata przez Państwową Komisję Wyborczą. Do tej pory (stan na 31 marca) wymaganą liczbę podpisów zdobyli:

  • Sławomir Mentzen - 250 tys. podpisów,
  • Grzegorz Braun - 170 tys. podpisów,
  • Rafał Trzaskowski - 1 mln 143 tys. podpisów,
  • Artur Bartoszewicz - 160 tys. podpisów,
  • Karol Nawrocki - ponad 1,3 mln podpisów,
  • Adrian Zandberg - 180 tys. podpisów,
  • Szymon Hołownia - 400 tys. podpisów,
  • Marek Woch - co najmniej 100 tys. podpisów,
  • Maciej Maciak - co najmniej 100 tys. podpisów,
  • Joanna Senyszyn - 150 tys. podpisów,
  • Magdalena Biejat - 419 tys. podpisów.

Podpisy na prezydenta. Ilu kandydatów na prezydenta można poprzeć?

Zbieranie podpisów poparcia zazwyczaj organizowane jest przez komitet wyborczy. Stanowiska ze stolikami, na których znajdziemy gotowe do wypełnienia listy poparcia, są dość częstym widokiem w okresie wyborczym w naszych miejscowościach. Dla wyborców istotna jest przede wszystkim jedna informacja - zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego oraz informacjami udzielanymi przez PKW, każdy uprawniony może podpisać kilka list poparcia w wyborach na prezydenta.

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025

Choć chęć wystartowania w wyborach zgłosiło już ponad 50 kandydatów na prezydenta, PKW zarejestrowała tylko 44 komitety. Na tym lista się zamknie, bo czas na zgłaszanie komitetów wyborczych w PKW minął 24 marca. Wśród kandydatów znajdują się między innymi: Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, Szymon Hołownia – marszałek Sejmu, lider Polski 2050, reprezentujący Trzecią Drogę, Sławomir Mentzen – lider partii Nowa Nadzieja, kandydat Konfederacji, Magdalena Biejat – wicemarszałek Senatu, kandydatka Lewicy, Grzegorz Braun – europoseł Konfederacji Korony Polskiej, Adrian Zandberg – poseł partii Razem, Marek Jakubiak – lider Federacji dla Rzeczypospolitej, poseł na Sejm.

Pełna lista kandydatów znajduje się na oficjalnej stronie PKW.

Wybory prezydenckie 2025 już niebawem

W maju i ewentualnie gdy zajdzie potrzeba przeprowadzenia drugiej tury - w czerwcu - Polacy wybiorą prezydenta na pięcioletnią kadencję. Polityk, który będzie urzędował w Pałacu Prezydenckim, będzie mógł potem ubiegać się raz jeszcze o ten urząd. Obecna kadencja Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu. Urzędujący prezydent jest drugim politykiem w dziejach III RP, który będzie sprawował urząd prezydenta przez dziesięć lat. Pierwszym był Aleksander Kwaśniewski.

Sonda
Kto wygra I turę wyborów prezydenckich 2025 w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają